Mitä pitää tietää näyttelyissä?

Eli tarvitsen apua: jos haluan viedä koirani näyttelyyn, esim. Match Showhun, niin mitä koirani tarvitsee osata? Mitä siellä kehässä yleensä tehdään? Onko jotakin etikettiä vai kertooko tuomari aina mitä minun pitää tehdä koiralleni?
Koirani kisaa jo veteraani-luokissa, mutta ei ole ennen käynyt näyttelyissä. Kiitos jo etukäteen avusta ja kivaa kesänodotusta kaikille koiraharrastajille!!!
191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ihan ensin kannattaa opettaa koira seisomaan aloillaan, ilman että se nostelee jalkoja tai "tepsuttelee" ja koiran pitää myös osata juosta reipasta ravia ilman välihyppyjä tai laukkaamista. Opeta koirasi myös siihen että vieras ihminen voi katsoa sen hampaat ja muutenkin "kopeloida" koiraa.
Match Show`ssa kannattaa käydä harjoittelemassa, tulee halvemmaksi kuin viralliset näyttelyt. Sinnehän ilmoittaudutaan paikan päällä. Kun menet näyttelyyn, ota koirallesi mukaan rekisteritodistus, rokotustodistus, vettä, makuualusta ja joku ohut hihna millä se on helppo viedä kehään. Match Show tuomarit yleensä neuvovat ja auttavat auliisti.
Match Show´ssa koirat kutsutaan yleensä kehään pareittain. Kun sinut kutsutaan kehään (saat ilmoittautuessa näyttelynumeron) niin menet kehään koirasi kanssa ja kehäsihteeri yleensä kertoo että mihin kohtaan teidän pitää mennä ja laitat koirasi seisomaan (älä anna istua kehässä), tämän jälkeen tulee tuomari ja menee koirasi läpi eli katsoo hampaat ja kokeilee muutenkin koirasi rakenteen ja sen jälkeen yleensä juostaan kehässä kolmio tai ympyrä ja vielä edestakaisin. Kun tuomari on mennyt molemmat koirat kehässä läpi antaa hän toiselle koiralle punaisen nauhan ja toiselle sinisen. Kun kaikki luokkasi koirat on arvosteltu kutsutaan kehään yleensä ensin sinisen nauhan saaneet koirat (ja sitten punaisen)ja tuomari valitsee niistä 4 parasta, joista molemmista (sin. ja pun) lähtee ensimmäiset BIS kilpailuun.
Toivottavasti tästä oli edes vähän apua!
Menestystä teille näyttelyihin :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Savannah kirjoitti:

Eli tarvitsen apua: jos haluan viedä koirani näyttelyyn, esim. Match Showhun, niin mitä koirani tarvitsee osata? Mitä siellä kehässä yleensä tehdään? Onko jotakin etikettiä vai kertooko tuomari aina mitä minun pitää tehdä koiralleni?
Koirani kisaa jo veteraani-luokissa, mutta ei ole ennen käynyt näyttelyissä. Kiitos jo etukäteen avusta ja kivaa kesänodotusta kaikille koiraharrastajille!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu