Kaikki nyt tekemään joukolla tosi kovia tarjouksia, jokaisesta asunnosta mitä kävit katsomassa. Jos edes hiukan sopivalta vaikuttaa kämppä, alue tms. TEE TARJOUS, hinnasta vähint. 15 % pois. Pyydä saada lähettää sähköpostilla tarjous myyjälle! Perinteinen vastaus saattaa olla, että hinta ei riitä! Pyydäpä sitten omistajaa tekemään vastatarjous millä suostuisi myymään! Tätä peliä voi pelata ja tsekata mikä olisi edes oikea lähtöhintataso ko. alueella!
TOSIOSTAJAT
Tarjoamaan
6670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielestäni ei ole mikään kova tarjous jos tarjoaa -15% alle pyynnin. Ajatelkaa kuinka nopeasti hinnat nousi. Vailla mitään järkevää selitystä. Yhtä nopeasti ne nyt tulee alas kun suhdanteet muuttuvat.
Itse uskon että nyt tullaan alas tuota -15% vuositahtia seuraavat 3v.
150k*0.85= 127,5k
127,5k*0.85 = 108,4k
108,4k*0.85= 92,1k
eli sellainen -35 -40% tullaan alas seuraavan kolmen vuoden aikana.
Hyvien remontoitujen kohteiden osalta hinnat rommaa ehkä vain -10% -15%
Tekee myyjalle tarjouksen, etta kertoo suoraan viimeisen hinnan jolla myy sen. Kun saan hinnan, kerron, etta tarjouksia saa lahettaa edelleen sahkopostiosoitteeseeni ja kerron sitten kun hinta on minulle sopiva ja etta rahat odottaa noutajaansa.
Ei kai juuri nyt hintojen ollessa huipussaan kannata mennä tarjouksia tekemään. Tulee kallis ostos, kun 15 prosentin alennus muuttuu parissa vuodessa 30 prosentin tappioksi. katsellaan siis kaikessa rauhassa hintojen laskua. Jos sellainen on todella juuri nyt alkamassa, se kestää vuosia. Ja ostotilaisuudet paranevat koko ajan.
Kannattaako odottaa, jos voi tehdä itsekin asialle jotain. Eli paljon pudotuksia pyyntihinnoille ja taas pudotuksia, luomipalloefekti...voihan asioita samalla tavalaa vauhdittaa alas kun niitä on bluffattu ylöskin, kyllä tarjonta ja kysyntä kohtaa alemmallikan, oikealla tasolla. Nyt myydään vain niille, jotka luulee että asunnot loppuu käsistä ja jotka uskoo välittäjiä!
...eli en tiedä minkälainen halukkuus asuntomyyjillä on hyväksyä tarjouksia, mutta tänäänkin kävin katsomassa yhtä kesämökkiä, hp 130000, koko kesän myynnissä ollut. Mökki liki purkukuntoinen ja pieni sisäjärvi. Umpitien päässä ja tultiin 2min näytön alkamisesta, välittäjä totesi että viisi pariskuntaa jo käynyt katsomassa, muttei kyllä ketään tullut meitä vastaan... heh.
No... myyjä kyllä kuulemma kuuntelee tarjouksia mutta en viitsi vielä tarjota tuosta mörskästä edes 70000e, syksymmällä lähtee vielä alle.
Että ostajat ei muuta kuin jäitä hattuun, kaikenlaisia myyjiä pyörii nyt pikavoitojen toivossa markkinoilla. Tyhmä ei ole kuka pyytää jne...
ainahan 15 % pitää saada pois,
nyt varsinkin kun on paljon asuntoja, joissa itse asutaan tai on vuokralla,
useissa on 2-30 % ylihintaa,
mutta aina vaan mene parhaat kaupaksi,
monella on rahhaa.