Ostetaan tai annetaan koti isolle monnille. Edellinen monnini kuoli ja haluaisin saada tilalle hyvän puhdistajan altaaseeni. Asustelen Raahessa.
-Johanna-
08-2239310 tai [email protected]
-Johanna-
08-2239310 tai [email protected]
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Timoselle piti tulla uusia kaloja nyt vkl, käyppäs sieltä katsomaan.
Kuinka iso akvaario sinulla on, kuinka ison monnin siis voit ottaa?
Moi Kerttu!
Minulla on tällä hetkellä 250l allas jossa edellinen monnini oli 28cm pitkä... Monni olisi varmasti elänyt vielä pitempääkin, mutta menehtyi pilkkutaudin yhteydessä. Minulle on tulossa 750l akvaario ensikuussa ja haluaisin saada monnin ennen sitä, että voin kotiuttaa ja pitää sitä karanteenissa kuukauden enne isoon altaaseen laittoa...
-Johanna-
Epäilen että sinulla ollut 28cm kala olisi ollut partamonni, koska ne eivät niin isoiksi kasva. Ennemmin sinulla on ollut jokin pleko, partista muistuttava sellainen.
En ole sanonut että monni joka kuoli olisi ollut partamonni... kyse oli vain monnista.... Varmaa tietoa minulla monnista kyllä on ja se oli täpläimumonni joka voi kasvaa yli 30cm.
-Johanna-
>> Ennemmin sinulla on ollut jokin pleko, partista muistuttava sellainen.
Partamonnikin on pleko.
Ei kauhean varmaan tietoa ole ollut, koska sellaista lajia ei ole olemassakaan kuin täpläimumonni. Se on vanhentunut "kauppanimi", jolla tietämättömät kauppiaat ja yksityiset myyvät erilaisia plekoja: tummaleväplekoja, isopurjeplekoja, partamonneja ja joskus harvemmin aitoja täpläplekoja. "Monnisi" on ollut luultavasti joku näistä.
Tämä meni nyt saivarteluksi... en tullut tänne keskustelemaan mikäköhän monni tai pleko laji minun entinen kala oli.... Olet nyt vain etsiskelemässä uutta monnia altaaseeni enkä kinastelemassa asioista muiden "tietävämpien" akvaarioharrastajien kanssa... Joten pyydän että tästä edespäin vastauksia vain jos olisi monni tarjolla... Kiitos!
-Johanna-
Ei "monni" ole mikään kaikenkattava nimi, kyllä vähän kannattaisi tarkemmin selvittää millaista lajia on hakemassa. Isoa monnia? Käviskö panssaripäämonni? Vaivaiset puoltoista metriä pituutta. Pehmeään vai kovaan veteen? Lämpötila? Virtaava vai seisova vesi? Kasvissyöjä vai lihaisa?
Vähän kuin olisi ilmoitus "otetaan koira". Ei mitään väliä tuleeko chihuahua vai rotweileri...