Stadissa on Kansallisteatteri, Kaupunginteatteri, Svenska Teatern, Kansallisooppera jne. Kakkoskaupunki Mansessa on taas Työväenteatteri ja Kaupunginteatteri. Onko Turkuses merkittävää teatteria? Ainakaan kukaan kuuluisa näyttelijä ei taida Turun teatterissa näytellä. Turku ei ole kovinkaan merkittävä kulttuurikaupunki. Merkittäviä museoita tai taiteen alan korkeakoulujakaan ei taida olla. Mutta onhan teillä siellä Matti&Teppo! :D
Turkuses teatteria?
ARSka
10647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
onhan turus teattereita... esim kaupungin teatteri, Linnateatteri ja turun vartiovuorella kesäteatteri, jossa esiintyy myös telkkarissakin olleita näyttelijöitä..
Ja amk:ssa on ainakin esittävän taiteen koulutusohjelma..
Museoitakin on esim. Aboa vetus& ars nova
Katsopa täältä teatterit http://www.turku.fi/Public/?contentid=16108&sitenodeid=8726
Toiseksi voisit ottaa selvää Tampereenkin teatteritarjonnasta. Siellä ei ole teatteria nimeltä Kaupunginteatteri, vaan Tampereen Teatteri.
Tietämättömyys kertoo esittäjästä paljon.
Arska astui miinaan :D
Åbo Svenska Teater - Suomen vanhin teatteri!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Åbo_Svenska_Teater
mm. siis :D
Teatteri Tarmo on Suomen vanhin harrastajateatteri 105 v.
Esimerkiksi Eila Roine on syntynyt Raunistulassa. Hänen isänsä Eero Roine oli Tarmon näyttelijä. Kunnon sotamies Sveik eli Matti Varjo oli Turusta. Risto Salmi kaupunginteatterista. Hän on näytellyt monissa suomalaisissa elokuvissa. Kauppaneuvos Paukku eli Matti Tuominen oli Turusta. Linnateatterin johtaja Mikko Kouki on turkulainen ja monissa elokuvissa mukana. Ja onhan niitä pilvin pimein.
Se on sitkeässä tuo Turun ja turkulaisten mollaaminen :)
Hyvin on mennyt TV:n oppi ojaan: "Turkkuses". Hihhih.
Niin usein kun radiosta tai telkusta kuulee hesalaisten ilkamoivan Turun murtella, täytyy sammuttaa rakkine, niin kaamealta se tekomurre - intonaatioineen kaikkineen - kuulostaa.
Luulen kuitenkin, että tämän keskustelun aloittaja onkin pesunkestävä turkulainen, joka melkein onnistuu yrittäessään härnätä lukijoitaan liian helpolla murrevirheellä!
Kyseessä on se yksi ja sama turkuvihaaja lukuisine nimimerkkeineen, joka haukkuu milloin mitäkin, Turunlinnaa, kauppatoria(jotka hän kutsuu Turuntoriksi) jne.
Usein hän naamioituu tamperelaiseksi, mutta taitaa olla kotoisin Helsingistä.. tai paremminkin jostain Nummelasta tms. paikasta. Ehkä asunut Suomen linnassa, koska eräs henkilöitymä niin sen unesco-listalle pääsemistä piti todisteena Turun linnan merkitsemättömyytenä.
Whatever.. Turku-palstalla ei moderointi toimi, koska kyseiset pellet saavat jatkuvasti kiusata palstaa.
Turkusessa ei varmaan ainuttakaan teatteria, Turussa niitä on useita ja kehyskunnista löytyy lisää!
Kyllä Turusta löytyy paljon.
Ja kuuluisia näyttelijöitäkin on mukana.
Jos ARSka olisi itse suuri kulttuurin tuntija, voisi hän tulla tänne arvostelemaan Turun kulttuurin tilaa, mut nuo kommenttisi täyttä tyhjää sanahelinää.
Olavi Mäenpää järjestää todellista teatteria osoitteessa Aurakatu 1. Näytökset on ilmaisia ja koskaan ei tiedä tuleeko draamaa, komediaa tai ....