Ajattelin hommata järkiauton perheen kakkoseksi. Mielessä pyörii 1966-1998 7-sarjan bemari.
Usein kuuluu sanottavan, että ylläpito nielee aika paljon rahaa. Mikä on totuus? Saako moisen maantielaivan pidettyä ojennuksessa järkevin kustannuksin? Missä ovat kys. auton heikot kohdat ja mitä pitäisi huomioida autoa valitessa?
Usein kuuluu sanottavan, että ylläpito nielee aika paljon rahaa. Mikä on totuus? Saako moisen maantielaivan pidettyä ojennuksessa järkevin kustannuksin? Missä ovat kys. auton heikot kohdat ja mitä pitäisi huomioida autoa valitessa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
E38 järkeväksi kakkosautoksi? Kuulostaa hullulta, mutta mahdollista jos haluat edustavan auton matka-ajoon kohtuullisilla kustannuksilla (noin niin kuin vanhaksi edustusautoksi).
Ehdotan 728iA-mallia. Naurettavan pienet verot, kohtuullinen kulutus (menee 8 litran pintaan maantiellä, taajamassa 13-14 tyypillinen), koeteltu kuutoskone, halvemmat vakuutusmaksut kuin isompikoneisissa, yhteisiä osia 528:n kanssa ( = yleisempiä, halvempia, löytyy tarvikkeinakin ). Ohituskiihtyvyys on riittävä, liikennevalokisaisuun lippalakkiteinien kanssa kannattaa valita joku toinen auto.
Heikkoja kohtia vesipumppu, muoviset siivet kestävät ehkä 150-175 tkm. Taisi olla noin satasen osa eli ei kaada budjettia.
Automaatin toimintaa kannattaa testata huolella, että vaihtaako pehmeästi vaihteelta toiselle. Uusi ZF:n laatikko bemarilta 4000 euroa asennus, ZF:n maahantuojalta ( http://www.atoy.fi ) 3000 euroa. Laatikon korjaus 700-2000 euroa ( http://www.konehuolto.vze.com/ tai
http://www.powermatic.fi/ ). Toisaalta manuaaliakaan ei kannata ostaa, automaatti toimii niin fiksusti (5-vaihteinen) ja tekee kaupunkiajon helpoksi.
Painava auto syö alustan osia eli tukivarsia, puslia ja jarrupaloja ja levyjä menee vaihtoon silloin tällöin.
Sähköissä voi olla pikkuvikoja, airbag-valo voi syttyä palamaan jos/kun pakkasella tulee penkin johtosarjassa jotain kytkentähäiriöitä sitä siirtäessä. Kosteus voi aiheuttaa virheellisiä diagnooseja lamppujen palamisesta vaikka ne oikeasti ovatkin kunnossa jne.
E39 500-sarjaa vaivaavaa tärinäongelmaa voi ensiintyä seiskassakin.
Kaikenkaikkiaan, omien kokemusteni pohjalta, kannattaa varautua pistämään 1500 euroa vuodessa auton ylläpitoon. Eli paljon vähemmän kuin mitä kuluu bensiiniin :)
Sinuna katsoisin 8/98 alkaen valmistettuja malleja, tyylikkäämmät valot keulassa ja tekniikkaakin uudistettu. Varusteista parkkitutka edessä ja takana on ehdoton, muuten saa parkkeerata kieli keskellä suuta.
Edellisessä oli jo aika tyhjentävasti sanottu hyvä ja huonot puolet mutta ottaisin kuitenkin 8-pyttyisen. Ne ei maksa sen enempää eikä matka-ajon kulutus ole juuri isompi. Sillä voi kisata myös lippalakkiteinien kanssa jos on tarvetta.