Hei.Kiinnostaisi hankkia ensimmäistä kaukoputkea.LintuVille kauppaa Konuspot 20-60x100 kaukoputkea edulliseen 295 euron hintaaan.Onko mahdollisesti kenelläkään täällä kokemuksia tuon laadusta,yleensä hinta ja laatu kulkevat käsikädessä.Kiitokset etukäteen.
Vastaukset 5
- ikimoto
Älä tuhlaa rahojasi tuohon Konukseen. Se on laadultaan heikko ja rasittaa silmiä.Kadut myöhemmin hankitaasi. Varsinkin jos ja kun katsot esim. jonkun kaverin jollain kunnollisella putkellä ja sitten taas sillä Konuksella.
Valitettavasti halvalla ei saa hyvää kaukoputkea. Kaukoputki on erittäin pitkäaikainen sijoitus, joten kannattaa satsata siihen ensimmäiseen(kin) hankintaan kunnolla. Kuten itsekin toteat, hinta ja laatu kulkevat käsi kädessä. Se pätee erityisesti kaikkiin optisiin laitteisiin.
Kunnollisella kaukoputkella on ilo katsella.- Kerätä kokemusta
Ilman aiempaa kokemusta on ensimmäinen ostos aina susi (jollakin tavoin sopimaton), oli hinta mikä tahansa.
- Sepi
Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?
- ikimoto
Sepi kirjoitti:
Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?
Riippuu tietysti siitä mitä esim. Nikonin monista eri vaihtoehdoista tarkoitat, mutta kyllä Konuksen ero parempiin ja samalla kalliimpiin putkin on merkittävä. Se, että onko se hintansa väärti on tietysti jokaisen itsensä arvioitava.
Laatu korostuu varsinkin lintujen tarkkailussa. Laadukas putki tarjoaa kirkkaan, heijastamattoman kuvan, jossa kohteen värit ovat kohdallaan jne. Toki sen linnun sillä halvemmallakin näkee, mutta mutta. Käy alan liikkeissä ja vertaa kuvan laatua eri putkien välillä. Esim Helsingissä siihen on mahdollisuus vaikkapa Lintuvarusteen ja Foto Fennican liikkeissä. - konuksen
Sepi kirjoitti:
Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?
215e muistaakseni pk... hyvin sillä näkee kesäiltanakin ja talvella päivällä. erot parhaimpiin tulee optiikoissa esille ääriolosuhteissa ja kun päivän kattelee lintuja. olen ottanut kuviikin sen läpi. yleisputkeksi ok. itse ostasin jos nyt ostasin valkovenäläisii tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231118
- 651023
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93793- 77753
- 43692
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la37665- 67614
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka28576Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37498