Lentoemäntäkoulutuksesta

Kertoisiko joku lentoemäntäkurssin Finskillä käynyt kurssin sisällöstä? Joutuuko lukemaan tenttimään paljon? Onko koulutus suomeksi vai englanniksi? Kuinka paljon on uintia/hengenpelastusta/savusukellusta (kuulemma kurssilaisia tippuu kurssilta noissa osuuksissa)?
41070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eli kurssilla on paljon turvakoulutusta ja on aika paljon tenttejä. Joskus oli jopa 3 viikossa. Päivät ovat todella rankkoja..alkaa aamulla ja joskus voi kestää jopa myöhäseen iltaan.Mutta perus päivät oli 8.30-17.00.
Siellä tehdään vaikka minkälaisia harjotuksia..mm. noita savusukellus ja uinti juttuja. Toki jos noista ei sitten selviä niin kyllä sieltä sitten saa lähtö passit. Kokeet ovat todella vaativia ja asiat pitää todella osata ulkoa!! Mikä tosin on ihan ymmärrettävää koska kyllä tässä työssä sitten pitää osata kaikki ne hommat!!!
Mutta itse voin sanoa että en jaksanut tehdään mitään ylimääräistä kotona tai muutakaan kurssin aikana. Todella raskas ja paljon tulee infoa mikä pitää sisäistää heti ja seuraavana päivän voi olla koe.
Kaikki turvamateriaali on englanniksi ja kaikki muu meni sitten suomeksi. :) mutta toki noilla turvatunneilla saa puhua myös suomea :)

Äänestä
  • Niin, tuosta mainitsemastasi uintiharjoituksista, niin mitä siellä kurssilla vaaditaan? siis millaista uimataitoa?

    Äänestä

  • Ne kokeet oli aika simppeleitä, jos tunneilla jaksoi kuunnella. Asiat kerrattiin vielä ennen kokeita hyvin. Käytännön harjoitukset ihan helppoja ja kaikki meidän kurssilta selviytyi niistä hienosti. Uintivaatimus on se 200 metriä.

    Äänestä

  • Finnairilla kirjoitti:

    Ne kokeet oli aika simppeleitä, jos tunneilla jaksoi kuunnella. Asiat kerrattiin vielä ennen kokeita hyvin. Käytännön harjoitukset ihan helppoja ja kaikki meidän kurssilta selviytyi niistä hienosti. Uintivaatimus on se 200 metriä.

    Miten toi uintitesti on käytännössä, onko uimatyyli vapaa, uidaanko se jossain hallilla, uidaanko vaatteet päällä, onko aikarajaa....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emokokelas kirjoitti:

Kertoisiko joku lentoemäntäkurssin Finskillä käynyt kurssin sisällöstä? Joutuuko lukemaan tenttimään paljon? Onko koulutus suomeksi vai englanniksi? Kuinka paljon on uintia/hengenpelastusta/savusukellusta (kuulemma kurssilaisia tippuu kurssilta noissa osuuksissa)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu