En kelvannut lestanaiselle

Sain muiltakin lestanaisilta rukkasia.
101966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kattosit vähän välillä peiliinkin.

Äänestä
  • ettei kannata etsiä niitä jotka ovat tapaorjuuden lain alla.

    Umpipakanakin on parempi.

    Äänestä

Kyllä kuule sitä rukkashommaa on tapahtunut yhdelle, jos toiselle.

Hän on kuitenkin paras ja rakkain, joka viimein antoi suostumuksensa.

Ihminen etsii ja häärää ja Jumala säätää, siihen on tyytyminen.

Äänestä
  • Niin on kun Lasse-setä sanoi, mutta miten sen kestää kukin on eri juttu . En kuitenkaan menisi hellareihin, en muuhunkaan ulkoporukoihin .

    Äänestä

  • teutatess kirjoitti:

    Niin on kun Lasse-setä sanoi, mutta miten sen kestää kukin on eri juttu . En kuitenkaan menisi hellareihin, en muuhunkaan ulkoporukoihin .

    teutatess!? Määrittelehän miten/minkä "ulko-"?
    Esikoislestadiolaisuudessahan tiettävästi "ulkoporukat" tarkoittavat heidän seuraavin termein mainitsemiaan: suruttomia/epäuskoisia/harhaoppisia/vääriä jumalisia/kuolleen uskon tunnustajia tai yleensäkin kaikkia es.lest. ulkopuolella olevia ns. "väärin" uskovia kristittyjä.

    Äänestä

Ei lestadiolaisille kelpaa muut kuin lestadiolaiset. Siitä nyt ei kannata välittää. Jumala antaa sinulle kyllä hyvän puolison, sellaisen, kenen kanssa tulet toimeen ja jonka kanssa sinun on parempi olla. Jos lestadiolainen ja ei-lestadiolainen alkavat seurustella, tulee heti ristiriitoja suhteeseen. Kyse voi olla esim. suutelemisesta, halaamisesta, esiaviollisesta seksistä, ehkäisystä, seurakunnissa, seuroissa ja kokouksissa käymisestä, alkoholista, ulkonäkökysymyksistä jne.

Helluntailainen ei ole huono vaimo! Itse käyn entisenä lestadiolaisena helluntai- ja vapaaseurakunnissa ja olen pitänyt siellä olevasta tunnelmasta. Koen olevani vihdoin vapaa Jeesuksessa Kristuksessa, enkä enää lain alla. Enää ei tarvitse olla muiden seurakuntalaisten kytättävänä, koska jokaisella on itsensäkin kanssa tekemistä ettei syntiin lankea. Ja rukous-ynnä muuta apua saa pyytämällä ja pyytämättä. Nyt olen vapaa ja se synnyttää minussa halun tehdä hyvää. Ennen se oli vain pakkopullaa, nyt olen vasta todella ymmärtänyt ja saanut armon! Aamen!

Niin lestadiolaisen kuin ei-lestadiolaisenkin osapuolen kannalta on parempi, ettei näitä "seka-avioliittoja" synny, sillä ne tuhoavat paljon, saavat aikaan vihaa ja katkeruutta. Jumala kai sen on näin tarkoittanut (tai ainakin sallinut), ei me ihmiset pullikoida vastaan!

Jumalan siunausta.

Äänestä
  • Sitä tunnelmaahan monet juuri hakevat, mutta valitettavasti se ei ketään pelasta! Laulamalla ja soittamalla ei taivaaseen pääse. Tarvitaan elävä usko Jeesukseen omien syntien sovittajaan.

    Äänestä

  • pelasta kirjoitti:

    Sitä tunnelmaahan monet juuri hakevat, mutta valitettavasti se ei ketään pelasta! Laulamalla ja soittamalla ei taivaaseen pääse. Tarvitaan elävä usko Jeesukseen omien syntien sovittajaan.

    moni siitä ilosta laulaa ja soittaa Herralle.

    Äänestä

  • pelasta kirjoitti:

    Sitä tunnelmaahan monet juuri hakevat, mutta valitettavasti se ei ketään pelasta! Laulamalla ja soittamalla ei taivaaseen pääse. Tarvitaan elävä usko Jeesukseen omien syntien sovittajaan.

    Mielestäni myös lauleskelu on jumalanpalvelusta,sillä siinähän sitä Herraa ylistetään ja kiitetään.Kaikkein tärkeintä on oma sisäinen usko kuitenkin.Ja siä et kuule voi sanoa millä ei pääse taivaaseen,Herra vain tuomitsee.Ja uskon kautta miedät pelastetaan.Ja eivätkös helluntaiset itsekin usko juuri samaan,ainoaan Jumalaan kuin tässä itse kukin?Jokainen tekeköön arjessa ja juhlassa uskonsa mukaan...En tahdo luokata sinua,Jumalan siunausta sinulle.

    Äänestä

  • Olen ei-lestadiolaisesta perheestä ja olen onnellisesti naimisissa esikoislestadiolaisen miehen kanssa. Kukaan ei ole koskaan noin törkeästi sanonut meille, ettei seka-avioliitot ole sopivia tms. Käymme seuroissa ja elämme niin kuin meistä molemmista hyvältä tuntuu;enemmän ja vähemmän lestadiolaismaisesti. Minut on hyväksytty sekä sukuun että seurakuntaan loistavasti, enkä koe, että olisin riistänyt mieheltäni mitään siinä, että hän nai minut eikä lestadiolaisesta perheestä olevaa naista.

    "Älä tuomitse, ettei sinua tuomittaisi"

    Jumalan siunausta myös sinulle. (Ja hieman suvaitsevaisuutta)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seurustelen helluntailaisen... kirjoitti:

Sain muiltakin lestanaisilta rukkasia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu