Onko sieniä Etelä-Suomessa?

iihop

Onko sieniä Etelä-Suomessa? Hyvinkäällä ei löydy, eikä pohjoisempana Hollolassakaan. Vettä on satanut pitkin kesää, misä vika? Tatteja kaipailisin.

7

3031

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • josku

      alue tunnettu huonosta sienenkasvusta, mutta mene Porvoon suunnalle niin jo mäntsälästästä alkaa löytyä sientä.

      • etsivä löytää

        Olen nyt vuoden verran Hyvinkäällä asunut, ja tänä vuonna ei ole tullut kuin kanttarellia, ja muutama hassu torvisieni ja lampaankääpä. Viime vuonna taas tatteja (herkku-, punikki- ja voitatteja), kehnäsieniä, suppiksia, lampaankääpiä, rouskuja jos jonkinlaisia, viiruvalmuskaa, keltavalmuskaa, haperoita ja hieman mesisientä ja kanttarellia. Näitä tuli siis koritolkulla lähimetsästä haettua, enkä siis ole juuri lähimetsiä kauemmaksi vielä eksynyt. Nyt kyllä metsät ammottavat tyhjyyttään, ainakin tateista. Mutta ei niitä kuulemma ole itä-suomessakaan, jossa niitä sentään yleensä on kesästä riippumatta.


    • aivan kiitettävästi

      hausjärveltä ( oitti) useampi iso kopallienen kanttarellejä. Tatteja ei kyllä edes nähty.

    • Turun puolessa

      Kun oon kuullut, että kanttarelleja on metsät pullollaan. Itse olen nähnyt tasan yhden.

      Eikä ole paljoa muitakaan näkynyt, eilen tosin löysin muutaman kultarouskun, niin päiväni oli sillä pelastettu.

    • iihop

      Nythän noita sieniä alkaa nousta vaikka minkälaisia. Taisin olla vähän hätäinen, kun elokuussa aloitin tämän viestiketjun.

    • Tattityttö

      Hei Oletko löytänyt hyvinkäältä sienipaikkaa? Tai onko kukaan löytänyt? Olisin niiiin kiitollinen jos joku kertoisi että mistäpäin näitä sienieniä sieltä löytyy.. :))) Miel Hyvinkäältä.

      • Hei samaa tiedustelisin minäkin. Olen uusi Hyvinkäällä ja en vielä tunne hyviä sienipaikkoja. Ei kenenkään tarvitse paljastaa kaikkein parasta sienipaikkaansa, mutta jotain vinkkejä olis kiva saada. Mistä niitä sieniä kannattaa edes etsiä? Jonkun verran on tullut kuljettua paavolassa ja sveitsissä laihoin tuloksn. Tosin satokausi vielä aluillaan. Linja-autollakin vois matkustaa hieman kauemmas sieneen, kun vain tietäis mihin suuntaan lähteä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3844
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2448
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1487
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe