eli ongelmani on kuten otsikossakin, erittäin pahanhajuinen hengitys. Mös muita oireita on. eli ilmavaivoja, röyhtäilyjä, välillä suuta kuivaa, välillä ripulia ja välillä ummetusta. hampaat ja suu kunnossa ja vaiva tulee syvemmältä vatsasta? Aamuisin hengitys haisee erityisen pahalta ja mikään ei auta. Olenkin juossut lääkäreillä vaivan takia,mutta ei apua. Ei ole kuitenkaan proppuja. Hengitys haisee ummehtuneelle tai kissan pissalle. Siis todella hirveälle. Jos joku tietäisi avun tähän vaivaan. Onko tuosta suolahaposta tai vastaavasta apua, kun tuntuu, että ruoka ei sula kunnolla? Mistä sitä saisi? Onko kokeilusta haittaa? maitoa en juo, enkä syö sokeria, keliakia ei ole ainakaan verikokeiden perusteella.
pahanhajuinen hengitys....
ops
76796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse pesen kielen aina aamuisin. Syötkö tarpeeks kasviksia? Henki voi haista jos ruokavalio on liian proteiinipitoinen. Myös liian pitkät välit ruoka-aikojen välillä saattaa laittaa hengityksen haisemaan.
Jotkut oireet viittaavat että sinulla voisi mahd. olla hiivasyndrooma. Jos se on sitä niin tavalliset lääkärit harvoin osaavat tehdä asialle mitään. He kun harvoin tunnustavat sen olemassaoloa.
Ainakin arvaan että sinulla on liian vähän hydrokloridia (HCl), eli suolahappoa, vatsassa. Silloin ruoka ei sula kunnolla vastalaukussa, vaan rupeaa käymään (hiilihydraatti) ja mätänemään (proteiini). Pahanhajuinen hengitys varmaan johtuu tästä. Eli ainakin sinun tulee saada ruoansulatus toimimaan. Suolahaposta on varmaan apua tällä hetkellä kun oman vatsan tuotanto taitaa olla jotenkin vajaa. Sitä voisit kysellä apteekista. Voi kulkea nimellä hydrokloridi tai betaiini hydrokloridi (betaiini HCl). Kokeile ainakin.
Miten on suolan käyttö? Onko ruokavaliosi suolaton? Oli miten oli niin tiedä se että suolaton ruokavalio on omiaan aikaansaamaan ruoansulatusongelmia, koska sellaisella tulee vajetta kloridista, joka on HCl:n toinen ainesosa. Neuvon että rupeat päivittäin käyttämään karkeaa merisuolaa ellet jo käytä. Paras on ranskalainen atlantinmerisuola. Jos/kun tätä rupeat käyttää niin on viisasta minimoida tavallisen eli teollisesti käsitellyn suolan käyttöä. Käsittelemätöntä merisuolaa voi hyvin käyttää 1 - 3 teelusikallista per vrk. Juomaveteen sekoitettuna, sekä ruoan päälle tai sekaan.
Eli betaiini HCl, ja käsittelemätön merisuola. Vielä mikä voi edistää ruoansulatusta olisi joku ruoansulatusentsyymivalmiste missä mm. pepsiiniä. Sitten sellainen ruoka missä maitohappobakteereja, esim. hapankaali. Tai miksei myös joku hyvälaatuinen (missä eläviä bakteereja, ei kuolleita) maitohappobakteerivalmiste.
Sitten voi kokeilla proteolyyttisiä entsyymejä sisältäviä ruokia proteiinipitoisten ruokien kanssa. Proteol. entsyymejä on mm. tuoreessa ananaksessa (bromelain entsyymi), epäkypsässä papaijassa (papain entsyymi), raa'assa inkiväärinjuuressa (zingibain entsyymi).
Jos sattumoisin sinulla on candida ongelma niin sinun tulee tutustua nk. candida-dieettiin. Ilman täsmädieettiä candida taitaa olla mahdotonta päihittää.
Toinen vastaaja sanoi että liika syöty proteiini voi pistää hengen haisemaan. Tämä pitää paikkansa jos se proteiini ei sula kunnolla vaan rupeaa mätänemään suolahapon vähyydestä tai laimeudesta johtuen.
Itsekin olen hiivasyndroomaa ajatellut. olen jo jättänyt pois vehnän,hiivan ja sokerin, syön kyllä perunaa, ja riisiä ja lihaa, salaattia syön aika paljon. Mistä saisi ohjeet oikeaan ruokavalioon? Entä mistä tuota pepsiiniä saa? Apteekistako? Apteekissa kysyin suolahaposta ja farmaseutti ei suostunut myymään vaan sanoi että lääkärin lähetteellä saa.Mutta jos lääkärit ei usko tähän? loputon kierre, ketä uskoa? Mikä maitohappobakteerivalmiste sisältää hyviä eläviä bakteereita? Olen käyttänyt bioteekin probiootti vlmistetta.
Ja vielä ruokavaliosta..pitäisikö siis lihan esim kanan kanssa syödä tuoretta ananasta tai papaijaa? Entä ruisleipä, voinko käyttää hiivatonta ruileipää?
Entä pitääkö käyttää jotain hiivaa tappavaa ainetta vai auttaako ruokavalio ja maitohappobakteerit? Miten kauan tätä pitää jatkaa vai onko ruokavalio loppuelämän? Kiitos jos joku vastaa.
Hyvä että olet jättänyt vehnän, hiivan, ja sokerin pois. Jos vielä selviää että sinulla candida niin joutunet ehkä jättää myös perunan pois, ehkä myös lihaa. Salaattia voi syödä paljon, kunhan muistaa pureskella sitä huolellisesti. Olisi hyvä käyttää puhdistamatonta merisuolaa salaatin kanssa, sillä se edistää sen sulamista.
Jos tarkoitat ohjeita candida ruokavalioon niin sellaisia voit löytää tältä palstalta, netistä, kirjoista. Kysele ja etsi niin eiköhän löydy. Minä ehkä voisin vielä kirjoittaa jotain ruokavaliosta, mutten halua mitään mennä lupaamaan. Jotain olen siitä sanonut muualla.
Pepsiinistä kysyit. Joku tässä tänään tai eilen laittoi tälle palstalle linkin missä oli Solgarin betaiini HCl, ja siinä oli samassa valmisteessa myös pepsiini. Sitä voi tilata netistä. Sitten voi olla että luontaistuotekaupasta saisi pepsiiniä sisältävää valmistetta, tai sellaista missä sekä pepsiiniä että suolahappoa. Itse käytän Biolatte Superzym nimistä entsyymivalmistetta, siinä on mm. pepsiiniä mukana. Sitä ostan luontaistuotekaupasta. Hieman harmi ettei apteekki voinut olla avuksi tässä. Onpa mennyt nihkeäksi niiden touhu. Käsittääkseni ennenvanhaan ei tarvinnut mitään reseptiä jos halusi Betaiini HCl.
Bioteekin Probiootti valmiste sisältää ymmärtääkseni eläviä bakteereja, eli pitäisi olla OK tuote. Annospussi muoto parempi minun mielestäni, koska vähemmän turhia aineita kuin kapselissa. Muistathan ottaa mhb valmistetta tyhjään vatsaan yksinään, veden kanssa. Ja ei muuta perään vähään aikaa. Näin muistaisin että tulisi ottaa oikeaoppisesti. Joku korjatkoon jos sanoin väärin.
Niin, jos haluat kokeilla luonnollisia kasviperäisiä proteolyyttisiä entsyymejä niin kannattaa syödä tuoretta ananasta (tai epäkypsää papaijaa, tai raakaa inkiväärinjuurta) jonkun verran samaan aikaan kun syöt jotain runsasproteiinista kuten lihaa, kanaa, kalaa, kananmunaa. Toki samalla aterialla voi myös syödä salaattia ja muutakin. Kun syö jotain proteolyyttistä entsyymiä sisältävää kuten ananasta proteiiniruoan kanssa niin tämä ananaksen bromelain entsyymi auttaa elimistöä pilkkomaan tai sulattamaan proteiinia. Proteolyyttinen tarkoittaa "proteiinia pilkkova". Tämän entsyymin auttaessa proteiinin sulattamisessa niin ruoan sulatus tehostuu vatsalaukussa. On myös olemassa nk. ananas-kapseleita, missä juuri bromelainia joitakin satoja milligrammoja. Kun syö tuoretta ananasta kannattaa olla tietoinen että bromelain on keskittynyt siihen kovaan keskustaan, joten sitä ei pidä jättää syömättä. Epäkypsää papaijaa löytää usein marketeista, ja kun painaa niin se on kova, kun taas kypsä papaija antaa myöten jonkin verran. Raakaa inkiväärinjuurta löytää melkein joka ruokakaupasta. Itse syön sitä joka päivä. Sen pitäisi olla hyvä myös nivelille.
Hiivaton ruisleipä on hyvä vaihtoehto, eteenkin jos kyseessä hapanjuureen leivottu täysjyväruisleipä.
Kysyit että tarviiko hiivantappajaa. Ei välttämättä. Jotkut käyttävät toiset eivät. Jotkut suosittelevat toiset eivät. Jos käyttää jotain luonnollista hiivantappajaa niin se voi kyllä nopeuttaa ja tehostaa candidan selättämistä. Ihan miten itse päättää. Riippuen kuinka vakava candida vaiva on niin sen mukaan kestää sen häätäminen. Jos ei aivan vakava niin sitä voi häätää muutamassa viikossa. Jos vakavampi niin muutamassa kuukaudessa. Mutta tämä edellyttää että dieetti on aika tiukka.
Jos on candida/hiivasyndrooma ja sitä onnistuu päihittää tiukan ruokavalion avulla niin silloin pystyy vähitellen alkaa syömään normaalimmin. Mutta se (hiivasyndrooma) voi palata jos syö paljon sellaista (kuten valkosokeri, hiiva, antibiootit) mikä ruokkii tai edistää candidaa (jokaisella on candida hiivaa elimistössä jonkin verran, se tulee ongelmaksi vain silloin kun se lisääntyy liikaa). Joten candida ruokavalion myötä on samalla syytä justeerata ruokavaliota terveellisemmäksi kuin mitä se oli ennen hiivasyndrooman puhkeamista.
Vielä tähdentäisin merisuolan tärkeyttä. Monet ovat täällä sanoneet että candidahiiva saa yliotteen vain jos ihminen on niinsanotusti alisuolainen. Uskon että tässä on perää.
Entäs intiaanisokeri ja sen kaltainen raakaruokosokeri, ovatko nekin pahasta, entä hunaja?
Tähän onngelmaan. Olen aloittanut maitohappobakteerien ottamisen jauheena 2xpvä. Lisäksi syön vain hiivatonta leipää. Täysjyvä tai ruis. riisiä ja perunaa syön edelleen ja lihaa...kasviksia olen yrittänyt lisätä,mutta en keksi hyviä kasvisruokia. Ostin atlantin merisuolaa ja olen juonut sitä vesilasissa 1tl/1krt/pvä. sokeria en ole syönyt. Tuntuu että vaiva olisi pahentunut...kuinkahan kauan voisi mennä että tuloksia tulee jos niitä edes tulee,olen epätoivoinen. Tämän ongelman kanssa on hankala elää ja käydä töissä. Motivaatiokin laskee kun tuntuu,että ihan sama mitä syö niin ei auta. Ja muut syövät herkkuja
2 ja 1/2 vuotta myöhemmin......
Ratkesiko ongelma, löytyikö ratkaisua?
Alkuperäisessä viestissä mainitaan kissanpissanhajuinen hengitys, munuaispotilaillahan tämä on tyypillistä ennen dialyysihoidon aloittamista...