Onko sieniä Etelä-Suomessa? Hyvinkäällä ei löydy, eikä pohjoisempana Hollolassakaan. Vettä on satanut pitkin kesää, misä vika? Tatteja kaipailisin.
Onko sieniä Etelä-Suomessa?
7
3137
Vastaukset
- josku
alue tunnettu huonosta sienenkasvusta, mutta mene Porvoon suunnalle niin jo mäntsälästästä alkaa löytyä sientä.
- etsivä löytää
Olen nyt vuoden verran Hyvinkäällä asunut, ja tänä vuonna ei ole tullut kuin kanttarellia, ja muutama hassu torvisieni ja lampaankääpä. Viime vuonna taas tatteja (herkku-, punikki- ja voitatteja), kehnäsieniä, suppiksia, lampaankääpiä, rouskuja jos jonkinlaisia, viiruvalmuskaa, keltavalmuskaa, haperoita ja hieman mesisientä ja kanttarellia. Näitä tuli siis koritolkulla lähimetsästä haettua, enkä siis ole juuri lähimetsiä kauemmaksi vielä eksynyt. Nyt kyllä metsät ammottavat tyhjyyttään, ainakin tateista. Mutta ei niitä kuulemma ole itä-suomessakaan, jossa niitä sentään yleensä on kesästä riippumatta.
- aivan kiitettävästi
hausjärveltä ( oitti) useampi iso kopallienen kanttarellejä. Tatteja ei kyllä edes nähty.
- Turun puolessa
Kun oon kuullut, että kanttarelleja on metsät pullollaan. Itse olen nähnyt tasan yhden.
Eikä ole paljoa muitakaan näkynyt, eilen tosin löysin muutaman kultarouskun, niin päiväni oli sillä pelastettu. - iihop
Nythän noita sieniä alkaa nousta vaikka minkälaisia. Taisin olla vähän hätäinen, kun elokuussa aloitin tämän viestiketjun.
- Tattityttö
Hei Oletko löytänyt hyvinkäältä sienipaikkaa? Tai onko kukaan löytänyt? Olisin niiiin kiitollinen jos joku kertoisi että mistäpäin näitä sienieniä sieltä löytyy.. :))) Miel Hyvinkäältä.
Hei samaa tiedustelisin minäkin. Olen uusi Hyvinkäällä ja en vielä tunne hyviä sienipaikkoja. Ei kenenkään tarvitse paljastaa kaikkein parasta sienipaikkaansa, mutta jotain vinkkejä olis kiva saada. Mistä niitä sieniä kannattaa edes etsiä? Jonkun verran on tullut kuljettua paavolassa ja sveitsissä laihoin tuloksn. Tosin satokausi vielä aluillaan. Linja-autollakin vois matkustaa hieman kauemmas sieneen, kun vain tietäis mihin suuntaan lähteä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893732
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1911470- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401080Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051020Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251005- 45917
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86899- 98889
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125862