Onko sieniä Etelä-Suomessa? Hyvinkäällä ei löydy, eikä pohjoisempana Hollolassakaan. Vettä on satanut pitkin kesää, misä vika? Tatteja kaipailisin.
Onko sieniä Etelä-Suomessa?
7
3079
Vastaukset
- josku
alue tunnettu huonosta sienenkasvusta, mutta mene Porvoon suunnalle niin jo mäntsälästästä alkaa löytyä sientä.
- etsivä löytää
Olen nyt vuoden verran Hyvinkäällä asunut, ja tänä vuonna ei ole tullut kuin kanttarellia, ja muutama hassu torvisieni ja lampaankääpä. Viime vuonna taas tatteja (herkku-, punikki- ja voitatteja), kehnäsieniä, suppiksia, lampaankääpiä, rouskuja jos jonkinlaisia, viiruvalmuskaa, keltavalmuskaa, haperoita ja hieman mesisientä ja kanttarellia. Näitä tuli siis koritolkulla lähimetsästä haettua, enkä siis ole juuri lähimetsiä kauemmaksi vielä eksynyt. Nyt kyllä metsät ammottavat tyhjyyttään, ainakin tateista. Mutta ei niitä kuulemma ole itä-suomessakaan, jossa niitä sentään yleensä on kesästä riippumatta.
- aivan kiitettävästi
hausjärveltä ( oitti) useampi iso kopallienen kanttarellejä. Tatteja ei kyllä edes nähty.
- Turun puolessa
Kun oon kuullut, että kanttarelleja on metsät pullollaan. Itse olen nähnyt tasan yhden.
Eikä ole paljoa muitakaan näkynyt, eilen tosin löysin muutaman kultarouskun, niin päiväni oli sillä pelastettu. - iihop
Nythän noita sieniä alkaa nousta vaikka minkälaisia. Taisin olla vähän hätäinen, kun elokuussa aloitin tämän viestiketjun.
- Tattityttö
Hei Oletko löytänyt hyvinkäältä sienipaikkaa? Tai onko kukaan löytänyt? Olisin niiiin kiitollinen jos joku kertoisi että mistäpäin näitä sienieniä sieltä löytyy.. :))) Miel Hyvinkäältä.
Hei samaa tiedustelisin minäkin. Olen uusi Hyvinkäällä ja en vielä tunne hyviä sienipaikkoja. Ei kenenkään tarvitse paljastaa kaikkein parasta sienipaikkaansa, mutta jotain vinkkejä olis kiva saada. Mistä niitä sieniä kannattaa edes etsiä? Jonkun verran on tullut kuljettua paavolassa ja sveitsissä laihoin tuloksn. Tosin satokausi vielä aluillaan. Linja-autollakin vois matkustaa hieman kauemmas sieneen, kun vain tietäis mihin suuntaan lähteä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 485947
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2555707Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?885664Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k324776Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494709Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2064007- 1443529
Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43311Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!293149Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253117