Pesukone ei linkoa; kannattaako korjauttaa?

Reilut 15 vuotta vanha Siemens-pesukone lakkasi linkoamasta. Yritetty useamman kerran eri ohjelmilla. Kone on tehnyt tätä joskus ennenkin mutta suostunut linkoamaan, kun on käännetty ohjelman linkouskohtaan ja käynnistetty uudestaan. Nyt näyttää kuitenkin olevan siinä kunnossa, että pesee mutta ei linkoa millään.

Onko kokemuksia, mistä tällaisessa voi olla kyse ja ennen muuta kannattaako yrittää korjauttaa?

4

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      moottorin hiilet finaalissa.jos muuten ok, ni kannattaa vaihtaa

      • Saisinko suomennoksen? Mitkä ”hiilet”? Ja mitä kannattaa vaihtaa? Moottori, ”hiilet” vai pesukone? Moottorin vaihtaminen ainakin taitaisi olla kannattamatonta eli maksaa saman verran tai enemmän kuin uusi pesukone.


      • pa uli
        Yucca kirjoitti:

        Saisinko suomennoksen? Mitkä ”hiilet”? Ja mitä kannattaa vaihtaa? Moottori, ”hiilet” vai pesukone? Moottorin vaihtaminen ainakin taitaisi olla kannattamatonta eli maksaa saman verran tai enemmän kuin uusi pesukone.

        jos olisi miele tai cylinda niin voisi harkita korjausta, mutta tuon ikäinen muu kone alkaa kyllä olla vaihtoa vaille valmi. vaikka nuo vanhat rohjot onkin tehty kestämään kulutusta ja ovat melko yksinkertaisia niin huoltoväli tiivistyy silti ja maksat pian korjauskustannuksina uuden koneen hinnan. Maailma on vaan mennyt sellaiseksi, että vanhaa ei enää saa korjata... tää on vaan oma mielipide.
        Uusimalla säästät myös hieman sähkö/vesilaskussa.


      • ++++
        pa uli kirjoitti:

        jos olisi miele tai cylinda niin voisi harkita korjausta, mutta tuon ikäinen muu kone alkaa kyllä olla vaihtoa vaille valmi. vaikka nuo vanhat rohjot onkin tehty kestämään kulutusta ja ovat melko yksinkertaisia niin huoltoväli tiivistyy silti ja maksat pian korjauskustannuksina uuden koneen hinnan. Maailma on vaan mennyt sellaiseksi, että vanhaa ei enää saa korjata... tää on vaan oma mielipide.
        Uusimalla säästät myös hieman sähkö/vesilaskussa.

        hiilet, kyllä kannattaa, sillä ton ikäinen SIEMENS on hyvä kone. Ja ne hiilet on moottorissa, osaa vaihtaa teeseitse mieskin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe