Konuspot kaukoputki

Sepi

Hei.Kiinnostaisi hankkia ensimmäistä kaukoputkea.LintuVille kauppaa Konuspot 20-60x100 kaukoputkea edulliseen 295 euron hintaaan.Onko mahdollisesti kenelläkään täällä kokemuksia tuon laadusta,yleensä hinta ja laatu kulkevat käsikädessä.Kiitokset etukäteen.

5

1830

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikimoto

      Älä tuhlaa rahojasi tuohon Konukseen. Se on laadultaan heikko ja rasittaa silmiä.Kadut myöhemmin hankitaasi. Varsinkin jos ja kun katsot esim. jonkun kaverin jollain kunnollisella putkellä ja sitten taas sillä Konuksella.

      Valitettavasti halvalla ei saa hyvää kaukoputkea. Kaukoputki on erittäin pitkäaikainen sijoitus, joten kannattaa satsata siihen ensimmäiseen(kin) hankintaan kunnolla. Kuten itsekin toteat, hinta ja laatu kulkevat käsi kädessä. Se pätee erityisesti kaikkiin optisiin laitteisiin.

      Kunnollisella kaukoputkella on ilo katsella.

      • Kerätä kokemusta

        Ilman aiempaa kokemusta on ensimmäinen ostos aina susi (jollakin tavoin sopimaton), oli hinta mikä tahansa.


      • Sepi

        Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?


      • ikimoto
        Sepi kirjoitti:

        Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?

        Riippuu tietysti siitä mitä esim. Nikonin monista eri vaihtoehdoista tarkoitat, mutta kyllä Konuksen ero parempiin ja samalla kalliimpiin putkin on merkittävä. Se, että onko se hintansa väärti on tietysti jokaisen itsensä arvioitava.

        Laatu korostuu varsinkin lintujen tarkkailussa. Laadukas putki tarjoaa kirkkaan, heijastamattoman kuvan, jossa kohteen värit ovat kohdallaan jne. Toki sen linnun sillä halvemmallakin näkee, mutta mutta. Käy alan liikkeissä ja vertaa kuvan laatua eri putkien välillä. Esim Helsingissä siihen on mahdollisuus vaikkapa Lintuvarusteen ja Foto Fennican liikkeissä.


      • konuksen
        Sepi kirjoitti:

        Rahalla tietysti saa laatua, mutta onko Nikon tai Leiz niin paljon parempia että olisivat hintansa väärtejä koska maksavat moninkertaisesti Konuspotin hinnan.Olen budjetoinut max 500e putkeen.Mikä olisi sinun valintasi tuossa hintaluokassa ?

        215e muistaakseni pk... hyvin sillä näkee kesäiltanakin ja talvella päivällä. erot parhaimpiin tulee optiikoissa esille ääriolosuhteissa ja kun päivän kattelee lintuja. olen ottanut kuviikin sen läpi. yleisputkeksi ok. itse ostasin jos nyt ostasin valkovenäläisii tuotteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      123
      1118
    2. 65
      1023
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      793
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      43
      692
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      37
      665
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      614
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe