APUA

mitä tehdä

kun partamonni pariskunta otti ja lisääntyi ja teki 18 kpl partamonnia. Edellisestä poikasparvesta 4 jäljellä. Akvaarion koko 325 litraa. Niitä siiretty edellisestä parvesta 2 muualle. Ostaako eläin kauppa monnin poikasia?

2

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Soita ja kysele.
      Jossain paikoissa ottavat vastaan, eivät välttämättä maksa niistä, koska niitä on saatavilla pilvinpimein.
      Sinun kannattaa luopua eri sukupuolista, sillä kun ovat kudentansa aloittaneet, loppua ei näy ja kohta sulla on mahduttamisongelma noiden partisten kanssa.

      • untamopelle

        Mulla on sama juttu. 250l akvaario ja hankin vuosia sitten 2 monnia....ja vuosien saatossa lukumäärä on heitellyt aika hurjissakin luvuissa, mutta nyt lopulta on jäljellä 5-7 aikuista (1 jättiläinen vanha herra...oisko peräti toinen alkuperäisistä) ja nyt muuton yhteydessä huomasin, että taas sinne on tullut monnipoikasia.

        Ja TIEDÄN, että niitä on aivan liian paljon tuon kokoisessa akvaariossa, mutta hyvin ovat tulleet toimeen...välillä pientä kisailua/suojelua piilopaikkojen/kutupaikkojen suhteen.

        Vois melkein sanoa, että mulla on ollut jonkin aikaa jo lajiakvaario :) kun ei kaloja ole erikoisemmin (hankinnassa kylläkin).

        Kysymys kuuluukin kun hankin kaloja akvaan niin söisköhän osa niistä niitä poikasia?? Ns. luonnollista kannan karsimista/säätelemistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe