Millainen tuo 530d on ajaa talvella. Ei ole kokemusta takatuupareista oikeastaan ollenkaan. Auto lla ajettaisiin ihan normaaliajoa joka viikko pari kertaa 1800kg traileria. Toinen vaihtoehto olisi 2.5tdi a6 quattro audi, mutta bemulla saa vetää siltikin enemmän tavaraa vaikka onkin takaveto. Eli onko vaikea ajaa jos ei ole kuin luistonesto. Ajonvakautusjärjestelmä antaa vissiin aika paljon kuskin virheitä anteeksi? Miten ohitukset polanteiden päältä, loskassa ajo jne. Mieluummin järkeviä vastauksia odotan ma :)
BMW 530d touring talvella
Antti78
193757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vaikea ajaa, tosin tietysti ihan erillainen kuin etuveto. Muutama harjoittelu kilometri hiljaisessa paikassa mieluummin jollakin kentällä kaasua reilusti käyttämällä, teräviä ohjaus liikkeitä ja sitä rataa. Saat tuntuman miten se käyttäytyy.
Luistonesto ja jos kerran on tuo ajonvakautusjärjestelmä niin ei hätää.
Tietysti tässä täytyy muistaa se tosiasia, että siinä ratin ja penkin välissä on se paras järjestelmä millä auto pidetään tiellä. Jos ei järkeä niin mikään tekninen apu ei auta.
Oman henkesi ja muiden tielläliikkujien parhaaksia, valitse se Audi.
Itse olen ajellut 30 vuotta etuvetoisilla ja näin "pappana" en enään takatuuppariin sotkeentuisi. On refleksit paljon hitaammat kuin lippispäisillä BMW-kuskeilla ja muutenkin takatuuppari on talvella onneton laitos. Sopii paremmin ikuiseen kesään kuin Suomen talveen.
PS: Luistonesto rajoittaa ainoastaan pyörien sutimista, ajonvakautusjärjestelmä (yleisesti ESP) auttaa sitten niissä sladeissa. Ilman molempia teknisiä apulaitteita ei bemuun kannata edes koskea talvikeleillä.
Aha, eli viisaana täysin ilman takavetokokemusta kerrot miten takaveto käyttäytyy (ja huuhaata selitätkin)?
En muulla haluaisia ajaakaan kuin (hyvällä) takavetoisella, varsinkaan talvella! E39 530d:n käytös on erittäin esimerkillisen neutraali ja rauhallinen.
Sitäkään tämä pappa ei tajua että tuossa Bemussa luistonesto onkin oikeastaan kaikki mitä tarvitaan sillä etupää pitää ja on niin looginen ettei tarvitse etuvetoisen tapaan ESP:tä estämään puskemista. Luistonesto pitää perän aisoissa vaikka sattuisit käyttämään kaasua aivan väärin. Muutoinhan peräkin on erittäin rauhallinen ja looginen.
Itsellä oli ennen 3-sarjalainen jossa vain luistonesto ja NIMENOMAAN huomasin ettei ESP hirveästi lisäetua tuonut sillä Bemun tasapainoisen alustan ja luistoneston kanssa homma toimii erittäin hyvin. Tietenkin ESP tuo vielä entisestään hieman lisäturvaa.
Bemari jäi kiinni pahimmillaan jopa tasaiselle maalle jos yöllä oli satanut lunta. Vajaa puoli miljoonaa kilometriä jaksoin minäkin sinnitellä takavetoisilla mutta sitten tuli järki päähän. Nelivetohan se olisi paras mutta itselleni riittää etuvetokin. Se ei tietysti ole paras ratkaisu vetää noin raskasta kuormaa.
Mikä Bemari? 70-luvun ikivanha yksilö huonoilla talvirenkailla vai?
Et sitten tiedä sen vertaa autoista että nykyään TAKAVETOISET EIVÄT OLE YHTÄÄN ETUVETOISIA HUONOMPIA TALVEN VETOPIDOSSA!? Testeissä on nähty että varsinkin Bemu 50/50-painonjakaumalla ja erinomaisella alustarakenteella on lähes identtinen vetokyvyssä liukkaallakin vain kuski kyydissä ja LASTATTUNA PAREMPI KUIN ETUVETO!!
Mitä siitä sanot mitä vetotyössä vielä tapahtuu? Et kai ole sitä mieltä että etuveto on siinä parempi kuin takaveto?
Opi edes perusasiat ennenkuin selität mitä sattuu.
Mulla oli Z3:n 2 talvea ja Z4 coupe yhden talven eikä koskaan jäänyt kiinni yhtään mihinkään eikä ollut muutenkaan mitään ongelmaa ajossa. Ei siis pienintäkään.
Ajatellaan nyt hypoteettisesti vaikkapa tällainen tilanne;
ylämäki, jossa lumipeitteen alla jääkerros, mäen jyrkkyys vaikkapa 35 astetta ja tällaisesta paikasta pitäisi lähteä liikkeelle lähes paikaltaan ( vauhtia vaikkapa 5-10 km/h ) ennen mäkeä olleen jyrkän ja liukkaan mutkan takia ja taakkaa peräkärryssä/trailerissa vaikkapa 1000kg.
Ei mikään tavaton tilanne Suomen talvessa tällainen ja nimenomaan tuo perässä oleva kärry ym. tekee tilanteen aikalailla mahdottomaksi sekä etu- että takavetoiselle autolle, monia erilaisia etu/takaveto autoja talvella peräkärryn kanssa ajaneena voin todeta, että kiinni jäädään ( ja usein ) ja tuskan hiki valuu vähän turhan useasti.
Kyllä näihin Suomen talvisiin olosuhteisiin vetohommiin ainoa oikea ( ja järkevä ) vaihtoehto on nelivetoinen henkilöauto/maasturi/pakettiauto, kyllä toki etu/takavetoisella välttävästi pärjäilee, mutta mitään herkkua se ei siis tosiaankaan ole.
ps. huomautan vielä, että moni noista "vajaavetoisista" autoistani on kyllä ollut varustettu sekä luistonestolla- että ajonvakautusjärjestelmällä, mutta nimenomaan vetohommissa hyötyä niistä ei juurikaan ole!.
Taitaa noin jyrkkä mäki olla tekemätön paikka jo UAZillekin... CRV:stä puhumattakaan.
... japsit eivät opi tekemään tarpeeksi kestävää automaattilaatikkoa dieselille. Muutenkin Suomessa myytävät CRV:N moottorivaihtoehdot ovat melko naurettavat: automaatilla saa ainoastaan todella ohutvääntöisen kahden litran bensakoneen.
Muuten suosittelisin bemaria, mutta rehellisyyden nimissä täytyy myöntää, että vetohommiin tuo Audi nelivetoineen on selvästi parempi valinta.
Eiväthän nuo luistonestot tai ajonvakautukset mitään ihmeitä tee ja jos vielä taakkaa täytyy vetää perässä, niin ainoa järki vaihtoehto on silloin nelivetoinen auto.
Itse omistan 525i bemarin, mutta A6:stakin ajaneena voin todeta sen sopivan paremmin pitkään matka-ajoon ( varsinkin nelivetoisena ), on nimittäin paljon vakaampi valtateillä talven puhureissa.
Itse kuitenkin nautin bemarin elegantista 6-koneesta ja makeista mutkatie ominaisuuksista sekä äänettömyydestä sen verran, ettei vaihto toiseen merkkiin ole tullut ajankohtaiseksi, vaikka täytyy siis myöntää, että mikäli joutuisin paljonkin ajelemaan pidempiä matkoja varsinkin talviaikaan, niin saattaisinpa hyvinkin päätyä juuri Audiin itsekin!.
Löytyyhän niitä nelivetomalleja Bemariltakin, joten miksei sitten semmoinen?
Etenemiskyky ja ajo-ominaisuudet liukkaalla on kaksi täysin eri asiaa ja ne näyttää menevän "asiantuntijoilta" sekaisin.
Liikkeelle lähdössä liukkaalla ratkaisee vaan se montako pyörää vetää. Ajo-ominaisuuksiin taas vaikuttaa voimajako pyörien välillä. CRV:t ja muut citymaasturit ovat etuvetoisia, kun pitoa on kohtuullisesti. Bemarit on vastaavasti takavetoisia. Audi (pitkittäismoottoriset) on nelivetoinen koko ajan ja siinä voimajako ei vaihtele kaasupolkimen asennon mukaan kuten näissä halvoissa luistavakytkin viritelmissä. Bemari on hyvä talviauto, 99% bmw-kuskeista ei ole koskaan kokenut ongelmia liukkaalla ajossa. Toisaalta 99,5% heistä ei ole koskaan ajanut liukkaalla....
Mahtava homma, että tulee rehellistä kommenttia eikä haukuta eri merkkejä ensimmäisenä. Voihan se olla viisasta ostaa audi. Sitä jos olisi ikänsä vääntänyt takavetoisella niin se olisi niin helppoa valita autonsa mutta kun ei niin ei :) Bemari olisi kyllä muuten väkivahva veturi, mutta vetääkait se audikin jos kone vaan kestää :) Vaan pitää käydä vielä ajamassa molempia, niin näkee sitten kumpaan päätyy.
On yleinen harhaluulo että takavetoinen olisi jotenkin vaikeampi ajaa kuin etuveto. Tosiasia on se että jos et takavetoisella osaa ajaa et myöskään etuvetoisella riittävän hyvin. Molemmilla täytyy osata korjata luistoja.
Haloo, eiköhän ole selvää että joka tapauksessa täytyy osata autoaan käsitellä edes jotenkuten. Onko mielestäsi liikaa vaivaa HIEMAN harjoitella ajamista? Se EI muuta vaadi. Jos siskoni oppi hyvin nopeasti käsittelemään vanhaa kevytperäistä bemua kuin vanha tekijä ilman elektronisia apuja niin ehkä sinäkin onnistut huomattavasti kehittyneemmällä Bemulla luistonestoin...
Itse ainakin valitsisin huomattavasti paremman auton eli Bemun ja nauttisin sen PAREMMISTA ajo-ominaisuuksista joka tekee sen että se on nimenomaan nautittavampi talvella. Sehän on vielä selvästi mukavampi, hiljaisempi ja sivistyneempikin.
Kaverilla meni A6 2.5TDi quattrosta kone 150t km jälkeen. Tuossa koneessa on paljon ongelmaa esim nokkien kanssa, kuten varmaan itsekin tiesit, kun arvelet koneen kestävyyttä. Kannattaa ostotilanteessa tarkastaa, että öljyt on vaihdettu max 15000km välein mieluummin 10000km välein, long life öljyt ja pitkä vaihtoväli on kuolemantuomio audin 2,5 tdi:lle.
Omassa ei oo ollu ongelmaa, varmaan tuon lyhyen vaihtovälin ansiosta *koputtaa puuta*
eli Volvo XC70. Varmasti tuo Audi on hyvä auto myös mutta ehkä kannattaa tutustua Volvoonkin.
Riippuu vielä missäpäin Suomea asut/liikut, täällä keskisessä Suomessa ei kyllä takavedolla pärjää jos joutuu etenkin talvella ajamaan mökkitietä ja vielä lisäksi vetämään kärryä.
Kesät että talvet, olen nyt pyöritellyt kaksi talvea 530 Da Tour:lla pääasiassa Etelä-Suomen oloissa. Suurin ero normaaliajossa näyttäis olevan etuvetoisiin nähden, että Bemari lähtee pintakaasulla valoista huomattavasti ripeämmin liikkeelle, ilman senkummempia kiihdyttelyjä. Edelliset autoni ovat olleet sekä etu- että takavetisia tasapuolisesti. Takaveto on mielestäni loogisempi käsitellä myös luistotilanteissa kun etuveto. Mutta kun tällä nykyisellä ajelen liukkailla varovasti kuten ennenkin, niin ne pienetkin luistonalut auto korjaa omia aikojaan huomaamatta. Se johtaa helposti sellaiseen "harhakuvaan" että minähän osaan ajaa tavallisen hyvin, mutta harhakuvan saa karistettua mielestään kun ottaa hetkeksi luistoneston pois päältä ja koittaa tien luikkautta uudestaan.
Ainoa lievä ongelmapaikka talvella on kun peruutan autotallin luiskasta ylös ja jos lumityöt sattuu olemaan tekemättä, niin siihen on joskus "hyytynyt".
Audista en sano mitään kun en ole tutustunut!
mitenköhän se että ei jää Z4:lla kiinni talvella liittyy kuorman vetämiseen? Ilman kuormaakin neliveto on ylivoimainen talvella. Turha edes väittää vastaan.
Takavetosilla on tullu koko nuoruus ajeltua. Siis tosikuskit ajaa takavedolla eikä ainakaan millään vitun nelivedolla...pellet..opetelkaa ajamaan.