pian rotikan äippä

Sain rotikkavauvani kotiin ja nyt alkaa perusjuttujen koulutus..tiedän osaavani peruskoulutuksen,koiraperheessä kun asunut ikäni ja että neidistä tulee kuuliainen ja tottelevainen.

Pelottaa ainoastaan, se eli mitkä ovat pahimmat virheet mitä voisin tehdä kouluttaessani rotikkaneitiä?Lyöminen tai fyysinen rangaistus ei kuulu kasvatustapoihini..Koulutan herkkupaloilla, on aina ulkonakin mukana.

Mutta vinkkejä olisi kiva saada! :)
3644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aloita ihan fiilistelypohjalta. Äläkä missään nimessä pidä kiirettä. Ensin opetellaan käytöstavat, joita tarvitaan päivittäisessä elämässä. Leikin varjolla luoksetuloa sun muuta tärkeätä, mutta ei mitään seuraamisia heti alkuun. Namilla palkkaus on hyvä ja toinen hyvä tapa on saalisleikillä palkkaus. Riippuu ihan siitä, että mikä on teidän tuleva tähtäin koulutustasossa, että miten lähdetään jatkamaan.

Äänestä

Homo Sapiens voisit mennä jonnekkin muualle noita "viisauksiasi" jakelemaan. Täällä haetaan ongelmiin neuvoja eikä välttämättä haluta tuollaista typerää, lapsellista vastausta.

Äänestä

niin ensimmäiseksi kannattaa olla välittämättä siitä koirasta,ettei se saa kenkää kun Teille(sulle ja sille möllöturvalle=))(kuka lienee keksinytkin sopivan kutsumanimen..)tulee niitä omia tottelevaisuuskokeita.Voi voi ja lässyn lässyn ulkona ja ulkopuolisten kanssa,mutta jos ei pysty ihmislasta pitämään ihmisenä niin miten koiraa,,kokemuksen syvä rintaääni.Terveiset on nimenomaan laitettu paikalliselle eläinsuojelullekkin Väinövainiontien rotikan kasvattajille.Korialle.Näytteleppä vielä vähän onnellisempaa=))

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oNneLinen kirjoitti:

Sain rotikkavauvani kotiin ja nyt alkaa perusjuttujen koulutus..tiedän osaavani peruskoulutuksen,koiraperheessä kun asunut ikäni ja että neidistä tulee kuuliainen ja tottelevainen.

Pelottaa ainoastaan, se eli mitkä ovat pahimmat virheet mitä voisin tehdä kouluttaessani rotikkaneitiä?Lyöminen tai fyysinen rangaistus ei kuulu kasvatustapoihini..Koulutan herkkupaloilla, on aina ulkonakin mukana.

Mutta vinkkejä olisi kiva saada! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu