Finnairin palvelu ja asiakaspalaute palvelu

Surkeaa

Lentäessäni Finnairilla ja saadessani surkeaa palvelua tein palautteen yhtiölle ja pyysin vastausta palautteeseen.
Vastauksen palautteeseen sain vasta 1 1/2 kk:n päästä.
Ja silloinkin vasta ensin ihmeteltyäni asiaa heille.
Kieltämättä ilmoittavat vastaavansa palautteisiin saapumis järjestyksessä.
Paljonko yhden palautteen käsittelemiseen kuluu aikaa ? Kahdesta Viiteen minuuttiin ehkä ...
Eli negatiivisia palautteita lienee tuhansia finnairilla ....

4

2134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hyvää palvelua

      Itse vastauksen kirjoittaminen palautteen lähettäneelle asiakkaalle on aika mutkaton juttu.
      Mutta. Tapahtumien syyt pitää selvittää, miksi joku asia ei ole toiminut halutulla tavalla. Joskus siihen saattaa kulua päiviäkin, mutta 1,5 kuukautta on täysin absurdi ja kohtuuton vastausaika. Omalla työpaikallani, tosin yritysasiakkaiden palvelussa, tavoitteena on vastata palautteisiin yhden työpäivän sisällä.

      Kuluttaja-asiakkaita valitettavasti pompotellaan mennen tullen, jonotusaika asiakaspalveluun, tyyliin teleoperaattorit, voi olla kymmeniä minuutteja jne.

      • huihai finski

        juu finskin henkilökunta on kun myrkynnielly niillä lennoilla missä mie oon ollu..ja palvelu,ihan HANURISTA!


    • tutkinta vie aikaa

      Tuliko mieleen,että lähetit palauteen suht suurelle yhtiölle,etkä pienelle yksityisyrittäjälle,joten palautteesi ei varmastikkaan ole ainoa ja palautteiden käsittely yleensä kaikissa yhtiöissä kestää oman tarvittavan ajan,ja kai niilläkin on jokin tärkeysjärjestys ja mediassakin aiemmin ytänä vuonna olleet ongelmat (matkalaukku viivästynyt),varmasti aiheutti ruuhkaa,joten ei ihme,ettei vastausta tullut välittömästi.

    • palveluhenkinen!

      Olen kerran saanut Finnairin lennolla kohtuullista ystävällistäkin palvelua, muulloin ala-arvoista tai peräti tuomittavaa. Esimerkiksi kun olin vahingoittuneena matkustajana, ei meinannut millään onnistua vain osittain täytetyssä koneessa löytymään pitkällään olemisen mahdollisuutta! Suomalainen kyllä joskus pystyy palveluun, kuten SAS:n lennolla Osloon tosi miellyttävää mieshenkilökunnan palvelua. Yleensä lennän mieluummin muilla yhtiöillä halvemmalla ja miellyttävämmässä ilmapiirissä kuin Finnair.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      212
      4050
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe