Ennenvanhaan lapsia peloiteltiin liian läheltä telkkaria katsomasta, on pahaksi silmille, jotain säteilyä tulee. Vielä nykyäänkin puhutaan katseluetäisyyksistä, mikä on turvallinen matka 32", entä 42"? Jos jakaa tuumat kymmenellä saako siten katseluetäisyyden metreissä?
Kuinka läheltä saa katsoa?!
Meneekö silmät?
5963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... juuri noin. Noin kolme metriä on passeli katseluetäisyys 32-tuumaiselle ja neljä metriä isommalle.
niin läheltä kuin pystyt :) Liian läheltä katsottuna kuvanlaatu alkaa näyttää todella surkealta ja tekee mieli katsoa vähän kauempaa.
Tietysti raja löytyy myös siitä että koko kuvaa pystyy katsomaan päätä kääntämättä ;)
Ennen vanhaan lapsia peloteltiin kaikella. Yleensä aikuiseksi tultua nämä on tajuttu pelotteluksi. Toki 50 Hz TV:tä ei ole mukana katsoa kovin läheltä, koska sauvat aistivat värinän herkästi. Mitä tulee säteilyyn, niin minä katson monitoria n. puolen metrin päästä juuri nyt, enkä pelkää mitän säteilyä.
TV:tä voi katsoa kuinka läheltä tahansa, mitään vaaraa siitä ei ole. Tosin lähellä lapset saattavat tunkea näppinsä ruutuun, mistä jää ikävät sormenjäljet.
Tuumien jakaminen kymmenellä on jo aika pitkä etäisyys katsomiseen. Ihan noin karkeasti optimaaliset etäisyydet normaalille TV-lähetyksille voisi olla 26"=> 2-2,5 m, 32" => 2,5-3 m, 40" => 3-4 m. HD:llä voi toki katsoa lähempää. Tämä ei perustu mihinkään terveysvaaraan vaan kuvan tarkkuuteen. Toisaalta olen kuullut myös sellaista, että mitä isompi ruutu, sitä lähempää sitä katsotaan. Henkilö, joka ostaa 26 tuumaisen tuskin haluaa TV:n kattavan koko näkökenttää, joten hän katsoo kaukaa.
26" -> 2 - 2,5 m
32" -> 2,5 - 3 m
40" -> 3 - 4 m
Noista on hyvä lähteä liikkeelle. Oma mieltymys tietenkin ratkaisee.
Katseluetäisyys on sopiva, kun kuva miellyttää silmää. Vaikuttavia tekijöitä ovat kuvan koko, resoluutio sekä lähdemateriaalian laatu ja omien silmien tarkkuus. 50Hz kuvaputkea katsottaessa myös kuvan välkkyminen on otettava huomioon.
Tuo metri per kymmenen tuumaa on joku iankaikkisen vanha sääntö joka olisi pitänyt haudata ajat sitten.