Onko sieniä Etelä-Suomessa?

iihop

Onko sieniä Etelä-Suomessa? Hyvinkäällä ei löydy, eikä pohjoisempana Hollolassakaan. Vettä on satanut pitkin kesää, misä vika? Tatteja kaipailisin.

7

3022

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • josku

      alue tunnettu huonosta sienenkasvusta, mutta mene Porvoon suunnalle niin jo mäntsälästästä alkaa löytyä sientä.

      • etsivä löytää

        Olen nyt vuoden verran Hyvinkäällä asunut, ja tänä vuonna ei ole tullut kuin kanttarellia, ja muutama hassu torvisieni ja lampaankääpä. Viime vuonna taas tatteja (herkku-, punikki- ja voitatteja), kehnäsieniä, suppiksia, lampaankääpiä, rouskuja jos jonkinlaisia, viiruvalmuskaa, keltavalmuskaa, haperoita ja hieman mesisientä ja kanttarellia. Näitä tuli siis koritolkulla lähimetsästä haettua, enkä siis ole juuri lähimetsiä kauemmaksi vielä eksynyt. Nyt kyllä metsät ammottavat tyhjyyttään, ainakin tateista. Mutta ei niitä kuulemma ole itä-suomessakaan, jossa niitä sentään yleensä on kesästä riippumatta.


    • aivan kiitettävästi

      hausjärveltä ( oitti) useampi iso kopallienen kanttarellejä. Tatteja ei kyllä edes nähty.

    • Turun puolessa

      Kun oon kuullut, että kanttarelleja on metsät pullollaan. Itse olen nähnyt tasan yhden.

      Eikä ole paljoa muitakaan näkynyt, eilen tosin löysin muutaman kultarouskun, niin päiväni oli sillä pelastettu.

    • iihop

      Nythän noita sieniä alkaa nousta vaikka minkälaisia. Taisin olla vähän hätäinen, kun elokuussa aloitin tämän viestiketjun.

    • Tattityttö

      Hei Oletko löytänyt hyvinkäältä sienipaikkaa? Tai onko kukaan löytänyt? Olisin niiiin kiitollinen jos joku kertoisi että mistäpäin näitä sienieniä sieltä löytyy.. :))) Miel Hyvinkäältä.

      • Hei samaa tiedustelisin minäkin. Olen uusi Hyvinkäällä ja en vielä tunne hyviä sienipaikkoja. Ei kenenkään tarvitse paljastaa kaikkein parasta sienipaikkaansa, mutta jotain vinkkejä olis kiva saada. Mistä niitä sieniä kannattaa edes etsiä? Jonkun verran on tullut kuljettua paavolassa ja sveitsissä laihoin tuloksn. Tosin satokausi vielä aluillaan. Linja-autollakin vois matkustaa hieman kauemmas sieneen, kun vain tietäis mihin suuntaan lähteä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe