en oo täällä pitkään aikaa käyny, mutta nyt on taas pakko kirjottaa muutama juttu
ensinnäki valkolaisia, niin ottaan päähän meijän kulttuuri, meijän vaatteet, meijän tavat, meijän olemus yms... Mutta miks?????????????
Minkä ihmee takia se niin paljon niitä vaivaa
miten me pukeudutaa tai mikä on meijän kulttuuri yms... Antakaa nyt herrane aika meijän ees pukeutua niihin vaatteisiin mihin me ite halutaa ei meijän päälle näitä vaatteita oo pakotettu vaa tää on ollu meijän oma valinta älkääkä please nähkö vaivaa joka päivä samoista asioista..
Eihä mekää tuolla keskustelu palstoilla käydä antamassa teille kritiikkiä teijän vaatteista yms.. Joten olkaa kilttejä ja kasvakaa jo aikuisiks.. Ja minä en sitte yleistä kaikkia valtaväestöön kuuluvia, vaan tää on niille jotka sitä vaivaa näkee.
Kiitos näkemiin ja toivon, että tähän ei tuu mitää paskan jauhanta vastauksia, niin ku täällä melkein kaikissa ketjuissa on
ensinnäki valkolaisia, niin ottaan päähän meijän kulttuuri, meijän vaatteet, meijän tavat, meijän olemus yms... Mutta miks?????????????
Minkä ihmee takia se niin paljon niitä vaivaa
miten me pukeudutaa tai mikä on meijän kulttuuri yms... Antakaa nyt herrane aika meijän ees pukeutua niihin vaatteisiin mihin me ite halutaa ei meijän päälle näitä vaatteita oo pakotettu vaa tää on ollu meijän oma valinta älkääkä please nähkö vaivaa joka päivä samoista asioista..
Eihä mekää tuolla keskustelu palstoilla käydä antamassa teille kritiikkiä teijän vaatteista yms.. Joten olkaa kilttejä ja kasvakaa jo aikuisiks.. Ja minä en sitte yleistä kaikkia valtaväestöön kuuluvia, vaan tää on niille jotka sitä vaivaa näkee.
Kiitos näkemiin ja toivon, että tähän ei tuu mitää paskan jauhanta vastauksia, niin ku täällä melkein kaikissa ketjuissa on
Vastaukset 27
Vanhimmat
ei kaikilla ole tarkotuksena loukata,osa voi kysyä ihan tietämättäänkin asioita joita ei tajua loukkaavan teitä ja ohan se niinkin et useat valittaa et kun on pakko pitää näitä rynttyitä päällä ja ahistaa pitää villatakkia miksi meil on tälläset säännöt.sit onhan teijänkin keskuudessa useita jotka näkee vaivaa valkolaisista ja nioitten vaatteista ,siitä mulla on ihan omakohtasta kokemusta ei tarte kuullun mukaan puhua.itse olen suht nätti siisti tyylikäs nainen ja aina kun romanit kulkee ohi kuiskutellaan tai naureskellaan ja oompa kuullut huipuksi sellastakin et yritän leikkiä romania kun pidän joskus kapeaa mustaa hametta.ja jakkuja....ajatelkaas ihan itsekkin mitä suustanne päästätte kun alatte haukkua suoleksi ja jatkoromaaniksi kaikkia jotka kulkee tavallisis hameis ja hienois vaatteissa.enkä ole suinkaan ainut jolla on näitä kokemuksia katselkaa muita viestejä täällä niin jopa löytyy monenlaista,et turhaan haukutte kun itse piätte valkolaisia alempana ja ihmisinä jotka muka haluais olla teikäläisiä...tota en just tule ikinä teissä tajuamaan en vaikka mikä oisi
Ikiaikaisia ja varsin typeriä, järjettömiä sääntöjä ja tapoja romaneilla todellakin on.Puhumattakaan akkain vaateista, joka tuntuu olevan veruke kieltäytyä/saada vapautus töistä-oikeista töistä siis!
Asuinolot,kyllä maristaan ja valkataan, että ei voida asua siellä tai täällä,kun siellä jo asuu se tai tää...
Jukopliut, kyllä muutkin haluais asua muuallakuin sen ja sen naapurissa, vaateraha sillon tällön ois paikallaan.Ois kiva kieltäytyä työkkärin osoituksista koska...ne vaatteet....
Jospahan juuli itse kasvais aikuiseksi, sun kirjoituksista huomaa, että ikää ei ole paljoakaan.
Kyllä on erittäin usein jo kuultu,kun etenkin romaninaiset pitää huolta valtaväen ja muittenkin rotujen naisten(nimenomaan)pukeutumisesta.Milloin milläkin, erittäin rumilla nimityksillä nimitellään aivan kauniisti pukeutuvia naisia. Ja siinä puhuu kateus, koska tietävät, että miesten silmät viipyy ihan varmasti kauniissa naisessa.
Ja ei se että joku haluaa hikoilla ja haista kesähelteelläkin vällyissä, sanele sitä että muut haluaa tehdä saman.Sitähän ei sitten kuitenkaan suvaittaisi, vaan huudettaisi taas suolta ja muuta mukavaa.
Eiköhän se vaan metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Ompa kivaa kuulla sinusta.Asiaa kirjoitat,taaski.Sinua ollaan kaipailtu koko kesän.Missä olit,hyvä ihminen?
meidän valkolaisten pukeutumiseen?
väitän valeeksi tuon sinun väittämäsi.
oilen nätti ja hoikka...
jos laitan minihameen ja pukeudun muutenkin naisellisesti,/ kauniisti/ näyttävästi niin johan romani naisilta kuuluu
tätä huorit....lua.
sitä olen kuullut useilla paikkakunnilla...
joskus jopa haukuttu suoleksi...
eli pidätte varmaan pitkää mustaa kapeaa hametta
vain romanien oikeutena?
olempa joskus jopa joutunut naisellisen pukeutumiseni johdosta myös 4- romani naisen pahoinpitelemäksi. ja se johtui vaatteista.
tuli meinaan hyvin selväksi kun siinä samalla hakukkuivat vaatetustani ja yms.
romani miehiä taasen ei tunnu haittaavan valtaväestön naisten pukeutuminen,
kyllä katsellaan, ja vihellellään perään ja yms.
mutta koskaan en ole romani miehiltä kuullut huorittelua.
jopa pari romani miestä on kehunut.
tunnen myös monia muita valtaväestön naisia joille on käynyt tämä sama homma... huorittelu heti vaatteista.
että kyllä puututte valtaväestön naisten pukeutumiseen. suomeksi sanottuna, näätte siittä helvetisti ehkä..enemmän vaivaa, kuin me teidän vaatteistanne.
Tätäkin ihailee moni mies, on vähän eri näköinen kun möhköhameiset naiset...ja tän naisen kuvia on monella miehillä omilla nettisivuillaan(galleriat ym.)
http://hindimovie.buyallgifts.com/actress/aishwarya_rai/aishwarya_rai_115.jpg
Miesten mieleen tämäkin;
http://www.dailycollage.com/collages/jolie/02-angelina-jolie-1024x768.jpg
ja vähän vaalempikin
http://msnbcmedia2.msn.com/j/msnbc/Components/Photos/050505/050505_scoop_pamela_vmed2p.widec.jpg
ole ennemmin tuolaista variksen pelätintä nähnytkään. mutta kun tarpeeksi kauan elää niin jopa näkee niitäkin. toista se on romani nainen sitä kun kattelee jo siinä silmä lepää. ja tämä on täyttä totta. samaa ei voi sanoa valkolais naisista jos ne nyt sitten naisia ovat. minusta suurin osa valkolais naisista ovat kuin miehiä. antakaa valkolais naiset olla miehet miehiä ja olkaa te naisia niin teitä voisi jotenkin kehuakkin. että tälläistä tällä kertaa.
ei täällä viitti oikeen käyä ku tietää mistä täällä yleensä jutellaa ja ketkä juttelee on taas kato päässy hiiret pomppimaa pöyillä ku kissat ei oo ollu paikalla nauraaa
valkolaisnaisille maksetaan yhteiskunnan varoista myös osa maakuntien kansallispuvun hinnasta niin ei tule kateutta. Puvut sitten pakolliksi kun ne on kerran päälle pannut. Jos meillä ei sen jälkeen enää ole sairaanhoitajia, lääkäreitä, keittiöhenkilökuntaa, fysioterapeutteja, ratikankuljettajia, siivoojia, ym ei se mitään, kuka niitä tarvitsee, pääasia että naiset ei näytä miehiltä ja puvut on komeet.
miks te väitätte meitä rasisteiks
miltä toi sun äskönen kirjotus susta ittestä kuulosti?
mielenkiinnolla luen tätä palstaa, koska tunnen useita mukavia romani naisia ja ainakin itse koitan ottaa huomioon teidän tavat ja perinteet, enkä halua arvostella missään kohtaa teidän tapaa pukeutua, hoitaa kotia tms.
miksi kuitenkin musta usein tuntuu tätä palstaa lukiessani, että rasismi kasvaa ja voi hyvin myös teidän suunnassa?
valkolaiset on narutettavissa olevaa porukkaa, valkolais naiset on seksin perään hinkuvia otuksia ja vielä pukeutuukin kuin miehet...
eikö nyt voitas jo alkaa elään yhessä niinku ihmiset elää? hame on kaunis asuste sille, joka tuntee olonsa siinä hyväks... kuin myös housut...
en tiiä sitten kyllä on nii katkeraa porukkaa muuta en enää tähän ketjuu sano paskan jauhannaks meni tääki.. pitäkää huoli vaa omista vaatteistanne ja tekosistanne älkääkä meijä ok se on latso moro ja hojo hojo
romani naiset!!! sitä samaa.. pitäkää vaan huoli omista hamosistanne...
ettei tarvi nähdä vaivaa vaaleitten housuista/ hameista ja varsinkaan minihameista....
te näätte vaivaa vaaleitten vaatteista,
ja osa vaaleista näkee vaivaa teidän hameistanne..
ei siinä mitään paskanjauhantaa silloin ole?
vaan TOSI ASIA.
ja niinhän sitä sanotaan: totuus tekee kipeää.
onko sinulla paljon hyviä valkolaisia ystävinä jotka eivät käytä pitkää hametta?
vielä vastaan sitten vetäyvyn vähäks aikaa taka alalle itse asiassa on mulla hyviä ystäviä jotka on valkolaisia ja kaikilla on housut, mutta ei ne nää vaivaa KENEKÄÄN vaatteista ei omista eikä vieraista oli romani tai valkolainen.
vastauksesta, hyvät jatkot sinulle, ei muuta kuin suuta hevosenkengälle;-))
eipä mukamas romaninaiset nää vaivaa valkolaisten vaatteista.nehän just siitä näkeekin ja sanelisivat vielä jos ois valtaa mihin vaatteisiin kukin saa pukeutua.ja mites ne romanimiehet nii jahtaa valkolaisia jos ne miehisiä on silloinhan sä vihjaat huomaamattas et ne ois.......sellasia!!!etpä tainnut ajatella sanoja taas paiskoit mitä sylki suuhun tuo niinku yleesä aina.eipä ole montaa päivää kun romanimies ja todella mies soitti ja kysäisi minua elämänkumppanikseen mutten lähtenyt leikkiin mukaan.nyt ilmeisesti tulee et lumpuksi se ois mun ottanu mut eipäs olekkaan niin vaik moni sen tahtoisi romaninaisista niin olevan
paitsi että pidetään itse kukin huolta OMISTA vaatteistamme eikä sorsita ketään joka haluaa pukeutua vaikka hieman eri lailla jookos?
älä ihan tosi viitti puhua kaikkien kaaleitten suulla kun kaikki eivät ole kanssasi samaa mieltä.
"ei meijän päälle näitä vaatteita oo pakotettu "
Moni on eri mieltä tästäkin asiasta.
ei oo ainakaa pakotettu vaan itsepä asiassa mulle monta kertaa sanottii, että mieti nyt haluatko vielä laittaa, mutta katsoppas kun minä kunnioitan vanhempiani ja perinteitä.
Ja sitä paitsi nykypäivänä ei todellakaa kenellekään pakoteta laittaan romani pukua ja jos semmosia on, niin täytyy kyllä sitten olla tosi, tosi, tosi kova kuri ja vanhanaikaisuus. Mitä ei nykypäivänä enää nää ees vanhoillakaa ihmisillä joten olis kyllä tosi mahtava saaha tietää kelle on pakotettu laittaan romanipuku? Ketkä on ne kunniakkaat vanhat ihmiset jotka vielä pitävät romaniperinteitä kunniassa?
vaivva näette valtaväestöstä,aina mollaamassa
kuin myös sitähän te teette aamusta iltaan lueppas nää kaikki ketjut kunnolla läpi ja sano mulle sit, että kuka täällä mollaa ketä ja millon mistäki millon vaatteista, millon kielestä, millon näöstä, millon vaan olemassa olosta.
ETKÖ SÄ TAJUA ETTÄ TEIJÄN OMAKÄYTÖS ON TEHNYT VALTAVÄESTÖSTÄ SELLASIA MITÄ HE OVAT.MIETI NYT MILLASIA OLETTE JA MITÄ VIESTIÄ ANNATTE ITSESTÄNNE MEILLE,OLETTE SANGEN USKOMATTOMIA JA RÖYHKEITÄ KUN OLETTE VIATTOMIA POLOSIA ETTEKÖ TAJUA ETTÄ OLEMME SUOMESSA EMMEKÄ ALA KÄYTTÄYTYÄ TEIJÄN SÄÄNTÖJEN MUKAAN.SUOMESSA ON OMA LAKI JOKA KUULUU TEILLE MUTTA ETTE KUNNIOITA SITÄ ETTEKÄ MEITÄ KUINKA VOITTE OOTTAA ITSELLENNE VALTAVAA KUNNIOITUSTA SILLOIN.OTATTE MUTTETTE ANNA SE OLI HYVIN SANOTTU.TÄÄLLÄ OLEN MUUTTANUT PALJON KÄSITYKSIÄ TEISTÄ ENNEN SIEDIN PAREMMIN JA OLIN KESKUUDESSANNA MUTTA NYT KUN AINA MARISTAAN LISÄÄ EI JAKSA ENEMPÄÄ .PAREMPI PYSYÄ KAUKANA OMAN MIELENI TAKIA
etkö sinä taas vuorostas tajua sitä, että älä yleistä, jos yks on jotain tehny, niin tarkoittaako se sun mielestä, että jokainen on, niin tehny? Näyttää siltä. Eihän mekään yleistetä teitä, jos joku teistä käyttäytyy väärin. Sittenhän sun pitäis myös ajatella näin, että jos joku valtaväestöstä on käyttäytyny väärin sun pitää silloin yleistää se teihin kaikkiin ja pysyä kaukana heistä kaikista. Eli kannattaisko vähän ajatella mitä kirjoittaa?
"Ja sitä paitsi nykypäivänä ei todellakaa kenellekään pakoteta laittaan romani pukua ja jos semmosia on, niin täytyy kyllä sitten olla tosi, tosi, tosi kova kuri ja vanhanaikaisuus."
Ketä oikein yrität huijata? Luulenpa ettei puoletkaan kaaleista käyttäisi univormuja ilman "pientä" painostusta, ainakaan naisista.
Näin asian olen kokenut.
Tai montakin...
Teillä kun on noita tarkkoja sääntöjä aika paljon ja korostatte sitä, että olette oma suljettu yhteisönne. Ette halua
paljastaa siitä sen enempää kuin mikä on välttämätöntä.
Ja sitten ovat nämä rikokset, jotka tosin teidän onneksenne ovat vähenemään päin.
Mutta sitten julkisuuteen kerrotaan, että kaikkia romaneja ei voi tuomita yhden romanin käytöksen perusteella.
Tämä on sellainen ristiriita, että ulkopuolinen
menee ymmälleen. Ihan oikeasti.
Koska emme tiedä koko totuutta ja koska te taas ette halua sitä kertoa, syntyy tällaista epäluuloisuutta.
Joskus joku voisi myös väittää, että syntyy tervettäkin itsesuojeluvaistoa...Mieluummin katsoo kuin katuu.
juupa juu,tytöt on innoissaan odottamassa millon saavat laittaa kaaleenpuvun ja ilosina odottavat erilaisten röijyjen valmistumista ja kaajeet joutuu laittamaan pitkän hameen eikä kaikilla ole oikeus ottaa sitäpois jollei tahdo vaikeuksi ja nokkapokkaa