Mulle tuli 2. asteen repeämä synnytyksessä, josta on nyt reilu nelisen viikkoa. Katsoin alapäätä ja repeämän paranemista. Se näytti melko oudolta: ihan kuin muutama tikki olisi puuttunut tai jotain. Siellä oli sentin, parin pituinen "kolo" emättimen aukosta alaspäin.
Onko odotettavissa, että haava vielä umpeutuu vai onko mun pyydettävä jotain korjausompeleita?
Mitä kokemuksia teillä on?
Onko odotettavissa, että haava vielä umpeutuu vai onko mun pyydettävä jotain korjausompeleita?
Mitä kokemuksia teillä on?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Välilihan seutu paranee normaalisti noin kahdessa viikossa. Tulehdus saattaa hidastaa välilihan paranemista. Lisäksi eri sairaalat käyttävät hieman erilaisia ompeleita. Parhaassa mahdollisessa tilanteessa ompeleet sulavat pois noin kolmessa neljässä viikossa. Monet sairaalat käyttävät vielä ompeleita, jotka sulavat vasta kolmen kuukauden kuluttua - siis ihan turhan pitkään pysyviä ompeleita. Jälkitarkastuksessa lääkäri katsoo alapäätäsi ja voit silloin keskustella asiasta.
synnytyksestä...tuli 1 asteen repeämä..aika hassusti sekin oli tikattu!! tikkiä oli sielä täälä ja 2 senttiä oli ilman tikkiä!
Se kohta onkin parantunu hieman hitaammin...nyt näyttää arpeutuvan kiinni siitä kohtaan!
Jälkitarkastuksessa kaikki näytti hyvältä lääkärin mielestä ja sen kuuluu olla arka...jep kuinkahan kauan vain!