Tänään tajusin miksi aloitan aina niin monia riitoja, miksi koettelen toisen pinnaa ja tunnen oloni jatkuvasti ankeaksi. Inhoan rakastamaani miestä ja hänen suosiotaan.
Inhoan kuinka hyvin hän tulee toimeen ihmisten kanssa ja ihmiset - ah - palvovat häntä kuin ylijumalaa kun taas minä teen itseni typeräksi ja reputan opiskelupaikkojen ja työpaikkojen haastatteluissa riittämättömän itsetunnon vuoksi.
Inhoan itseäni ja puutteitani. Olen ruma, läski ja kaikenlisäksi töykeä kaksinaamainen lurjus, koska ajattelen näin. Haen jatkuvasti hyväksyntää häneltä, mutten pysty uskomaan, että minusta voi välittää. Koettelen hänen kärsivällisyyttään äärimmäisyyksiin saakka ja pelkään aina menettäväni hänet.
Hänen itsetuntonsa on minua parempi. Niin ei kumminkaan aina ollut vaan ennen minua hänen taisi olla huonompi. Silloinkin häntä mairiteltiin vaan ei mies tajunut arvoaan. Tuin häntä aallon pohjalla ja yritin takoa hänen päähänsä kuinka tärkeä hän on.
En halua hänellä olevan vähempiarvoista kumppania kuin hän itse on, mutten myöskään halua menettää miestäni. Rakastan häntä, en hänen kunniaansa. En vain kestä olla huonompi.
Varjosi kätkössä
2
639
Vastaukset
- tuttua
Olet nuori ja etsit vielä itseäsi. Kokeilet alitajuisestikkin kumppanisi luotettavuutta. Eikö ole luonnollista, että molemmat osapuolet hiovat ja kokeilevat toistensa pinnan kestävyyttä ja rehellisyyttä. Rakastuminen on yksi asia. Parisuhteessa kasvaminen yhteenkasvaminen ja rakastaminen vaatii aina paljon, mutta parhaimmillaan antaa myös paljon.
Onnea ja siunausta molemmille. - toope
Siis oikeasti, kyllähän niitä ongelmia voi parisuhteeseen kehitellä vaikka mistä, jos tarve vaatii. Näemmä olisi elämä liian hyvää muuten yhdessä, että pitää joku itsetuntojuttu vetää mukaan, jotta toinen sitten jättäisi.
Niin tulee käymään, ennen pitkää, jos et herää tuosta typerästä ajattelumaailmastasi!
Miksi hitossa hän on sinun kanssasi, olisiko kenties rakkaudesta? Opettele ajattelemaan, että sinun ei tarvitse olla hänen ja kaikkien muiden keskipiste, sillä ei saavuta mitään tärkeää. Oma itsetunto nousee ihmisestä itsestään, sitä ei voi loputtomiin muiden avulla pönkittää ja sekin on vain hetkellistä. Perustavanlaatuinen itsetunto lähtee siitä, miten omaa ajatteluaan muokkaa. MItä helkatin väliä sillä on, mitä muut sinusta loppupeleissä ajattelevat, tai ajattelevatko edes mitään...itse vain kuvittelet.
Jos kiukkuat ja haet huomiota, niin sillähän sinä ne inhot itseäsi kohtaan hankit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22452Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001247
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35722