Kaveri teloi jalkansa eräässä harjoituksessa alokasaikanaan.Hän ei haluasi keskeyttää alkanutta palvelustaan ja siirtää kahdella vuodella eteenpäin (E:n paperit).Onko kellään kokemusta vastaavasta?Miten armeijan vastuu tässä asiassa menee?
Alokasajan tapaturma
tuttavantuttava
2284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varusmiehen täytyy sairastuessaan tai vastaavassa tapauksessa hakeutua välittömästi oman varuskuntansa terveysasemalle.
Sieltä tarvittaessa lähetetään vaikka keskussairaalaan saamaan hoitoa.
Mikäli sairaus tai vamma on pitkäaikainen, tulee eteen B- tai E-luokitus. Vakavasta haitasta C. Itse siihen ei juurikaan voi vaikuttaa.
Varuskunnan terveydenhoitohenkilöstö avittaa korvaushakemuksen teossa, jos kyseessä on palvelusajan tapaturma. Valtiokonttori sitten ottaa kantaa korvaukseen.
Jos vitkuttaa hoitoon hakeutumista voi olla varma ettei korvauksiakaan tule. Niinhän se menee siviilissäkin.
Tilanne edelleen sama, tutkimuksiin pääsi vasta nyt, todettiin, että jalka on "kunnossa"??!!
Takaisin vaan palvelukseen ilman leikkausta tms.?
Onko tehty joku diili, ettei intissä loukkaantuneita tarvitse hoitaa kuntoon?