Myyristä eroon???

keinoja kaihtamatta

Meidän pihaan on tänä vuonna kasvanut melkoinen myyräongelma. Pihassa kolme omenapuuta ja yksi luumupuu. Puun ympärykset ja hiukan kaumpanakin puista on myyrät tehneet koloja/kasoja useita kymmeniä. Kyseessä vielä talon etupiha, joten näky on melkoinen. Tarkoitus olisi vielä laittaa talo myyntiin, mutta kuka nyt tollasta myyrien aiheuttamaa perunapeltopihaa haluaisi.

Tähän asti kokeiltuja keinoja: 1.Myyrien karkottimet(pattereilla), toimi hetken, kunnes palasivat entistä suuremmalla innolla.

2.Hautasin muikkuja myyrien kolojen kohdalle, koska olen kuullut että kun ne märkänevät, niin haju karkoittaa myyrät. Tulos taisi olla päin vastainen. Ilmeisesti söivät ne muikutkin.

3. Kävin hakemassa maatalouskaupasta savun hajuista myyräkarkotin nestettä. Kostutin kankaaseen ja upotin niitä kolojen kohdalle. Parin päivän päästä hyökkasivät jälleen kuin uutta intoa puhkuen koloja tekemään.

4. Ja eikun kauppaan hakemaan valkosipulia. Lohkoin kynsiä pienemmiksi ja hautasin kolojen kohdalle. Tulos: ei mitään vaikutusta.

5. Jahans, eikuin järeämpää asetta käyttöön. Puutarhakaupasta puutarhaletkua. Toinen pää auton pakoputkeen ja toinen pää koloon. Laitoin kaasua kolmeen eri koloon 10min ja samalla suljin muut ympärillä olevat kolot. Voiton varma hymy kasvoilla laitoin illalla päätä tyynyyn. Kunnes jälleen seuraavana päivänä saatoin todeta uusia koloja ilmestyneen, jopa metrin päähän pakokaasu paikoista.

Tämän jälkeen alkoi jo alahuuli väpättämään, varsinkin kun kaiken kukkuraksi huomasin, että myyrät olivat kantaneet multaa yhden salaoja kaivon täyteen. Kaivon halkaisija noin 30cm. Kaivoin sieltä arviolta vähintään 15-20 litraa multaa, ennen kuin löysin kaivon putket.


Että nyt jos koskaan olisi hyvät neuvot tarpeen? Onko suomessa mitään tuhoeläintorjunta firmaa tai vastaavaa, joka tulisi hävittämään myyrät? Alkaa kotikeinot loppua. Tai seuraava vaihtoehto on ilmeisesti asfaltoida koko piha umpeen...

7

9585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siikli

      valopetroli voisi ehkä auttaa, siis kankaaseen imeytettynä ja tilkku koloon...
      Tai sitten kissa.

    • etikkaa

      kastele joku paperi tai kangastuppo etikassa, työnnä koloon ja polje kolo tiivisti kiinni.

    • hävittää

      ne yhden tuttavani mukaan.
      Auto tai mopo käymään ja pakoputkesta letku myyränkoloon.

    • meilläkin, APUA!

      Kuulostaa ihan samalta, kuin meilläkin. Samoja konsteja olen kokeillut ja tuntuu, että myyrät vaan innostuvat. Nyt olen kylvänyt kolot ja tunnelit täyteen Klerat -merkkistä ainetta, mutta ei tunnu sekään auttavan. Minä olen laittanut ruohonleikkurista, pakoputkesta letkun koloihin ja pyöritellyt tuntikausia moottoria. Savua tullut kaukaakin koloista (jotka tukin heti), eli kaasut leviävät, mutta myyrät vaan porskuttaa. Tonttiamme ympäröi tuuhea, n. 1.5m korkea Tuija-aita, jonka juurella on kaikkialla myyränkoloja. Onkohan tämä viimeinen syksy, kun aita on vielä olemassa?

    • myyräläinen

      Meillä sama ongelma..
      En paljoa ole tehnyt asian eteen. Pari kk sitten kokeilin valkosipulia. Liotin vedessä valkosipuli silppua ja annoin muhia jokusen päivän ja sitten sitä tököttiä laitoin koloihin, niin johan hävisivät...hetkeksi. Ehkä sen pari kk olivat poissa ja nyt pari viikkoa sitten tekivät gampäkin :)
      Pitäisi laittaa uusiksi koko homma. Jospa lumiin asti pysyisivät poissa ja keväällä sit taas uusiksi..jossen jo jotain uutta siiheksi keksinyt.

      Joku puhui jostain mummon konstista. Rautapuki maahan ja siihen lasipurkki päähän ? kuulemma karkoittaa ötökät. En sit tiedä. Lähteeköhän siitä jotain ääntä?

      • voihan itku44

        Kävin juuri poistamassa ruusuilta talvipeitteen, joka viime vuonna toimi loistavasti. Ruusuista ei ollut jälkeäkään. Kaikki 12 upeaa Europeanaa syöty.
        Oli sentään parista jäänyt kuoppaan 25 cm pala vartta.Naapuri kyllä talvella kyseli onko näkynyt myyriä?No ei ollut, kun oli hyvä lumipeite pihassa
        ja ihan "syöntikatoskin" laitettu valmiiksi.Silvu plee vaan,nyt koko penkki ylös, valkosipulia ja kalaa pohjalle, hevosenlantaakin voisin laittaa höysteeksi ja sitten taas puutarhaan hankinnoille. Rivitalon piha ei ole iso, mutta riittäähän tätä puuhaa sitten joka vuodelle. Uskaltaiskohan sitä huomenna tarkistaa miten 2,5 metriä korkea tuija aita näyttää maan pinnalta?


    • testattu

      ei tartte ostaa erikseen myyrän karkoitinta,jos vaimolla/tyttö ystävällä sattuu olemaan tehokas hieroma sauva.
      hyöty käyttöön valiajoilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3163
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      33
      1011
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      847
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe