Mistä kyse Rusi-tapauksessa?

Mistä tässä (sinänsä tyhjässä) Alpo Rusi -kohussa on kyse?

Taustatietoa: Suurin osa politiikan tekijöistä vei kaikki mahdolliset tiedot 70-luvulla Tehtaankadulle Neukkujen suurlähetystöön. Suurin osa tuosta tiedosta oli pilipalijuoruilua. Pikku-Neukkula, eli DDR:kin sai oman osansa lörppösuisesta juoruilusta, hieman pienempine kuvioineen tosin. Koko kuvio käsittää satoja ihmisiä, joista Rusi lienee tärkeyssijalla 273. Miksi tätä ilmiantoverhoa nyt raotetaan 0,1-prosentilla, jonkin mitättömän Rusi-veijarin kautta?????
4349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielettömiä palkkioita keräävät asianajat ovat ainoita voittajia eikö näille roistoille mahda mitään. Voi tätä hölmölaisten maata.

Äänestä

Rusi pitää meitä veronmaksajia pellenään, aivan
kuten silloin stasin aikanakin. Aina toisen lompakolla hamuamassa.
Mitä suurempi rosvo sitä korkeammalla pallilla.

Äänestä

Niin oli monella kuulemma sormensa hillopurkissa 70-luvulla. Mulle ei vaan ole käynyt selväksi, millä tavalla nää "vuotajat" paransivat omaa asemaansa sisäpoliitiikan tantereella nuoleskelemalla DDR:ää tai neukkuja? Silloista kiipeilyhenkeä se kuitenkin on ollut. Ja monet pääs vallan huipulle (Lipponen esim.). Oliskohan tää vaan tätä sisäpiirin kusetusteatteria kaikki. Alpo parka jäädytettiin viime eduskuntavaaleista tään jupakan takia, nyt katkerana ja syrjäytettynä Balkanin diplomaattina yrittää revanssia. Esittelee omaa listaansa jossa on muitakin hämärämiehiä kuin hän itse...
Minusta ainakin hänen veljensä (ja miksei hän itsekin), antaa erittäin epäluotettavan kuvan toiminnoillaan ja siis oikeastaan sellaisen kuvan kuin on ansainnutkin kansan silmissä.
Mutta tittelit pysyy ja liksa juoksee...

Äänestä
  • samalla tavalla ku 70-luvulla itää. ehkä 30 vuoden kuluttua käydään oikeudenkäyntejä siitä, kuinka kanerva & kumppanit myivät sielunsa pahuuden ytimeen eli jenkkilään.

    eli: aina politiikassa pelataan pelejä ja luovutetaan tietoja. tätä on tehty tuhansia vuosia.

    (silti mielestäni tuo neukkulan mielistely on aika iso klöntti historian likasangossa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ouqwejbvhj kirjoitti:

Mistä tässä (sinänsä tyhjässä) Alpo Rusi -kohussa on kyse?

Taustatietoa: Suurin osa politiikan tekijöistä vei kaikki mahdolliset tiedot 70-luvulla Tehtaankadulle Neukkujen suurlähetystöön. Suurin osa tuosta tiedosta oli pilipalijuoruilua. Pikku-Neukkula, eli DDR:kin sai oman osansa lörppösuisesta juoruilusta, hieman pienempine kuvioineen tosin. Koko kuvio käsittää satoja ihmisiä, joista Rusi lienee tärkeyssijalla 273. Miksi tätä ilmiantoverhoa nyt raotetaan 0,1-prosentilla, jonkin mitättömän Rusi-veijarin kautta?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu