liikaa kysymyksiä

Po2

Miten keskiverto nuoren polven saamelaiset osaavat omaa saamen kieltään? Missä määrin saamen kieltä käytetään arkielämässä? Keskustelevatko nuoret ja lapset keskenään saamen kielellä? Millä tavalla saamen kielen opetus on järjestetty kouluissa?

Uteliaisuudesta kyselen.

7

1101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Po2

      Mitä saamen kieli merkitsee nuoren polven saamelaisille ja näkevätkö he sen käyttämisen ja säilyttämisen arvokkaana asiana?

      • kielestä

        ja saamelaisuudesta on tullut melkein jo muotia nuorten keskuudessa, nekin jotka ei oikeasti ole saamelaisia pitävät lapinpukua ja haluavat oppia puhumaan saamea.
        kyllä nuoret puhuvat keskenään saamea. ja hienoa että saamelaisuudesta ollaan erittäin ylpeitä:)
        on se sellainen rikkaus.
        harmi vain että mahdollisuudet lukea kieltä on aika huonot paikoittain.


      • voi opiskella
        kielestä kirjoitti:

        ja saamelaisuudesta on tullut melkein jo muotia nuorten keskuudessa, nekin jotka ei oikeasti ole saamelaisia pitävät lapinpukua ja haluavat oppia puhumaan saamea.
        kyllä nuoret puhuvat keskenään saamea. ja hienoa että saamelaisuudesta ollaan erittäin ylpeitä:)
        on se sellainen rikkaus.
        harmi vain että mahdollisuudet lukea kieltä on aika huonot paikoittain.

        saamen kieltä koulussa, mutta saamelaisalueen ulkopuolella ainoastaan 2 viikkotuntia maahanmuuttaja-asetuksen alaisena. Ja koska saamelaisista jo yli 50 % asuu saamelaisalueen ulkopuolella, tarkoittaa tämä asetus valitettavasti sitä, että saamen kieli häviää pian. Koska kieli, jolla ei ole yhteiskunnan tukea, ei selviä. Saamen kieli on alkuperäiskansakieli, joten koska ei ole oman valtion tukea missään, eikä kirjallista mediaa Suomessa, niin tukea kielen kehittymiselle on todella vähän.


      • saamelaisnuorille
        voi opiskella kirjoitti:

        saamen kieltä koulussa, mutta saamelaisalueen ulkopuolella ainoastaan 2 viikkotuntia maahanmuuttaja-asetuksen alaisena. Ja koska saamelaisista jo yli 50 % asuu saamelaisalueen ulkopuolella, tarkoittaa tämä asetus valitettavasti sitä, että saamen kieli häviää pian. Koska kieli, jolla ei ole yhteiskunnan tukea, ei selviä. Saamen kieli on alkuperäiskansakieli, joten koska ei ole oman valtion tukea missään, eikä kirjallista mediaa Suomessa, niin tukea kielen kehittymiselle on todella vähän.

        omaa ohjelmaa radioon ja tv:seen.


      • ex-ohcejohkalas
        saamelaisnuorille kirjoitti:

        omaa ohjelmaa radioon ja tv:seen.

        mutta taso ei ole häävi. :D katsoin ja kuuntelin muutaman kerran izua. täytyy sanoa, että kyllä aikamoista saamen ja norjan sekamelskaa oli juontajien puhe. vaan niin se vain taitaa nykyään olla. nuoremmalla polvella alkaa olla jo aika heikoissa kantimissa saami. valtakielten sanoja viljelevät puheisiinsa erittäin paljon. ei vain Norjassa mutta myös muualla. miten käy saamen kielen? harvassa ovat alle 40-vuotiaat kielitaiturit. muutamia löytyy akateemisesta maailmasta, mutta arkikielenä saamet taitavat kadota.


    • hohhoijjakkaa

      Mene jo käymään Utsjoella-Inarissa-Karesuvannossa, niin selviää. Tyypillinen saamelaisperhehän on semmoinen missä istuu kulttuuriantropologi tai vastaava tutkija nurkassa tarkkailemassa tilannetta. Tai lue vaikka kirjoja ja selvityksiä.

    • pikku koltta

      Suomessahan on kolme eri saamea, eli siis inarinsaame, pohjoissaame ja koltansaame.
      Inarinsaamea ja koltansaamea ei osata läheskään yhtä paljon ja hyvin, kuin pohjoissaamea, koska oppimateriaalista ja opettajista on suurta puutetta. Kielitaitoisia kolttasaamelaisiakaan ei ainakaan ole enää paljon jäljellä. Opetusalueita kuitenki yritetään laajentaa ja verkko-opiskelukin on nykyään mahdollista. Kieliä osataan melko hyvin suhteessa siihen miten vaikeaa se on. Lapsille ei välttämättä ole puhuttu sitä lapsuudessa, ainakaan koltansaamea, koska oli ns. menetetty sukupolvi, jota kiusattiin koulussa saamelaisjuuriensa takia.
      Mutta kuitenkin asiaan.... Saamelaisnuorten itsevarmuus tosiaan on nousussa ja omaa saamelaisuutta pidetään arvossa, vaalitaan ja usein mielellään myös esitellään. Niin kuin joku jo aiemmin sanoi: saamelaisuutta voisi sanoa melkeinpä muodiksi.
      Kolttaa ei nuoret ainakaan juuri ollenkaan puhu keskenään, saamen tunneilla ehkä. Se on se ylitettävä kynnys... Omassa koulussani koltansaamea voi opiskella äidinkielenä (olen peruskoulussa). Muita aineita, kuin äidinkieltä ei ikävä kyllä opiskella koltaksi, mutta se johtuu ihan vain siitä, ettei ole käännettyä oppimateriaalia johuten kääntäjien vähäisyydestä. Vanhempi ikäluokka ei juuri osaa kirjoittaa tai lukea kolttaa. Kyllä minulle ja muille äidinkielenä kolttaa opiskeleville ala-asteella yritettiin opettaa ympäristötietoa ja uskontoa mm. koltaksi, mutta se oli aika hankalaa, koska kirjat olivat kuitenkin suomeksi.

      Toivottavasti vastaus tyydyttää, vaikka päädyinkin aiheesta vähän karkailemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      134
      8287
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7509
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5686
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      141
      2642
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2503
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1475
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1444
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1329
    Aihe