Moi! Olen ajatellut itseäni "uuteen" ammattiin oppisopimuksella.Lähellä sydäntäni tuntuisi olevan lähihoitajan koulutus. Jos tällä palstalla on sellaisia kävijöitä jotka ois ollut vastaavassa tilanteessa. Voisitteko kertoa oliko oppisopimuskoulutus raskasta ja millaisia aineita kyseiseen koulutukseen kuuluu esim.onko kieliä jne.??
Alustavasti olen jo kysynyt paikan jossa teen käytännön työn. Kiitos jos jaksatte kirjoitella :))
Alustavasti olen jo kysynyt paikan jossa teen käytännön työn. Kiitos jos jaksatte kirjoitella :))
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, itse aloitan oppisopimuksella lähihoitajan opinnot. Kaikki aiempi työkokemus ja koulutus huomioidaan, kun tehdään henkilökohtainen opintosuunnitelma. Itse arvelin paljon työlläämmäksi mutta onneksi paljon kursseista merkittiin suoritetuiksi työkokemuksen ja aiemman koulutuksen ansiosta. Ota yhteyttä alueesi oppisopimuskeskukseen ja alan kouluun, missä päin Suomea oletkin sekä tietysti täytyy olla työpaikka, jotta oppisopimus onnistuu ja on taloudellisempi vaihtoehto kuin kokopäivä opiskelu. Tsemppiä vaan ja loikkaa jo syksyn ryhmään mukaan, valmistut ennenkuin huomaatkaan.
moi!!! itse käyn jo suuntatumista päihde-ja mielen terveys lähihoitajaksi...sopimuksen kesto on kaksi vuotta yhteensä... mulla ei ole kieliä,mutta on jo lukio ja aikaisempi perushoitaja pohja takana...työn ja opiskelun yhteen sovittaminen on rankkaa,koska mulla on kaksi lasta...saa tehdä kirjallisia töitä...nyt meillä projekti työ menossa ja kohta päättötyön tekeminen edessä...kyllä töitä saa tehdä että jaksaa...mutta se kannattaa, suosittelen!!!tsemppiä sulle jatkooon!