kielitaito?

aika heikko

Alkaa niin kyllästyttään nykyinen työ ja vaihtelua ois tarkoitus hakea, rauhanturvaajan tehtävä kuulostais mielenkiintoiselta mutta mites tuon kielitaidon kans? Itsellä aika heikko, yleensä kouluissa kielet on rimaa hipoen mennyt läpi. Niin onkohan tuone mitään asia heikolla englannin kielen taidolla?

3

2138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhafasu

      Riippuu tehtävästä johon meinaat hakea, siis upseerin tehtäviin tai vaikka mp:n hommiin ei pääse edes ilman yleisen kielitutkinnon suorittamista.
      Jos taas haet miehistön tehtäviin ei edes kohtuullinen kielitaito ole pakollinen mutta ehdottomasti eduksi. Kannattaisiko alkaa vaikka heti huomenna opiskelemaan vaikkapa englantia..?
      Kun klaaraat edes vähän jo ennen ja rohkeasti reenaat siellä vaikkapa tulkkien kanssa, saat palvelusajasta enemmän irti... (tulkit ei puhu suomea...) Niin ja onhan siellä jopa palvelustehtäviäkin joita et ilman englantia pysty suorittamaan. (Aattele miten vaikka jututat paikallista tulkin avulla joka ei puhu suomea
      tai vaikka yhteispartiota esim. brittien kanssa...)
      Eli huomenna kirjakauppaan/tunneille, mars!

      • Asiasta oikeasti tietävä

        Jos oot ammatiltas joku talkkari tai autoasentaja tai rekkakuski, niin hae ihmeessä! Tulet pääsemään, etenkin jos olet poikamies peräkammarista jostakin Pudasjärven riksialueelta missä 99%nuorista alkoholisoituvat ja syrjäytyvät.

        Unohtakaa tuollaisen kielitaidot ja muut! Todellisuudessapääasia on että on maalta ja syrjäytymmisvaarassa sekä se että ammatti stemmaa.


      • pepppppppp
        Asiasta oikeasti tietävä kirjoitti:

        Jos oot ammatiltas joku talkkari tai autoasentaja tai rekkakuski, niin hae ihmeessä! Tulet pääsemään, etenkin jos olet poikamies peräkammarista jostakin Pudasjärven riksialueelta missä 99%nuorista alkoholisoituvat ja syrjäytyvät.

        Unohtakaa tuollaisen kielitaidot ja muut! Todellisuudessapääasia on että on maalta ja syrjäytymmisvaarassa sekä se että ammatti stemmaa.

        taas se mama karsiutunut raukka kateuden tuskissaan:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe