Sairastanko jotain syömishäiriötä?
~
Syön kerran päivässä, lämpimän aterian. Silloin omasta mielestä tarpeeksi. Joskus tulee syötyä koulussa leipä.
~
En liiku kovin paljoa, harkat kolmena iltana viikossa (Viidet harkat balettia ja agilityä) lenkit koirien kanssa.
~
En ole kovin laiha 154/41, mutta kylkiluuni näkyvät selvästi.
~
"Pyörtyilen" (Eli jalat menee alta, ei jaksa mitään) joskus.
~
Ylensä "paastoan" tahallani, eli olen esim karkki ja muussa hyvästä lakossa. En ikinä syö aamu- ilta- enkä välipalaa.
Noh.. Siinä jotain.
Kaikki väittävät, että minulla on, mutta olen esim. lukenut noita juttuja anoreksiasta, ei minulla niin vakavia oireita ole.
~
Syön kerran päivässä, lämpimän aterian. Silloin omasta mielestä tarpeeksi. Joskus tulee syötyä koulussa leipä.
~
En liiku kovin paljoa, harkat kolmena iltana viikossa (Viidet harkat balettia ja agilityä) lenkit koirien kanssa.
~
En ole kovin laiha 154/41, mutta kylkiluuni näkyvät selvästi.
~
"Pyörtyilen" (Eli jalat menee alta, ei jaksa mitään) joskus.
~
Ylensä "paastoan" tahallani, eli olen esim karkki ja muussa hyvästä lakossa. En ikinä syö aamu- ilta- enkä välipalaa.
Noh.. Siinä jotain.
Kaikki väittävät, että minulla on, mutta olen esim. lukenut noita juttuja anoreksiasta, ei minulla niin vakavia oireita ole.
Vastaukset 13
Vanhimmat
on sinulla ainakin jonkin asteinen..olet laiha..ja urheilet paljon..eli tarvitset ruoka..voisit lihoo muuutaman kilon...
Jaa, että tästä vielä lihoa?
No way, ei kiitos. Olen tarpeksi lihava muutenkin!
unohdin sanoa, että olen laihtunut 3 kiloa kahdessa viikossa, mielestäni tämä on hyvä juttu, mutta terkkari ei oikein tykännyt...
toivon todella tämän olevan pelkkää provosoimista!
Mutta kyllä näitä ongelmia on oikeastikin, joten pois turha leikkiminen...
Baletti on julma laji...kuulemma laji, josta monella on poikinut syömishäiriö ja huono itsetunto...
Herran siunausta sinulle Jackie...toivon tämän edelleen olevan pelkkä provo...
olet täysi rasisti asian suhteen!
...en pysyny oikee kärryillä..
Olen TOSI pahoillani jos sain jotain väärinkäsitystä aikaiseksi, en tarkoittanut MITÄÄN pahaa.
Anteeksi, joskus sattuu puhumaan yli suunsa, vaikkei kaikkea tiedäkään. :)
valitettavasti täytyy todeta että olet melkeinpä sairaalloisen laiha. painoindeksisi näyttää olevan 17 ja "syömiskäyttäytymisesi" ei vaikuta olevan kovinkaan terveellä mallilla.
itse syömishäiriön kokeneena voin puhua kokemuksesta ja että itselläni oli aikoinaan samat tavat liikunnan ja syömisen suhteen kuin sinulla. parempaan mikään ei ainakaan lähtenyt menemään vaan päinvastoin... seuraava havahdus on nuorisopsykiatriselta poliklinikalla.
älä anna asian luisua käsistäsi...
olen samaa mieltä, eipä näytä tuo tilanne oikein hyvältä. Ja vai muka liian lihava! Itselläni oli täsmälleen samat mitat vielä vuosi sitten ja inhosin itseäni sellaisena luihuna! Onneksi olen lihonut ja näytän taas inhimilliseltä.
Ainakin oot erittäin tyhmä ihminen!!en ikinä haluis tuollasta elämää..sairasta touhua,ei pahalla mutta taidat vaan kerjätä vähän huomiota..mene lääkärille kysymään!
En luota lääkäriin!
Terveydenhoitajamme sanoi, että olen normaalipainoinen, mutta juuri ylärajalla.
No siitähän paasto alkoi, en ole laihtunut kuin kilon, eli minun pitäisi olla norm. painoinen?
Olen kuitenkin liian lihava! Vatsani on kuin jalkapallo vaikka kylkiluuni näkyvätkin.
Ymmärrän kyllä jos ette ota minua tosissaan, halusin vain, että joku ymmärtäisi. Koulussa kukaan ei ymmärrä, he syöttävät minua, niillä on suunnilleen kilpailu, että kuka saa Lauran syömään.
En kerjää huomiota, vaan tietoa. Haluan tietää ketä minun kuuluu uskoa, itseäni, eli olen lihava, terv.hoit. jonka mukaan olen melkein lihava vai kavereita joiden mukaan olen sairaalloisen laiha.
Tottakai terv.hoitaja on tässä oikeassa, se tietää. Sen mielestä olen norm. painoinen, mutta syön aivan liian vähän. Jouduin syömisen tarkkailuun, se loukkaa ihan oikeasti, enkö muka osaa pitää itsestäni huolta?
En edes halua. Haluan laihaksi, kuten muut. Haluan olla normaali!!
Elämäni on muutenkin paskana-menetän viikon kuluttua KAIKEN! Silloin alkaa suruaika, eli paasto joka kestää. Ties vaikka loppuelämäni.
En kaipaa kuin tietoa, en halua, että väitätte että kerjään huomiota, sillä sitä en tee. Sanojani vääristellään aina. Pyörtyilyjäni opettaja vähättelee muille "se oli vain siitepöly"
Helvetti, ette te ymmärrä.
No sitähän minäkin mietin...uskonko itseäni,vai kavereita ja lääkäreitä....?omasta mielestäni en ole vielä läheskään laiha!mutta kaverit ovat huolesta sekaisin,en haluaisi tehdä tätä ihmisille kestä välitän..mutta en voi mitään....painan 39/160cm...liian iso...!
haistattaa teille pitkät.. Anteeksi nyt vain, mutta ottaa päähän. Ajattelin, nyt että saisin edes täältä vastauksen, kun te ette tunne minua! Teidän ei ole pakko sanoa, että olet sä laiha!
Äidin ja isän mielestä tarkkailen syömisiäni liikaa ja että olen hoikka.
Kavereiden mielestä olen kadehdittavan sairaalloisen laiha.
Terkkarin mielestä olen normi mutta syön aivan liian vähän.
Tiedän, että pidätte minua tyhmänä yms. vitsinä. Mutta real, haluan pois tästä helvetistä!
Kyllähän se naha näyttää pallolta jos muu keho on liian laiha.