Mikä vialla?

Mikähän mussa on vialla? Juon TOSI PALJON vet´tä ja käyn usein vessassa. Sokeriarvot ovat vähän koholla, mutta ei mulla diabetestakaan ole. Mulla kuitenkin verensokeri saattaa heitellä aika rajusti ja voi tulla heikotuskohtauksia. Mutta diabetestä ei siis ole.
3803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

onko sul ylipainoa? Siis janottaako sua koko ajan vai juotko vaan vettä ihan niinku muuten vaan tavan vuoksi? Mitä/miten syöt?
Itselläni oli sokeri arvot koholla melkee seitsemän (lyhyt ja pitkä) ja söin miten sattui ja kaikenlisäksi MITÄ sattui!!!
Kun sokeri laskee´, heikottaa, ja silloinkin on mäntti olo jos se nousee liian nopeasti!!!
Olin TASAN kaksi ja puol viikkoa erittäin terveellisellä ruokavaliolla ja aktiivisesti liikuin joka päivä (kävelyä) yli tunnin. Menin tarkastukseen ja sokerit oli laskenut 5 ja kiloi tippunu viisi!!! Verenpaine laski samalla ja edelleen laihdutan varovasti ja tarkkailen syömisiäni!!!!
Mulla oli alussa ku aloitin kuntoilee, noita heikotusjuttui (meni ohi) ja siksi otinkin ennen kävelyä pientä purtavaa ja söin KUITUJA, joka piti sokeria tasasena pitkään.
Ite jouduin kaikesta ottaa selvää, ku tääl maal päin ei lekurit ymmärtäny asiasta mitään!
Eräs daibeetikko sanoi että mul oli insuliinin ketjuuntumis häiriöitä...tiiä häntä mitä tarkoitti, mutt A ja O on se että ei oo ylipainoinen, liikkuu ja se RUOKAVALIO on terveellinen.

Äänestä

Jos juot tosi paljon, saman verran täytyy tulla ulos. Muuten kasvaisit koko ajan suuremmaksi. Luulen, että sellainen paljon juominen ei mitään auta. Et kai mittaa verensokeria, jos sinulla ei ole diabetesta? Luulet vain verensokerin heittelevän. Eihän sellaisesta mitään haittaa ole.

Äänestä

Kannattaa nyt vain marssia lääkäriin ja kysyä, mistä tämä voisi johtua. Sanot, ettei sinulla ole diabetesta, oletko siis kenties jo käynyt lääkärissä tätä tarkistuttamassa?

Itse sairastuin reilut 6 vuotta sitten tyypin 1 diabetekseen. Sain kohtauksen (jota ei ole selitetty vieläkään minulle... sen tarkkaa syytä ei saatu selville) ja lääkäri arveli minun sairastuneen epilepsiaan. Hoitaja kyllä oli ihmetellyt todella korkeaa verensokeriarvoani, mutta koska verensokeri kohtauksen aikana voi nousta, ei siihen kiinnitetty huomiota (vaikka sokeri oli todellakin niin korkea, että hälytyskellojen olisi pitänyt lääkärillä soida). Jouduin kaiken maailman aivokuvauksiin ja minut todettiin terveeksi. Meni useampi kuukausi, jonka aikana aloin laihtua, juoda ja käydä vessassa valtavasti. Lopulta menin sairaalaan, jossa minulla heti diagnosoitiin diabetes. Olisin säästynyt paljolta, jos heti olisi tutkittu kohtauksen tullessa myös diabeteksen mahdollisuus... Lääkäritkin voivat erehtyä. Joten jos olet saanut joskus lausunnon, ettet sairasta diabetesta ja oireet siihen viittaavat, niin käypäs tarkistamassa uudestaan, ihan varalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sini-Marja kirjoitti:

Mikähän mussa on vialla? Juon TOSI PALJON vet´tä ja käyn usein vessassa. Sokeriarvot ovat vähän koholla, mutta ei mulla diabetestakaan ole. Mulla kuitenkin verensokeri saattaa heitellä aika rajusti ja voi tulla heikotuskohtauksia. Mutta diabetestä ei siis ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu