Viro vai Eesti

Moskovan ile

Olin tässä käymässä Eestissä, kun tuli paikallisen isännän kanssa puheeksi Viro-nimen käyttö. Pyöritteli päätään ja totesi hiljaa, että se nyt on teidän asianne, jos haluatte kutsua maatamme vanhan maakunnan nimellä.

Vastasin, että eivät kaikki, esimerkiksi Juice Leskinen lauloi Eestistä.

Penkaisin asiaa hieman netistäkin, ja siitä on näköjään käyty aikoinaan aika vilkkaita keskusteluja. Eräskin suomen kielen amanuenssi on todennut, että "...äkkiä ajatellen naapurikansan nimen (Eesti) lainaaminen ja käyttäminen on kohteliasta, omaperäisen nimen (Viro) käyttö on vielä kohteliaampaa. Omaperäinen nimi kantaa viestiä pitkistä, vuosisatojen ja -tuhansien aikana muotoutuneista suhteista, joita poliittiset tai kaupalliset konjunktuurit eivät heiluttele".

Ennen kuin laukoo tällaisia kommentteja, niin kannattaisi ottaa huomioon, että nimitys "Viro" vakiintui suomen kieleen, kun Eesti oli tukevasti neuvostovallan alla. Tässä on pieni paradoksi, koska itse asiassa osa vasemmistolaisista suosi Eesti-nimeä. Siinä on kuitenkin ehkä yksi syy, miksi nimitys "Viro" ei ole joka paikassa niin suosittu.

Ihme, kun vielä samassa kirjoituksessa moittii Eestiä lainasanaksi ja vierastaa niiden käyttöä. Kukahan hänelle kertoisi, että konjunktuuri on suomeksi suhdanne.

Olenkin päättänyt kutsua kyseistä amanuenssia hölmöksi. Se on sana, jolla on erittäin pitkät perinteet, eivätkä politiikka tai suhdanteet sitä heilauttele. Lisäksi se on itse keksimäni nimitys juuri hänelle. Omaperäinen, ja siksi kunnioitettava.

7

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viroksi minä maata kutsun, tasan samasta syystä kuin en kutsu muitakaan naapureitamme Rossijaksi, Sverigeksi ja Noregiksi.

      • rane

        Lennart Merin ollessa Viron presidenttinä häneltä eräässä haastattelussa toimittaja kysyi, kumpaa sanaa hän käyttää kotimaastaan.
        Meri vastasi, että puhuessaan suomea hän käyttää sanaa Viro ja puhuessaan viroa hän käyttää sanaa Eesti.


      • rane kirjoitti:

        Lennart Merin ollessa Viron presidenttinä häneltä eräässä haastattelussa toimittaja kysyi, kumpaa sanaa hän käyttää kotimaastaan.
        Meri vastasi, että puhuessaan suomea hän käyttää sanaa Viro ja puhuessaan viroa hän käyttää sanaa Eesti.

        Mikä sattuma: puhuessani suomea käytän Saksasta sanaa Saksa, ja puhuessani saksaa käytän sanaa Deutschland. ;)


    • Näin on

      Suomea puhuessamme kutsumme Sverige-nimistä maata Ruotsiksi, joka on väännös maakunnan nimestä Roslagen.

      Deutschland-nimistä maata meillä on tapana kutsua Saksaksi. Sen nimen taustalla kummittelee maakunnan nimi Sachsen (= Saksi).

      Olen tasan tarkkaan samaa mieltä kuin ystävämme Kollimaattori ja edesmennyt presidentti Lennart Meri: Viro-niminen maa on suomeksi Viro ja viroksi Eesti. Myös viron kieli on suomeksi viron kieli ja viroksi eesti keel.

      Aivan hassua, että näin selvistä asioista tarvitsee edes keskustella!

      Neuvostoliiton pystyssä ollessa käytettiin rinnakkain muotoja Viron sosialistinen neuvostotasavalta ja Eestin sosialistinen neuvostotasavalta, joista jälkimmäisen katsottiin olevan ”kohteliaampi” neuvostoisäntiä kohtaan (Viro oli ikään kuin separatistisempi, omaa identiteettiä korostavampi nimitys). Se aika on kuitenkin ollut ja mennyt.

      Viro on nyt suomeksi Viro eikä Eesti. Ja sillä siisti.

    • ...

      Myös Finlandija on tuttu itärajan takaa.

      Ruotsi - Sverige - Sweden
      Saksa - Deutschland - German
      jne...

    • Virupoeg

      Maan nimi on perinteisesti Eesti on viroksi ja Viro suomeksi. Eestiä yritettiin juurruttaa suomeen nimenomaan juuri kommunistisen diktatuurin aikana, eikä toisin päin!
      Itselleni on samantekevää, kumpaa nimeä suomalaiset käyttävät. Ymmärrän molemmat :-).

    • kommentinjättäjä

      "Ennen kuin laukoo tällaisia kommentteja, niin kannattaisi ottaa huomioon, että nimitys "Viro" vakiintui suomen kieleen, kun Eesti oli tukevasti neuvostovallan alla. Tässä on pieni paradoksi, koska itse asiassa osa vasemmistolaisista suosi Eesti-nimeä. Siinä on kuitenkin ehkä yksi syy, miksi nimitys "Viro" ei ole joka paikassa niin suosittu"

      ...laukoo ym. kommentteja, kannattaisi sentään tarkistaa faktat: Nimitys Viro vakiintui jo kauan ennen neuvostovaltaa - todennäköisesti jo ennen kummankaan maan itsenäistymistä.

      Sen sijaan neuvostovalta suosi Eesti-nimitystä. Itse rinnastan - oikein vai väärin - nykyiset Eesti-nimen tyrkyttäjät noihin entisiin neukkujen sydänystäviin.

      Puhutko, suomeksi, myös Deutschlandista, Francesta, Magyarista ja Ellaksesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4527
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1316
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      940
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe