Nousevatko polvilleen tuen kanssa? Onko ihan normaalia ja tavallista? Tänään nousi polviltaan jo kahen jalan varaan. Säikähin.
Mites muiden vajaa 7kk
vauvat
8465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidän tyttö nousee jo seisomaankin tuen varassa :)
Samoin meillä 7 kk poika nousee jo tuen varassa seisomaan :)
Meillä ei poika vielä edes ryömi. Kääntyy selältä mahalleen ja toisteppäin. Tutun vauva käveli jo 8kk iässä!!! Tuntus ihan hurjalta että kuukauden päästä poika lähtis kävelemään. Noin pienikin vielä on =D
ja ei kannata verrata niitä viikkoja ja kuukausia niin tarkkaa. Toinen oppii puhumaan , tulee hampaita, ryömii aikaisemmin kuin toinen mutta voi sitten oppia taas puhumaan myöhemmin kuin toinen.
Pääasia kuitenkin on että kaikki hommat hanskassa ennen kouluikää..:)
Minua on aina inhottanut äidit jotka kehua retostelee että meikä n osaa sitä ja sitä ja kuten kävi ystävälleni jonka lapsi oli kaikessa tosi myöhässä. Hänelle otti koville nämä toisten ihmettelyt miksi ei teidän sitä ja sitä ja masentui todella pahasti asiasta.
Häntä aina lohduttelin että kyllä teilläkin jossain vaiheessa osataan..
Minusta se on vaan hauskaa verrata, miten muilla samanikäisillä menee. Se on vähän kuin kuulumisten kyselemistä, jota ei tarvitse ottaa niin vakavasti ;) ...ja tottahan jokaisella äidillä on oikeus olla ylpeä ja iloinen lapsensa kehittymisestä. Vai pitäisikö hyssytellä vain siksi, jos naapurin vauva ei vielä osaa? Pöh, sanon minä.
Kaikki sen ymmärtävät, että jokainen on yksilö ja jokainen luonnollisesti ajallaan. Vauvat ovat persoonia :)
meidän vauva 7kk kävelee ja juokseekin, eilen sai valmiiksi väitöskirjansa ja tänä aamuna opi puhumaan mandariinikiinaa..
Kyllä meilläkin nousee kun on esim. sylissä polvillaan niin nousee itse seisomaan, käsillä ottaa tukea.
Kyllä meilläkin nousee kun on esim. sylissä polvillaan niin nousee itse seisomaan, käsillä ottaa tukea.