Vuokra-asunto Iisalmesta

Olen muuttamassa työnperässä Iisalmeen syyskuun aikana, mutta vuokra-asuntotilanne näyttää toivottomalta.

Kaupungilla ei ole vapaita yksiöitä tai kaksioita.

Etuovi.comissa tarjolla 2 asuntoa, mutta nekin liian suuria.

Onko kaupungissa tosiaan noin epätoivoinen vuokra-asuntotilanne vaikka muuttotappiota tulee joka vuosi?
51612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On. Tätä nykyä Iisalmessa on todella huono tilanne varsinkin pienten vuokra-asuntojen suhteen ja se näkyy myös hinnoissa. Muutama vuosi sitten löysi helposti 250 eurolla yksiön keskustasta tai tuntumasta, mutta tätä nykyä niitä saa etsiä pitkään ja hinnat on vapailla markkinoilla 300-350€/kk tasoa, eli kalliita tämän kokoiseen kaupunkiin.

Jokunen aika sitten hain itsekin kämppää ja soitin yhteen lehti-ilmoitukseen, jossa oli vuokrattavana asunto. Ilmoittaja sanoi, että asunnosta oli tullu pariin tuntiin vajaa 30 kyselyä, eli kysyntää on.

Itsekin ihmettelen hieman tätä Iisalmen asunto tilannetta, kun vuokrakämpät menevät kuin kuumille kiville ja omistus asuntojakin rakennetaan jatkuvasti lisää vaikka joka paikassa puhutaan muuttotappio alueesta.

Onnea kuitenkin etsintääsi. Pistä ilmainen ilmoitus kaupunkilehteen. Sitä kautta saattaisi jotain löytyä tai ei siinä ainakaan mitään menetä. Ilmoitus hoituu netin kautta.

Äänestä
  • Tosiasiaa. Tarkennus edelliseen viestiin et kaupunkilehden sivut löytyy osoitteesta www.ilehti.fi ja ilmotus kannattaa jättää joskus keskiviikkona viimeistään. Ja kaupungille eli petterinkulma.fi kannattaa myös jättää hakemus vaikkakin siellä jonoa on.

    Äänestä

Mene Iisalmen kaupungin sivuille ja sieltä asuminen->asuntotoiminta ja korjausneuvonta->vuokratalojenneuvonta.Sieltä löytyy eri tahojen vuokra-asuntoja,joista voi kysellä vapautuneita tai vapautumassa olevia asuntoja.Tai katso Töllöttimestä tai Kaupunkilehdestä,onko ilmoituksia vuokrattavista asunnoista.

Äänestä

Kaikille varoituksen sana. välttäkää petterinkulman asuntoja jos on vain mahdollista, säästytte tulevaisuudessa isoilta ongelmilta.

Äänestä
  • Niin miltä ongelmilta,siltäkö,että sinä häiriköit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Savoon muuttaja kirjoitti:

Olen muuttamassa työnperässä Iisalmeen syyskuun aikana, mutta vuokra-asuntotilanne näyttää toivottomalta.

Kaupungilla ei ole vapaita yksiöitä tai kaksioita.

Etuovi.comissa tarjolla 2 asuntoa, mutta nekin liian suuria.

Onko kaupungissa tosiaan noin epätoivoinen vuokra-asuntotilanne vaikka muuttotappiota tulee joka vuosi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu