Lehtijutun kuvitus

Hmmmm

Tein jutun aikakauslehdelle. Sovittiin, että toimitan lehdelle myös kuvituksen. Missä muodossa lähetän kuvat toimitukseen? Teenkö jo muokkauksia, esim. rajauksia tai värikorjauksia itse? Vai haluavatko graafikot pelkkää raakatavaraa, josta itse tekevät mieleisensä?

Olen jo etukäteen ihan hirmuisen pahoillani kun joudun kyselemään näin alkeellisia, mutta silti kovin kovasti toivon saavani asiallisen vastauksen...

(Ja jos niiltä nyt ei millään voi välttyä, niin mielummin otan sitten kettuilut vastaan täällä kuin esiinnyn "aloittelijamaisesti" toimituksen kanssa asioidessani:))

10

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä ottaisin

      Itse ottaisin mieluiten vastaan raakatavaraa. Haluaisin itse rajata ja tehdä mahdolliset värikorjaukset. Lähetät vain sähköisessä muodossa, jpg on yleinen. Eikä tuo nyt niin alkeellinen kysymys ole.

    • 123

      Kannattaa varmaan lähettää mieluummin muodossa raw tai tiff, jolloin kuvassa säilyy värit tms. paremmin. Ja otat sitten suurimmalla resoluutiolla!

      • alkup.

        Kiitos vastauksista, auttoivat suuresti!


      • Jukka HKI
        alkup. kirjoitti:

        Kiitos vastauksista, auttoivat suuresti!

        Hei

        Kirjoitan lehtiin ja aina ovat tavalliset muokkaamattomat JPEG-kuvat kelvanneet. Kunhan ovat muutoin laadukkaita.


      • ei koskaan

        Mistä sen tietää, onko kustantajalla juuri sinun kamerasi RAW-muotoa osaava kuvankäsittelyohjelma!


    • Mad Caliban

      Sen ajan kun olin itse puolityöttömänä freelancerina, hoidin keikat aina erään kuvaajatuttavani kanssa yhteistyönä, toiminimen suojissa. Silloin kun sovin lehden kanssa jutusta ja kuvituksesta, lähetimme kuvat lehdelle valmiiksi kuvattuina sekä käsiteltyinä. Yleensä jpegeinä, sillä kuvankäsittelyssä yleensä osataan vaihtaa kuvat lehdelle sopivaan muotoon.

      Mutta jos et koe kuvankäsittelyä omaksi alaksesi ja haluat lähettää kuvat raakoina, suosittelen ettet pyydä kuvista kuin nimellistä maksua. Valmiista kuvista uskaltaa pyytää helposti 80-100 euroa/kpl, mutta hintaa kannattanee viilata rajusti käsittelemättömyyden takia.

      • polkuhintaan

        Ei käsittelemättömyyden takia kannata hirveästi hintaa pudottaa. Kuvan laatu ja toteutus ratkaisevat hinnassa eniten. Käsittely on kuitenkin rutiinityötä jossa ei hirveästi aikaa mene.


      • "painokelpoista materi...
        polkuhintaan kirjoitti:

        Ei käsittelemättömyyden takia kannata hirveästi hintaa pudottaa. Kuvan laatu ja toteutus ratkaisevat hinnassa eniten. Käsittely on kuitenkin rutiinityötä jossa ei hirveästi aikaa mene.

        Tahtoopi muuten mennä aikaa noissa "rutiinitöissä" aika runsaasti. Eikä se ole sekään ihan ilmaista.

        Kaikista pahimpia ovat muuten "käsitellyt" kuvat joitten julkaisukuntoon laittamisessa menee moninkertaisesti aikaa verrokkina se että ne olisivat tulleet käsittelemättöminä.

        Pilalle "käiotellyllä" kuvalla ei oikein ole mitään virkaa, jotkut vaan luulevat olevansa koviakin pikselinmurskaajia ilman mitään käsitystä mitä tekevät.

        Jos kuvasta on maksettu se pari sataa ja sen korjailuun menee aikaa vartti.... olikohan se Hautala vai joku muu tunnettu luontokuvaaja joka sanoi että ilman valmisteluja ja pimiö töitä varsinaiseen kuvaamiseen on urallaan mennyt noin kaksi minuuttia.

        Painokelpoista kuvamateriaalia saa toki suurimmilta kuvatoimistoilta, muualta äärimmäisen harvoin.


      • _haukotus.

        Nimenomaan kuvat raakana.

        Väriavaruudet, Kuvaformaatit, koneitten profiilit, pisteenkasvut, paperin laatu, kalibroinnit jne....

        Ne selviävät kun viitsii lukaista muutaman kirjan ja onnistuukin kun viitsii netistä katsoa painon speksit ja tajuaa kuvankäsittelyn perusteet.

        Jos em. ei ole hanskassa niin ainoastaan raakana.


      • Mad Caliban
        polkuhintaan kirjoitti:

        Ei käsittelemättömyyden takia kannata hirveästi hintaa pudottaa. Kuvan laatu ja toteutus ratkaisevat hinnassa eniten. Käsittely on kuitenkin rutiinityötä jossa ei hirveästi aikaa mene.

        Rohkenen olla edelleen eri mieltä siitä, että kuvat kannattaisi poikkeuksetta lähettää käsittelemättöminä, riippuu tilanteesta. Esim, lehtikuvien "jyrkkyys" (en tiedä oikeaa termiä, aisapari opetti:)) vaihtelee varsinkin sanomalehdissä. Mielestäni kuitenkin kannattaa poistaa kuvan epäpuhtaudet heti kättelyssä, tai näin ainakin itse teimme. Mutta toisaalta, kuvan käsittelyä enemmän lehdet korostavat laadukasta kalustoa.

        Toki ei kannata huseerata miten sattuu, sillä jokaisella lehdellä on yksilökohtaiset tarpeet. Itse tein yleensä parini kanssa juttuja 3-4 lehteen pidemmän aikaa, joten vaatimukset tulivat tutuiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe