Missä urheilulajeissa

ovat päässeet parhaisiin tuloksiin maailmassa?

En muista koskaan nähneeni muslimiasuisia naisia urheilemassa.

Vai onko peräti niin, että islam kieltää naisia urheilemasta?
7444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olispa upea näky kun burkhaan pukeutunut islaminuskoinen nainen pinkoisi 100m aitoja...

Äänestä
  • ikävä kyllä urheilen vedessä suurimmaksi osaksi ja toisaalta jossain muuallakin mutten kentällä ja siellä muualla on kaapu tiellä...miksei sitäkin voisi kokeilla jos se katsojan silmää miellyttää...:D Yleensä kyllä harrastan sitä aivan yksityisesti....nooh..julkisellakin paikalla mutta silti ihmisten silmien ulottumattomissa.

    Äänestä

  • ...ei varmaan tarvitse aitoja, kun juoksee liina silmillä - on estettä kyllikseen.

    Äänestä

  • *muslimah* kirjoitti:

    ikävä kyllä urheilen vedessä suurimmaksi osaksi ja toisaalta jossain muuallakin mutten kentällä ja siellä muualla on kaapu tiellä...miksei sitäkin voisi kokeilla jos se katsojan silmää miellyttää...:D Yleensä kyllä harrastan sitä aivan yksityisesti....nooh..julkisellakin paikalla mutta silti ihmisten silmien ulottumattomissa.

    >>...miksei sitäkin voisi kokeilla jos se katsojan silmää miellyttää...

    Niin, eikös se kaapu olekin juuri sitä varten, että voisi miellyttää ihmisten silmää?

    Äänestä

urheilla mutten ole himo urheilija...tosin joissakin kamppailulajeissa en ole ollenkaan muslimi asusteissa..:D

Äänestä

Nimeä en muista, mutta yksi algerialainen naisjuoksija (olympiavoittaja) tulee mieleen.
Ainakin algerialaisia ja marokkolaisia naisurheilijoita on mukana huippukisoissa.
Eivät he tietenkään huivia käytä.

Äänestä

Jos aihe kiinnostaa, niin netistä hakemalla löytyvät mm. olympialaisten ja MM-kisojen kisajoukkueet ja tulokset. Ihan heti hakemalla tuli mm. Ateenan olympialaisten 800 metrin naisten hopea, Marokon Hasna Benhassi.
Muistaakseni varsinkin Marokosta ja Algeriasta on nimenomaan hyviä naisjuoksijoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


musliminaiset kirjoitti:

ovat päässeet parhaisiin tuloksiin maailmassa?

En muista koskaan nähneeni muslimiasuisia naisia urheilemassa.

Vai onko peräti niin, että islam kieltää naisia urheilemasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu