Tunnetteko????

toista doggia vailla...

Onko kukaan ottanut doggia Kouvolalaiselta kasvattajalta? Vähän taustaa haluaisin tietää...

8

2412

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------

      kyseessä musta, en ottaisi!
      pieniä mitättömänkokoisia,
      taustat mitä sattuu.

      • toista....

        Mustaahan minä olin ajatellut... Eli taidan katsella muilta kasvattajilta.


      • Minä itte
        toista.... kirjoitti:

        Mustaahan minä olin ajatellut... Eli taidan katsella muilta kasvattajilta.

        Katseleppa vaikka rotuyhdistyksen sivuilta kasvattajia: www.greatdane.fi
        Tälläkin hetkellä mustia myytävänä.


      • toista...
        Minä itte kirjoitti:

        Katseleppa vaikka rotuyhdistyksen sivuilta kasvattajia: www.greatdane.fi
        Tälläkin hetkellä mustia myytävänä.

        Ihan vain kyselen taustaa... Kun noita juttuja liikkuu, että onko yhtään todenperää.


      • SpeedyGame
        toista... kirjoitti:

        Ihan vain kyselen taustaa... Kun noita juttuja liikkuu, että onko yhtään todenperää.

        Ainahan liikkuu juttuja ja juoruja.
        Mutta tuon kohdalla ne varoittelut on ihan aiheesta.
        Sen verran sanon tässä, että mulla oli ko. kasvattajalta musta joskus.
        Eikä koskaan enää sieltä tule, jos doggi vielä joskus hankitaan.
        En kenellekään suosittele.
        Paskanpuhumiset erikseen. Niihin ei ole tarve.
        Löytyy hyviäkin kasvattajia.
        Katsela suosiolla muualta.


    • sellasta.

      Ilmeisesti sama kasvattaja josta kyselit, niin näkyis Apulassa myövän mustia dogin pentuja näyttely tarkoituksiin. Olenko oikeassa?

    • Marika P.

      en yleensä vastaile tälläisiin kirjoituksiin ollenkaan, mut nyt on ihan pakko..
      Miulla on kyseiseltä kasvattajalta Keltainen narttu, sekä hänen kanssaan musta yhteisomistus-uros, ja en ole ollut kuin tyytyväinen kyseiseen kasvattajaan..Hän on auttanut minua kaikissa askarruttavissa asioissa, neuvonut ja opastanut yms. niinkuin mielestäni kunnon kasvattajan toimenkuvaan kuuluu..kertaakaan hän ei ole minua "pettänyt" ja kaikki on mennyt muutenkin nappiin..
      en ymmärrä miksi tälläisillä keskustelupalstoilla puidaan kaikkea tälläistä, kun suurimmalla osalla ei todennäköisesti ole juurikaan kokemusta kyseisestä kasvattajasta, vaan kirjoitellaan turvassa nimimerkkien takana joiltain kuultuja huhu-puheita tms, ja juttu muuttuu matkalla miljoona kertaa..Eikö asioita voida puida oikeilla nimillä,ja mieluiten vaikka suoraan k.o. kasvattajalle, vai eikö kantti siihen riitä???
      tämä on miun mielipide asiasta, ja kaikkienhan ei tarvitse pitää kaikista, niinkuin en minäkään pidä kaikista kasvattajista, mutta enpä ole kertaakaan missään keskustelupalstoilla jostain kasvattajasta pahaa puhunut..saisin miekii mukavan listan aikaiseksi jos pitäisi huonoja kokemuksia ruveta listaamaan suomalaisista tanskandoggi-kasvattajista..mut mielestäni se on jokseenkin ala-arvoista ja typerää..


      Terveisin, Marika P.

    • mielipide vaan

      Aloittaja kyselee mielipidettä ja kokemuksia. Kyllä se mielestäni on sallittua. Ja niitähän on tullut puolesta ja vastaan... Siitähän itse sitten päättelee ottaako vai ei kyseiseltä kasvattajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      149
      4757
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3935
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2619
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2042
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1888
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      23
      761
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      735
    Aihe