Onko mun kalasto ihan ok? Litroja 150, lämpöä sellanen 26 ja pH jotain 6,5-7 välillä.
Kaloja on
-taistopoju
-kääpiörihmoja 1 koiras ja 3 naarasta
-täplämonnisia 6
-partisnaaras
-kiilakylkiä 10
Mahtuisiko joukkoon vielä kolme taistisnaarasta?
Kaloja on
-taistopoju
-kääpiörihmoja 1 koiras ja 3 naarasta
-täplämonnisia 6
-partisnaaras
-kiilakylkiä 10
Mahtuisiko joukkoon vielä kolme taistisnaarasta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mahtuis, mutta kun siellä on rihmakaloja u 3n, niin sotahan siitä tulisi ja ruumiita, kun taistoherra ja rihmisherra alkaa hakeen reviirejä.
Niin mä vähän pelkäsinkin. Jotain vähän isompaa tonne kyllä tekis mieli. Mahtuisko esim yks helmirihmatyttö? Tai muutakin vähän isompaa ja värikkäämpää saa ehdottaa :) Nuo kääpiörihmat kun ei kovin värikkäitä ole, paitsi tuo poju ja yks tyttö on vaaleansinistä muotoa mutta ne on niin skitsoja etten enää yhtäkään värijalostusta halua tuonne. (Tuo sininen tyttö tappoi jo toisen sinisen tytön ja siksi tuolla on nyt noiden lisäksi kaksi tavallisen väristä tyttöä.)
Tuo taisto ja rihmisherra on jo ottaneet yhteen silloin kun herra rihma tuli, taisto kun oli valinnut vaimokseen sen toisen sinisen tytön (jonka siis tuo vahvempi sininen tyttö jo tappoi).
Miten sitten pari jotain kivaa värikästä ahventa, sopisko joukkoon? Saa ehdottaa lajeja. Palettikaloista tykkään kovasti, mutta ei taida sopia..?
Ei kannata tuonne enää helmirihmakalaa hankkia. ;)
Olisiko sitten jotain pientä ja värikästä kirjoahventa vaikkapa joka voisi sopia joukkoon? Joku joka ei tapa täplämonnisia.
En vaivautunut, koska ei multakaan IHAN kaikkia kaloja, niiden vesiarvoja, allaskokoja löydy päästä ulkoa. Kukaan voi odottaa sellaista keneltäkään.
Eikä mulle tästä makseta, että istun koneella 24/7 vastailemassa kysymyksiin, joihin löytyy vastaus jo valmiina, kun jaksaa selailla näitäkin keskusteluja/www.aqua-web.org:in keskusteluja!
Hanki Akvaariokalat-kirja, siitä löytyy kaikki mahdollinen tieto niin akvaarion hoidosta kuin kalalajeista.
Kääpiöahvenista mulla ei ole omakohtaista kokemusta ja vilkaisen vähän tietoja kun kerkiän istuttua rauhassa kirjan ääreen. Sitä ennen toisiaan voisit koittaa ottaa itsekkin selvää asioista, niinkun oma-aloitteisesti.. ;)
Ihan vinkkinä muillekkin.
Noniin, Akvaariokalat-kirjasta poimin pari sopivaa;
Ruostekirjoahven on ainakin tekstin perusteella rauhallinen ja sopiva seura-akvaarioon, samoin töyhtökääpiöahven, pienellä varauksella.
Mulla sini ja ruskorihma pariskunnat,sit on taistohaaremi,uros ja 3 tyttöä,eikä yhtään mitään ongelmaa.
Toki varauksella otin,on paikka jos eivät sovi yhteen.Mutta hyvin tulevat toimeen,syövät samasta tabletista ilman mitään ongelmaa.
Välillä ku sinirihma hra saa pääähänsä yrittää tehdä kutupesää,saa kaikki vuoron perään kyytiä,mut se annettakoon anteeks.Toki jos nyt käy niin et alkavat taistela reviiristä niin joku lähtee uuteen kotiin,mut toistaiseks hyvin menny.mulla akva 250l