opiskelijakortti

onko siis niin että saadakseen opiskelijakortin on liityttävä oman alansa opiskelijakuntaan ja maksettava maksu? (OAMK 25e)

ilman maksuako ei saa mitään opiskelijakorttia mikä kävisi todisteeksi opiskelijana olosta?
51325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Opintotoimistosta saa ilmaiseksi todistuksen että olet läsnäoleva opiskelija. Mutta sillä ei taida mitään opiskelija-alennuksia saada, mutta käy todistuksena esim. pankkeihin, virastoihin jne... Ja sitten on tietty VR/matkahuolto-kortti, joka ei paljoa maksa ja jolla saa sitten alennetut lippuhinnat.

Äänestä
  • Jep toi on mainio kortti, sain toimistosta lapun ja nyt kuljen VR:llä ja bussilla puoleen hintaan. Päivisin käyn töissä ja vuosipalkka on n. 40t euroa tänä vuonna, ja illaksi kouluun.

    Hyvä systeemi kun tuetaan meitä opiskelijoita!!

    Äänestä

Frankilta pitäisi saada kortti tänä vuonna ilmaiseksi ammattikorkeakouluihin on jäsen liitossa tai ei. Omana lukioaikanani opiskelijakortin antoi koulu vielä ilmaiseksi. Mutta opiskelijajärjestöt monopolisoi opislelijakorttibisneksen joskus 1990-luvulla ja teki siitä maksullisen omaa jäsenyyttään vastaan. Nykyään noin puolella lukiolaisista on kortti ja puolella ei.

Mutta ensi vuonna kai viimeistään lukiolaiskortteihinkin tulee taas muita tarjoajia kuin liitto. Jos start upit lähtevät tekemään mobiilikorttibisnestä, erilaisia opiskelijakorttifirmoja voi olla pystyssä kohta useampikin. Koulujen opiskelupaikkatiedot on nyt avointa dataa, mikä mahdollistaa opiskelijakorttipalveluiden tekemisen firmoille - toisin kuin ennen.

Äänestä

Opintotoimistosta tai oppilaitoksen kirjastosta saa ilmaisen Kelan ateriatukikortin, jolla opiskelija saa opiskelijahintaiset ateriat. Opintotoimistosta saa ilmaisen todistuksen, jolla opiskelija saa opiskelijahintaiset matkat linja-autossa ja VR:llä. in.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja opiskelijakunta? kirjoitti:

onko siis niin että saadakseen opiskelijakortin on liityttävä oman alansa opiskelijakuntaan ja maksettava maksu? (OAMK 25e)

ilman maksuako ei saa mitään opiskelijakorttia mikä kävisi todisteeksi opiskelijana olosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu