Alkava asthma

Aina kun on noita flunssia niin joka kerta täytyy jossain vaiheessa ottaa myös Buventolia. Onko muilla samanlainen ongelma. Asthma diagnoosia en ole siis saanut. Puhallukst normaalisti 500 luokkaa ja tänä aamuna noin 460 ja lääkkeen oton jälkeen 15min. 495.
5731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että teeskentelet - jotain...mitä...?

Äänestä

mikä?
lääketiede ei tunne asthmaa

Äänestä
  • latinankielinen nimi, lukee minullakin B-lausunnossa.

    Äänestä

Virusinfektioiden aikana voi olla herkempi hengitysilman mukana tuleville ärsykkeille, koska virukset rikkovat keuhkoputken epiteelin (limakalvon) säännönmukaista rakennetta.

Voi käyttää buventolia, hoitoon voi yhdistää myös 3-4 viikon ajaksi inhaloitavan kortikosteroidin (sisäänhengitettävä kortisonisumute), jolloin keuhkoputken epiteeli hoituu terveeksi ja kuntoon nopsemmin.

Valtio osallistuu peruskorvauksen verran lääkekuluihin.

Äänestä
  • "inhaloitavan kortikosteroidin"

    Nuo inhaloitavat kortikosteroidit ovat vaan reseptien takana. Joten jos lääkäri ei katso aiheelliseksi sen tarpeellisuutta, ni sitä ei heru.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


diagnosoitu joskus kirjoitti:

Aina kun on noita flunssia niin joka kerta täytyy jossain vaiheessa ottaa myös Buventolia. Onko muilla samanlainen ongelma. Asthma diagnoosia en ole siis saanut. Puhallukst normaalisti 500 luokkaa ja tänä aamuna noin 460 ja lääkkeen oton jälkeen 15min. 495.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu