Elokuun kukkia
http://surl.se/cyvx
Puutarhassa
7
1042
Vastaukset
- _Tiuku_
Hienoja, osa kannattaisi karsia pois, koska nyt on niin monta kuvaa samasta kukasta, jätä vain jotain 2 parasta samasta kukasta. Löytyi muutama tosi hienokin kuva väriskaalaaltaan. Joihinkin kaipaisin vähän lisää syvyysterävyyttä.
- gorp
Ihan täyteläisiä ja kivoja värejä, eikä kukatkaan ole niitä tavallisimpia. Mutta kuten tuossa sanottiinkin jo, kannattaa karsia vähän noita samoista kuvakulmista otettuja kuvia. Joihinkin kuviin olisi myös kaivannut erilaista rajausta jotta koko kukka olisi mahtunut kuviin. (esim. 94412)
Hyvää jälkeä kaikin puolin. :-)- os..
Se on hauskaa, että kuvista pidetään. Kukat ovat kauniita ja kamera tuo niistä esiin paljon uutta, mitä silmä ei muuten näe. Tällaiset kuvat syntyy enimmäkseen uuden tekniikan ansiosta. Tässä on ollut tarkoitus enimmäksen ihailla kukkien kauneutta. Kuvat on vain tavallisia räpsäyksiä muuten. Minä otan niitä sarjakuvauksella.
- muutama vinkki
Suosittelisin muuttamaan esillepanosta muutaman seikan:
1. Ei noin paljoa kuvia samalle sivulle. Kun datan määrä ylittää 50 Mt, kestää latautuminen liian kauan, varsinkin kun latautuvat yhtäaikaa. Joko kuvat parille sivulle tai joku javascript laturi käyttöön, joka lataa kerralla yhden kuvan valmiiksi ja vasta sitten seuraavan.
2. Kuvien väleihin pikkuisen tyhjää tilaa, varsinkin jos kuvissa ei ole kehyksiä.
3. Epäterävässä ötökässä ei ole mitään esittelemisen arvoista. Jos kuvassa on ötökkä, tarkenna siihen, älä kasviin sen takana. Ja käytä sen verran nopeaa suljin aikaa ettei ötökkä suttaa liike-epäterävyyden takia.- os..
En voi kaikkea säätää teknillisten rajoitusten takia.
1. Omalla koneellani kuvat tulevat riittävän nopeasti. Koneeni on kuitenkin halvin mitä kaupasta löysin. Nykyään hyvä kone on helppo ostaa.
2. Surl.se galleria toimii automaattisesti, eikä siinä voi mitään säätöjä tehdä.
3. Epäterävä ötökkä on tuttu mehiläinen ja minusta sen kiire on huvittavaa. Siinä näkyy liike hyvin selvänä.
Värit herkullisia, hehkuvia, hienoa... Itselläni sellainen huomio että kohde jos on ihan keskellä kuvaa niin tulee vähän teollinen vaikutelma.Jotenkin mielenkiintoisemmaksi kohteen/kuvan tekee jos sen esittää vähän epätavallisesti, uudesta kulmasta...
- os..
>>että kohde jos on ihan keskellä kuvaa niin tulee vähän teollinen vaikutelma.
Minua viehättää ajatus suuresta suunnittelijasta, jota ei ole löydetty. Monet kukat ovat hyvin säännöllisiä ja symmetrisiä niinkuin ne olisivat suunniteltuja. Kun luontoa pidetään monien peräkkäisten sattumien tuloksena syntyneenä, kukka näyttää todistavan täsmällisestä suunnittelusta.
Sen vuoksi minä panen kukan aivan keskelle. Se näyttää hienosti suunnitellulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000