Ostin jokunen aika sitten tallentavan vision merkkisen digiboksin, häiriöitä on ollut paljon. Asumme kerrostalossa, jossa on kaapeli yhteys. Kuva jää hetkeksi paikoilleen ja ääni häviää, sitä tekee ainakin yle ykkösellä. Kysyisin onko muilla samaa vikaa?
Näkyykö teillä digiboksi?
pettynyt..
8897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuossahan tuo laite on kaapin päällä.
Tuossa se on hyllyssä, vahvistimen alapuolella joka sekin näkyy hyvin.
niin kylläaika ajoin pätkii. joskus auttaa kun ottaa virta- ja anteeninjohdon pois seinästä ja laittaa takaisin.
Meillä on tallentava Medion ja ei-tallentava Samsung ja ollaan kaapeliverkossa. Samat oireet on, eli usein on pätkintää ja kuva pilkkoontuu ruutuihin sekä äänessä häiriöitä.
perjantain jälkeen koko toosasta mitään. Taidan sanoa luvan irti, jos ei ala kone pelittää.
Itse en ole kärsinyt pitkään aikaan digiboxin kuva- tai ääniongelmista; aikoinaan harava-antennin vahvistimen parantelu auttoi. Asun siis antennitaloudessa kerrostalossa, ja laitteena tallentava Finlux.
Laite itse ei ole täydellinen, sillä esim toisinaan (olisiko 1/10 kerrasta) se käynnistyy hyvin hitaasti, ja viikonloppuna yllätyin siitä, ettei se suostunut ajastamaan manuaalisesti Jim-kanavalta. (yritin manuaalista koska tuon kanavan osalta ohjelmaopas ei näyttänyt ohjelmatietoja)
Kuva puuroutuu aika ajoin. Asun kaapeliverkossa. TV Luvat irti. Mitä niillä tekee, jos ei näe ohjelmiakaan.
tarkastaa, että boksissa on viimeisimmät päivitykset ladattuna ja tehkää vikailmoitus MPY:lle, siksihän niitä kuukausimaksuja maksetaan vastikkeissa.