mistä ja miten voi hakea eu raha yhdistys toimintaan.
mitkä on ne alku metrit josta aloitaa anoa eu rahaa yhdistykselle?
EU raha
5
1868
Vastaukset
- mihin rahaa
Eli ensin pitää tietää mihin hakee rahaa, ei ole yhtä suurta "kaikki voi hakea" rahastoa. Kaikki siis on yleensä sidottu johonkin ja on paljon eri rahastoja.
Nuo rahoitukset liittyy paljon hankerahoitukseen eli pitää perustaa hanke joka hakee rahoitusta (todella iso ja mutkikas juttu).
Auttaisi paljon jos kertoisit minkä tyypin yhdistys on, eläimet, nuoret, harrastus (urheilu, musiikki, taide, käsityö jne.), yleishyödyllinen yhdistys... - Särmä
Tässä vähän EU-rahoituksesta vinkkejä:
1. Etsi oman maakuntaliittosi nettisivuilta alueellasi toimivat rahoitusohjelmat. Liitto myös neuvoo, mikä ohjelma on sopivin. Yleensä maakuntaliiton sivuilla ei ole sellaisia ohjelmia kuin esim. Leader, Urban .... Näissä voi myös liitto auttaa ohjaamalla oikeaan osoitteeseen. Neuvoa voi kysyä myös mm. TE-keskuksesta, Euroneuvontakeskuksesta ja Carrefour-organisaatioista.
2. Jos hankkeenne on pieni, mitä se todennäköisesti onkin, niin paras rahoituslähde on esim. Leader tai muut yhteisöaloiteohjelmat. Nämä rahoittavat pieniä hankkeita ja vähäisellä byrokratialla. Ainakin Leaderissä päätös tulee nopeasti. Leader-ryhmät löydät www.lande2000.fi -sivuilta. Leader koskee maaseutualueita tai kaupunkien maaseutumaisia osia. Urban toimii kaupungeissa.
3. Tehkää hankesuunnitelma. Malleja ja hankeoppaita löytyy netistä (esim. www.esr.fi). Vain hyviä hankkeita kannattaa tehdä. Mikä tahansa ei enää mene läpi. Rahoittajat arvostavat ruohonjuuritason aloitteita, kuten teidänkin hankkeenne voisi olla.
4. Hankkeen yksityisen rahoituksen laskeminen ja sen keräämisen miettiminen ovat keskeisiä rahoituksen kannalta. Yksityisen rahoituksen vaatimus-%:t löytyvät ao. rahoitusohjelmasta. ESR-tietoja ei ole vieläkään saatavana. Muilla on ok.
5. Jos yhdistyksenne hallinnoi hanketta, niin se myös saa rahoittaa hankkeen aikaiset kulut. Rahoittajan maksusuoritukset tulevat jälkikäteen. Jos jotakin menee pieleen, niin hallinnoija vastaa eli käytännössä yhdistyksenne hallitus maksaa mokat masta kukkarostaan. Kannattaa miettiä olisiko esim. oma seutukunta paras ja ammattitaitoisin hallinnoija. Seutukunta tällöin myös hoitaa rahoituksen maksatusten väliaikana.
6. Ottakaa EU-asioisssa kokenut tekijä avuksi sekä suunnitteluun että hallinnointiin.- bluejay7ay
Olisiko kuviteltavissa, että esimerkiksi Suomen DX-Liitto SDXL (http://www.sdxl.org) tai Suomen Radioamatööriliitto SRAL (http:///www.sral.fi), jotka molemmat ovat yleishyödyllistä kulttuurityötä tekeviä järjestöjä, voisivat saada EU:n rahoitusta?
terv Antti Y
- CvVlLsLp
Rahoitus pitää suunnitella todella huolella. Raha maksetaan jälkikäteen ja maksatus saattaa myöhästyä vuodellakin.
Mikäli on toimittu sääntöjen ja lakien puitteissa sekä riittävää varovaisuutta noudattaen niin hallituksen jäsenet eivät ole vastuussa henkilökohtaisesti yhdistyksen tekemisistä.Yhdistys vain tekee konkurssin ellei laiteta hattua kiertämään tilanteen pelastamiseksi. - jokuvaanjoku
Raha raha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää452259Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten682154Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211970HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363951725Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1051680Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01520Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241504Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1841127Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie291033Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977