G: Missä vauvasi tulee nukkumaan?

Laitatteko pinnasängyn omaan makuuhuoneeseen vai onko vauvalle oma huone? Meillä on yksi ylimääräinen huone ja sisustamme siitä vauvanhoitohuoneen. En vaan osaa päättää onko järkevämpää ottaa vauva nukkumaan omaan huoneeseemme ja lähteä sieltä sitten hoitohuoneeseen yöllä imettämään ja vaipanvaihtoon ettei tarvitse laittaa valoja makuuhuoneeseen. Vai nukkuisiko vauva siellä omassa huoneessaan kun itkuhälyttimet on kuitenkin keksitty? Ei siihen huoneeseen ole matkaa kuin muutama askel meidän huoneesta mutta kyllä hälytin kaiken varalta otettaisiin käyttöön. Siellä voisi sitten rauhassa laittaa yövalon päälle ja hoitaa imetyksen ja mahdollisen vaipanvaihdon ilman että molempien vanhempien tarvitsee herätä kun mies käy kuitenkin töissä. Toki mies on luvannut herätä välillä hoitamaan hänkin.
En tiedä miten se olisi järkevintä. Itse olen nukkunut vanhempieni makuuhuoneessa mutta meillä olikin niin ahdasta ettei ollut muuta vaihtoehtoa. Miehelläni taas on ollut oma huone missä on vauvana nukkunut. Itse asiassa se oli tuo sama huone minkä aiomme vauvanhuoneeksi laittaa, kun asumme mieheni lapsuudenkodissa. Miten muut tekisitte jos on monta vaihtoehtoa missä vauva nukkuisi?
181350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

samaan makuuhuoneeseen missä itse nukumme. On niin pieni kämppä vielä,että ei oo muuta vaihtoehtoa. Jos ois vauvanhuone niin sisustaisin sen vauvalle mutta ihan alussa nukuttaisin silti sen samassa makuuhuoneessa kuin itse nukutaan. Ottaa sitten vauvan syykkyyn ja lähtee olohuoneeseen imettään yms. Mullakin mies töissä käy mutta jos hän herääkin vauvan itkuun niin saa nopeasti varmasti unen päästä kiinni.Sitten kun isompaan muutetaan niin sielä vauva saa oman huoneen. tammikuussahan tässä vasta vauva tulee taloon :)

Äänestä

Meillä on aika ahdasta, niin vaavi tulee nukkumaan meidän makuuhuoneessa. Oon kyllä kanssa miettinyt niitä yöheräämisiä, kun mies kanssa töissä, mutta pakko selvitä nyt vielä näin..
Toisaalta jos olisi ylimääräinen huone, niin varmaan ihan ekaksi nukkuisi meidän huoneessa, ja sitten jonkin ajan kuluttua omassa.. Olisi kyllä kivaa sisustaakin vaaville omaa huonetta näin raskausaikana :)

Äänestä

Meillä vauva tulee nukkumaan meidän makuuhuoneessa. Aluksi laitan pinnasängyn omalle puolelleni ns. vierihoitoon. Myöhemmin siirretään pinnasänky omalle paikalle, makuhuoneen nurkkaan. Me ihmisetkin olemme "laumaeläimiä", joten on tärkeää että lauma pysyy koossa. Vauvalle on myös tärkeää tuntea äidin tuoksu ja hengitys. Näin meillä.

Äänestä

mutta vauva on aina siellä missä minäkin. Nukutaan ihan missä sattuu. Kaksi tuntia kerrallaan. vieläkin. vauva 2 kk.

Äänestä

Meillä on vaan kaksio, että vauva tulee meidän makkariin nukkumaan. Sitä en tiedä vielä, nukkuuko ekat viikot/kuukaudet äitiyslaatikossa vai suoraan pinnasängyssä. Ei makkarista pitkä matka oo muualle imettämään tai vaihtaan vaippoja, kuhan sen vaavin eka siellä imeessä löytää..;)
Raskaus vasta ihan alussa, ettei paljon pysty vielä suunnitteleen..

Äänestä

Eli meillä tuleva vauva nukkuu kehdossa mun vieressä ja sitten kun alkaa nukkuun öitänsä kunnolla, niin siirretään hänet isoveikan kanssa samaan huoneeseen. Meillä on iso kolmio.
Olohuoneessa ajattelin imettää öisin ja vaihtaa vaipat. Hoitopöytä on vielä tuon esikoisen jäljiltä hänen huoneessaan ja sinne se saa jäädäkin, siellä sitten päivävaipat vaihdetaan. Luultavasti hän kasvaa ulos siitä kehdosta suht pian ja silloin laitetaan pinnasänkyyn. Se tosin on vielä tuolla esikoisella käytössä, mutta eikös silloin sitten jo viimeistään ole aika siirtyä "isojen poikien sänkyyn"... :)

Äänestä

Meillä esikoinen nukkui aluksi meidän makkarissa, omassa pinnasängyssään alusta asti (en halunnut totuttaa häntä nukkumaan esim. meidän vieressä, samassa sängyssä). Täytin pinnasängyn vaan tyynyillä ja peittorullalla, jotta sänky oli "täydemmän oloinen" vauvalle, näin olo turvallisempi nukkuessa äidin ahtaan kohdun jälkeen kun isossa tyhjässä pinnasängyssä. Meillä leveähkö makuuhuone joten pinnasänky mahtui hyvin parivuoteen viereen minun puolelleni, niin että jäi vielä reilut kulkutilatkin. Yösyötöt yms. yöhoidot suoritin kuitenkin vauvan omassa makkarissa, en imettänyt siis ollenkaan esim. makuultaan meidän sängyssä vaan aina istualtaan, öisin vauvan huoneessa olevassa keinutuolissa.

Kun tissistä syötettävät yösyötöt oli ohitse (noin 5-6kk, siis rinnoista ei tullut kauempaa maitoa) ja siirryimme Tuttelin ihmeelliseen maailmaan yösyöttejenkin osalta, siirsimme pinnasängyn vauvan omaan huoneeseen. Näin en havahtunut aivan jokaisen lapsen liikkeeseen yms. tuhinaan.

Minä olen todella sikeä uninen, mutta kyllä kummasti äidinvaistojen herättyä pienen vauvan tuhinaan herää helposti (ei itkuhälyyttimiä yms turhaan tarvita). Joten pinnasängyn siirtäminen vauvan omaan huoneeseen ei tuottanut ongelmaa minun heräämisen suhteen.

Esikoisemme oli kyllä "maailman helpoin tapaus", yölläkin kun heräsi tuhisi vaan sängyssään ja saattoi JOPA kerran sanoa "pää", että sai äidin havahtumaan. Joten isä ei yöheräämisistä meillä mitään tiedäkään :o) Olen ehkä sen verran vanhanaikainen, että en kyllä miestäni "vaatinutkaan" yöllä heräämään seuraksi kun yösyöttöjä suoritin. Hän kuitenkin kävi päivisin töissä ja minä sain olla helpon lapsen kanssa kotona ja esim. päivällä ottaa päiväunet vauvan nukkuessa.

Tämä toimi meillä, mutta "koliikki"lapsi yms. perheissä saattaa tilanne olla aivan eri. Tammikuussa syntyvän tulokkaan kanssa pyrin toimimaan samalla lailla, jos homma toimii.

Äänestä

Hei!!

Meillä vauveli tulee aluksi makuuhuoneeseemme nukkumaan. Hänellä on sukumme kehto odottamassa. Pinnasänky onkin sitten vauvan omassa huoneessa.

Aluksi haluan vauvelin lähelle, jotta voin olla varma, että kaikki on kunnossa. Noin parin kuukauden iässä opetamme omaan huoneeseen. Näin takaamme kaikille hyvän yön unet. En nuku hyvin, ellen saa olla 'rauhassa'. Aina herää pieneenkin tuhinaan. Vauvan huone on ihan lähellä, joten esimerkiksi imettäminen käy nopeasti, kun lapsi yöllä herää.

