Käytiin tässä viime viikolla Latviassa,tosi huonoa palvelua kaupoissa.Hoteleissa hyvä palvelu, englannilla pärjättiin aivan hyvin.Riika tosi siisti kaupunki,paikkareissa ja metroissa edullista kulkeminen.Kannattaa käydä,yllätyimme.Vanhoja rakennuksia kirkkoja ja katetraleja.Tosi mukava reissu,soppailijan unelma.Mahtavia ostoskeskuksia mut myäs pikkuputiikkeja.
Latvia
palvelu huonoa
71012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muuten tuntui olevan kaikki hyvin, mutta miten oli huono palvelu? Selitätkö mikä on huono palvelu, ettekö saaneet sitä mitä tulitte ostamaan, vai eikö teille hymyilty? Hymyilittekö itse, en usko.
No moi!
Kyllä kaupoissa oli huono palvelu.Moni muukin kertoi palvelun tasosta.Kun ystävällisesti kiitti,mutta myös hymyili.Kassat tosiaanki oli kuin olisi ollut ilmaa.Täällä ei tuollainen käy.Kyllä muutkin kertoi samaa,kun odoteltiin lennon lähtöä suomeen.Kyllä tuli tunne anteeks kun olemme tässä! Menkääs ja kokeilkaas miltä tuntuu huono palvelu,rahan vastaan ottaessa rahat meni kuppiin.Totiset kasvot katsoi jonnekkin muualle!!!
palasimme maanantaina Riikan reissusta. Me myös naureskelimme myyjättärien käyttäytymistä. Hädin tuskin putiikeissa sai katsekontaktin. Kiitos ja hymy kuitattiin äkäisellä hymähdyksellä.
Mutta ei tämä ole ainoastaan Riikalaisten palvelutapa.
Aloin oikein miettiä, missä olemme saaneet "hyvää" palvelua. Olemme matkustelleet jonkin verran lähinnä euroopassa. Hymyilevää ja kohteliasta kassapalvelua saimme...ei tule kaivamallakaan mieleen kuin Unkarissa, ja sielläkin Budapestin ulkopuolella.(Nyt en tarkoita muita kuin kauppoja, hotellit ja ravintolat ovat eri juttu). Puolassa palvelu oli todella jäätävää.
Itseasiassa, en kyllä ole suomessakaan törmännyt aikoihin kassahenkilöön, joka olisi ottanut asiakkaan iloisesti vastaan. Mentaliteetti on ilmeisesti se, että me teemme työmme ja sinä maksat ostokset kiltisti, ja soon siinä.
Sitäpaitsi, olen kuullut, että kun hymyilee, tulee poski- ja silmäryppyjä ;)
Toisaalta ymmärrän pikku putiikkien myyjättäriä: turistinaiset tulevat ja käpälöivät kaikki tuotteet (vaikkka olisi lappu, että ei saa koskea) arvostelevat tavarat ja hinnat ja häipyvät mitään ostamatta. Ei siinä varmaan jaksa montaa vuotta hymyillä ja olla palvelualtis.
tuo "rahat meni kuppiin" systeemi on tosi yleinen. Pohjoismaissa taidetaan antaa rahat käteen, mutta lähes kaikkialla muualla rahat kilautetaan kuppiin. En tiedä mistä syystä, mutta olisikohan siinä sellainen juttu, että kun raha on kupissa, annettu määrä on "ei kenenkään maalla" ja helpommin tarkistettavissa kuin kädestä käteen annettaessa. Jotain tälläistä olen miettinyt. Minusta tapa on parempi kuin mitä täällä meillä. Kaupan kassalla käpristelet vaihtorahojen kanssa:kourassa alimmaisena seteli ja sen päällä kolikot. Kun alat laittaa niitä lompsaan niin monesti kolikoista osa kierähtää lattialle.
Olen ajatellut että se on hygieniasyistä. Ei tarvitse koskettaa toisen kättä. Ei ehkä nykypäivänä mikään ongelma, mutta enne on tainnut olla ja tapa on jäänyt...
metroa!
Saitpas kiinni valeesta! Panee vain miettimään, että kuinkahan moni näille palstoille kirjoitetuista matkakokemuksista on puppua? Mistäs sen tietää, paitsi tällaisista asiavirheistä.