Jos palkkaa verokortilla rakennusmiehen, jonka tuntipalkka on esim. 25 eur, niin paljonko tuntihinnaksi tulee eläke-yms. maksujen jälkeen?
Palkoista ja sivukuluista
olis kysyttävää
91127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vähän tietysti riippuuonko palkollisella muita tuloja eli veroaste yms. mutta
KARKEEESTI se on 1.5 x tuo tunti/kuukausipalkka eli tässä tapauksessa noin
1.5 x 25 = 37.50
Eikös nyt kuitenkin vero vähennetä siitä 25€, sivukulujahan(= palkan lisäksi maksettavat maksut) nyt kysyttiin, kerroin suunnilleen kuitenkin 1.5
Vaikka olishan se kiva jos työnantaja maksais munkin verot omasta pussistaan ;)
Ollaan palkattu timpuri suoraan, joten tiedän mistä sivukuluja tulee ja niitä tulee seuraavista:
sosiaaliturvamaksu
työeläkevakuutus
tapaturmavakuutus
työttömyysvakuutus
Nuo siis työnantajan sivukulut. Tuo 1.5x tuntipalkka on aika lähelle todellisuutta kaikkine kuluineen.
Lisäksi tulee lomaraha.
Taloa ollaan rakentamassa pääkaupunkiseudulle.
terv. alkuperäinen kysyjä
Jos 25e on summa josta vähennetään lakisääteiset kulut niin se on hyvän ammattimiehen palkka ainakin täällä maakunnassa. Pääkaupunkiseudulla ehkä melko hyvän tai keskiverto ammattimiehen palkka.
Jos sen 25e päälle tulee lakisääteiset velvoitteet niin se on täällä itsensä ulos hinnoitelleen ammattimiehen palkka. Tosin siellä pääkaupunkiseudulla on välillä moni muukin ulkona.
Tuolta löytyy aika hyvä laskuri:
tyotehoseura.fi/rakentaminen/files/tyonantajankustannus.xls.
Kun mukaan laskee työkalukorvauksen (en tiedä tarkkaa määrää) ja työmatkakorvauksen (!), min 7,90 eur/pv, on kerroin luokkaa 1,6. Siis jos tuntipalkka on 25 eur, todelliset kulut sinulle ovat 40 eur/tunti. Suuruusluokka on tuo, tapaturmavakuutuksen maksu voi olla isompikin. - Laskepa montako päivää voit kuukauden nettopalkallisi pitää miestä työmaalla!
Tunitpalkka 25 euroa vastaa kukausipalkkaa 4400 euroa. Minusta se hyvin korkea palkka. Työpaikkamme kunnallinen) 300:sta henkilöstä vain 2 ylittää tuon rajan. Tuoilla palkalla kok.kustannukset ovat kuukaudesa noin 7000 euroa. Esim. omalla 2000 euron nettopalkallasi pidät tuollaista miestä työmaalla n. 6 työpäivää.
ei löydy yhtään timpuria suomenmaasta joka ansaitsee sen 25 e tunnille,jos palkataan suoraan töihin
eri asia jos joutuu rakennusliikkeeltä tai joltain yritykseltä tilaamaan työn silloinhan se tunti maksaa 25-40e välillä
rakennusala on niin ylihinnoiteltua työn tulokseen nähden että