Äänestä

En raski laittaa omaan huoneeseen, ja kun joutuu monta kertaa yössä heräämään ja imettämään niin pääsee helpommalla. Meillä siis meidän makuuhuoneessa pinnasängyssä. Joskus vuoden tai puolentoista vuoden ikäisenä varmaan omaan huoneeseen.
ja onhan se ihana kuulla vauvan tuhina vieressä :)

Äänestä

Ihan mun sängyssä mun vieressä niinkuin esikoinenkin aikanaan. Helpointa silleen kun saa vaan laitettua tissin suuhun ja jatkettua nukkumista =)

Esikoinen siirtyi puolen vuoden iässä eri huoneeseen omaan sänkyyn ja siitä asti nukkunut 12 tuntia vähintään putkeen heräilemättä...

Äänestä
  • Hänelle laitetaan koppa makuuhuoneeseen ja myöhemmin
    pinnis. Sitten kun alkaa tarvita enemmän tilaa, täytyy työhuoneessa tehdä muutoksia. Aivan omaa huonetta hänelle ei ole.

    Äänestä

asutaan kahdessa kerroksessa ja pinnasängylle on tilaa vain makuuhuoneessa. äitiyspakkauslaatikkoa aiomme käyttää vara- ja päikkärisänkynä alakerrassa, että vauva saa olla meidän lähellä jos itsekin siellä puuhastelemme. pinnasängyn vuoraan peitolla ja tyynyillä pienemmäksi pesäksi, ettei vauvalle tule turvaton olo suuressa sängyssä. toistaiseksi ei ole edes mahdollisuutta omaan huoneeseen, mutta meidän makkari on niin suuri, et sinne sopii ihan hyvin.

Äänestä
  • Kaksiossa ei paljon vaihtoehtoja ole, eli vauva nukkuu meidän kanssa samassa makkarissa omassa pinnasängyssään.

    Yöheräilyistä en ole huolissani, koska kuulemma miehet eivät yleensä edes heräile vauvan itkuun.

    Kaveri, jolla on kaksi lasta antoi kullan arvoisen neuvon, jos lapsi nukkuu niin älä koskaan herättele vaikka neuvolassa niin sanotaan. Kyllä se vauva herää sitten kun on nälkä tms. Eli kannattaa levätä samaan tahtiin kuin vauva.

    Äänestä

  • tammimammeli kirjoitti:

    Kaksiossa ei paljon vaihtoehtoja ole, eli vauva nukkuu meidän kanssa samassa makkarissa omassa pinnasängyssään.

    Yöheräilyistä en ole huolissani, koska kuulemma miehet eivät yleensä edes heräile vauvan itkuun.

    Kaveri, jolla on kaksi lasta antoi kullan arvoisen neuvon, jos lapsi nukkuu niin älä koskaan herättele vaikka neuvolassa niin sanotaan. Kyllä se vauva herää sitten kun on nälkä tms. Eli kannattaa levätä samaan tahtiin kuin vauva.

    laittaa heti vauvan omaan huoneeseen nukkumaan,omaan sänkyyn ja äitiyspakkauslaatikkoon mutta olen nyt alkanut miettimään että pitäisikö pariksi kuukaudeksi siirtää pinnasänky meidän makkariin ja sitten vasta alkaa totuttelemaan pikkunen omaan huoneeseen.

    Äänestä

  • tammimammeli kirjoitti:

    Kaksiossa ei paljon vaihtoehtoja ole, eli vauva nukkuu meidän kanssa samassa makkarissa omassa pinnasängyssään.

    Yöheräilyistä en ole huolissani, koska kuulemma miehet eivät yleensä edes heräile vauvan itkuun.

    Kaveri, jolla on kaksi lasta antoi kullan arvoisen neuvon, jos lapsi nukkuu niin älä koskaan herättele vaikka neuvolassa niin sanotaan. Kyllä se vauva herää sitten kun on nälkä tms. Eli kannattaa levätä samaan tahtiin kuin vauva.

    Mutta vaikka olisikin isompi asunto, alkuun samassa makuuhuoneessa ihan itsekkäistä syistä. Eli juuri yösyötöt! Ja pinnasänkyyn alusta asti, toppinkeja vaan alkuun että ei "huku" sängyn suuruuteen. Sitten kun ei öisin heräile syömään, saa siirtyä omaan huoneeseen ja silloin vasta suunnitelmissa vaihtaa asuntoa isompaan.

    Äänestä

ketkä laitatte heti toiseen huoneeseen nukkumaan. Vaikka sinne olisi se "vain muutama metri" niin ramppaaminen siellä pahimmillaan kymmeniäkertoja yössä niin mtrejä alkaa tulla aika reippaasti...

Äidille ja lapselle olisi parasta nukkua samassa sängyssä. Imetys sujuu sillä, että tyrkkää vaan tissin suuhun, parhaimmillaan niin, että vauva itse etsii tissin suuhun. Siinä nukkuu niin lapsi kuin äitikin parhaiten, kun ei tartte sängystä nousta ja ei edes kunnolla herää.
Myös lapsen kehityksen kannalta on parempi nukkua äidin lähellä, koska silloin lapsella on myös nukkuessaan mahdollisuus ihokontaktiin, joka on lapsen kehityksen kannalta erittäin tärkeää, että sitä tulee PALJON!! Myös lapsi tuntee olonsa turvallisemmaksi kun äiti on aina lähellä ja myös varmasti äiti tuntee olonsa turvallisemmaksi kun vauva on lähellä.

Alle puoli vuotiasta en laittaisi omaan huoneeseen vielä lainkaan, koska siihen asti yöt ovat hyvin rikkonaisia.

Äänestä

meillä isukki on yöt töissä, joten aion pitää typyn vieressäni meidän sängyssä yöt ja päivisin saa sitten nukkua omasa huoneessa pinnasängyssä, niin saa isukki sitten päivällä nukkua rauhassa.

Äänestä

toinen lapsi nukkuu suosiolla isin ja äidin huoneessa. Illalla laitan nukkuu omaan sänkyyn huoneeseemme mutta ekan imetyksen jälkeen vauva voi nukkua viekussa. Eka unipätkä on usein se pisin mutta aamun lähestyessä imetykset tihenee. Helppoa sitten vain tökätä tissi suuhun ja ite koisahtaa kun imeminen saattaa kestää kauankin. Jos vauva on hyvä nukkuu ni sit saatan sen nostaa imetyksen jälkeen takas omaan sänkyyn. Siirrän vasta sitten omaan huoneeseen kun yösyönneistä on päästy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-tutti- kirjoitti:

Laitatteko pinnasängyn omaan makuuhuoneeseen vai onko vauvalle oma huone? Meillä on yksi ylimääräinen huone ja sisustamme siitä vauvanhoitohuoneen. En vaan osaa päättää onko järkevämpää ottaa vauva nukkumaan omaan huoneeseemme ja lähteä sieltä sitten hoitohuoneeseen yöllä imettämään ja vaipanvaihtoon ettei tarvitse laittaa valoja makuuhuoneeseen. Vai nukkuisiko vauva siellä omassa huoneessaan kun itkuhälyttimet on kuitenkin keksitty? Ei siihen huoneeseen ole matkaa kuin muutama askel meidän huoneesta mutta kyllä hälytin kaiken varalta otettaisiin käyttöön. Siellä voisi sitten rauhassa laittaa yövalon päälle ja hoitaa imetyksen ja mahdollisen vaipanvaihdon ilman että molempien vanhempien tarvitsee herätä kun mies käy kuitenkin töissä. Toki mies on luvannut herätä välillä hoitamaan hänkin.
En tiedä miten se olisi järkevintä. Itse olen nukkunut vanhempieni makuuhuoneessa mutta meillä olikin niin ahdasta ettei ollut muuta vaihtoehtoa. Miehelläni taas on ollut oma huone missä on vauvana nukkunut. Itse asiassa se oli tuo sama huone minkä aiomme vauvanhuoneeksi laittaa, kun asumme mieheni lapsuudenkodissa. Miten muut tekisitte jos on monta vaihtoehtoa missä vauva nukkuisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu