Hevostallin rakennus, hinta/vinkkejä?

JaNiko

Olemme rakentamassa pihapiirimme piharakennukseen hevostallia.
Ihan vain yksi karsina tulossa (9m2) ja lisäksi paikka varusteille, muutaman neliön kokoinen.
Piharakennuksen seinät eivät ole eristetty, lattia on maalattiaa, se pitäisi valaa. Rakennukseen menee sähköt, tarvitseeko heonen sinne vielä lämmityksen? Monet naapureista sanoneet, että pärjäisi ilman, hevonen lämmittää itse itsensä. Lämpötilan pitäisi olla vähintään 5 talvellakin.

Minkähän hintaiseksi tulee, kun pitäisi seinät eristää, lattia valaa ja uusi laudoitus laittaa. Lisäksi tallini tulee valaistus, jonkinlainen viemäröinti ja pistorasioita.

Mistähän myös saisi valmiita/siirtotalleja halvalla..?

7

7724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääsee

      kun tilaa valmiin siirtotallin. Meillä villoitettu sellainen lautalattialla kahdelle hepalle, sellaisestahan voisi toisen puolen käyttää tarvikkeille (väliseinä ja lamput valmiina). Olen hukannut osoitteen, mutta googlettamalla löytyi ja laittavat mallikuvia takaisin. Tuli Pohjanmaalta, hinta n.4000€. Ei tarvitse lämmitystä, ovissa ylä- ja alaluukut.

    • Wwhom

      Melko iso homma kuulostaa olevan. Ei niinkään seinien eristäminen mutta tuo lattian valaminen ja viemäröinti. Viemäri pitää kaivaa lattian alle ja sieltä tarpeeksi syvällä (>2.5m) pois. Lisäksi sinun tulee selvittää, miten nämä viemärivedet eli jätevedet puhdistetaan. Se kannattaa selvittää kunnasta. Saatat tarvita erillisen puhdistamon jos jätevesiä ei voida johtaa jätevesiviemäriin.
      Lattian valamista varten tallin pohja on kaivettava auki, täytettävä soralla ja eristettävä ennen valua. Jotta lattia ei esim. painu tai vedet nouse sen läpi talliin. Valuun sitten kaadot, että mm. jätevedet virtaavan oikeanlaisesti pois, eivätkä jää seisomaan hepan jalkoihin. Tuossa on jo niin paljon tekemistä ennenkuin seiniinkään päästään että halvemmaksi taitaa tulla tehdä uusi rakennus.

      • JaNiko

        Uutta rakennusta ei ole mahdollista tehdä. Kyllä me tuon selvitämme, lattian valaminen on jo tehty, viemäröintiä ei tullut.
        Ihan ammattilaista porukkaa ollut mukana, rauta ja betonit ym paikallaan ja lattiassa. Myös eristys on tehty.

        Mutta kiitos vinkeistä (:


      • meillä sama edessä
        JaNiko kirjoitti:

        Uutta rakennusta ei ole mahdollista tehdä. Kyllä me tuon selvitämme, lattian valaminen on jo tehty, viemäröintiä ei tullut.
        Ihan ammattilaista porukkaa ollut mukana, rauta ja betonit ym paikallaan ja lattiassa. Myös eristys on tehty.

        Mutta kiitos vinkeistä (:

        Tarkoitus eristämättömästä vanhasta navetasta korkeampi osa rakentaa kahden hevosen talliksi. Eristää ja ilmeisesti maalattia on pakko valaa, ettei ole kylmä?
        Navetan osa olisi muuten ihanteellinen, mutta liian matala ja vanhojen kattohirsien purkaminen ehkä turhan vaivalloista. Se tila menisi helposti säilytystilana ja rehuhuoneena.


    • Sonjaheppahöperö

      ...riippuu lämpötilasta...jos ei ole paljon pakkasta, niin hevonen pärjää kyllä loimella mutta lämmitys kannattaa kyllä.

    • HebbaHöberö

      täällä samajuttu

    • opetellaan ranskaa

      bonjour! un chien=koira un chat=kissa un lapin=kani une souris=hiiri je´m appelles...
      un=1, deux=2 trois=3 quatre=4 cinq=5 six=6 sept=7 huit=8 neuf=9 dix=10 onze=11 douze=12

      pahoittelemme mahdollisia virheitä! au revoir!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      211
      14774
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe