Alan kehitysnäkymät eivät vielä ole kovin hyvät, mutta tuleva vuodenpuolikas tuottaa suuria paineita hankkia uusia osaajia työhön. Tämän faktan myöntävät kaikki suurten it-firmojen johtajat.
Alan johtavan konsernin PV:n toimitusjohtajan mukaan uudet hankinnan henkilöstöresurssien osalta ovat juuri nyt ajankohtaiset, sillä edellinen it-kausi on päättymässä.
Lehdet kirjoittelevat kesän aikana useampaan otteeseen rekrytointitilaisuuksien paikoista eri paikkakunnilla.
Eli oletko sinä tietoinen tästä?
Alan johtavan konsernin PV:n toimitusjohtajan mukaan uudet hankinnan henkilöstöresurssien osalta ovat juuri nyt ajankohtaiset, sillä edellinen it-kausi on päättymässä.
Lehdet kirjoittelevat kesän aikana useampaan otteeseen rekrytointitilaisuuksien paikoista eri paikkakunnilla.
Eli oletko sinä tietoinen tästä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä tietää, kun ei tuo ole vielä ollut tulkittavissa noista hakemuksiin tulleista vastauksista. Taidankin nostaa palkkatoivomusta, kun nyt kerran on varaa.
Alalla ei tule koskaan työskentelemään niin paljon väkeä kuin hype-vuosina. Hyvä niin sillä mukana oli paljon väkeä, joka ei alalle sovellu.
2003. Vuoden syksyn puolisko tulee olemaan it-alan buumi jälleen kerran. Uskokaa hyvällä, sillä tämän vuoden yhteissijoitukset alkavat vihdoin tuottaa ihmisille paikkoja. Varsinkin PV:n nousujohteinen kehitys tulee näitä tarjoamaan.
Äijä on joko:
-Opiskelija
-myytimies & konsultti
-datagrammeihin seonnut professori
mutta ei missään tapauksessa mikään ALAN asiantuntija (ainakaan yritysmaailmassa).
Ehkä suojatyöllistetty "unelmoija" jostain yliopiston tai korkeakoulun lintukodosta.
Bisneksen hypeaika on ohi, ja hyvä niin, amen.
Ihan selvästi:
PV=Puolustusvoimat
IT=Ilmatorjunta
180 OHI ON!
Se voi olla pervo trollaaja.
>Bisneksen hypeaika on ohi, ja hyvä niin, amen
Hypeaika ei ole vielä kokonaan ohi, minkä huomaa joistain hype-ajoilta jääneiden peelojen kommenteista. Ja käännettä ei tule ennen kuin hype on kokonaan kuollut. Tähän menenee vielä 2 vuotta.
Totuushan on niin, että IT-ala tuottaa valtaosin hupia. Jos ei ole teollisuutta joka tuottaa järkevää tuotetta(mitä ihminen välttämättä tarvitsee), ja joka antaa ihmisille töitä ja rahaa, niin ei ole ostajia näille hupituotteille. Ensimmäisenähän karsitaan ne palvelut mitkä ei ole tarpeellisia. Työttömyys koskee hemmetin isoa osaa kotitalouksia. Valtaosa pienyrityksistä tulisi toimeen ilman räätälöityjä ohjelmistoja tietokoneille. On menty mukaan IT-huumaan, ajattelematta millaisia kustannuksia se tuo yritykselle. Ei ole mitään järkeä panna rahojaan sivuasioihin.
Kännykkähomma on nykyään pelkkää huvin tuottamista, ei pelkkää yhteydenpitoa. Mistä maksajat jos ei ole tuottavaa teollisuutta.
Ei paikkakunta jossa on pelkästään kauppoja voi toimia. Jostakinhan rahat pitää tulla. Ajatelkaa kuntaa jossa on vain kauppoja ja kunnan työntekijöitä ja urheilupaikkoja (Kuopio). Ennenpitkää tulee luu vetäjän käteen.