ALOTTELIJA TARVII APUA!!! GSX-R

Moro!

Haaveissa ois saada Suzuki CSX-R. 600 riittää mulle hyvin. Mitä eroa on R,F ja G-malleissa? Pyöristä en tiedä vielä mitään, mutta enköhän opi tässä ajan kanssa. Mitä pitää osata katsoa kun pyörää ostaa? kannattaako hakea saksasta? Mitä tyyppivikoja? kertokaa nyt tietonne..

kiitos!!
81914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

R ei ole aloittelijan pyörä. Älä tapa itseäsi vaan ota puolet tehottomampi ja harjoittele sillä.

Äänestä
  • Niin, perustele mielipiteesi. Minun ei ole tarkoitus koskaan "testata" pyörän tehoja, vaan ajelen korkeintaan 100:sta. Eikö pyörä pysy silloinkaan aloittelijan kädessa? vai mitä tarkoitat? eikö ajotyylejäkin ole monenlaisia. kyllähän niitäkin tapauksia on että kaahaillaan tuhatta ja sataa, mutta voihan pyörällä ajaa nätistikin? vai voiko?

    Äänestä

  • Ei kai gsx-r liian tehokas oo alottelijalle. Ite ostin ekan pyörän ja se oli suzuki gsx 1400. ääretömän helppo vehje ajaa eikä viä ainakaan oo lähteny lapasesta vaikka kyllä sekin kuulemma kulkevan

    Äänestä

  • seinäjokelainen kirjoitti:

    Niin, perustele mielipiteesi. Minun ei ole tarkoitus koskaan "testata" pyörän tehoja, vaan ajelen korkeintaan 100:sta. Eikö pyörä pysy silloinkaan aloittelijan kädessa? vai mitä tarkoitat? eikö ajotyylejäkin ole monenlaisia. kyllähän niitäkin tapauksia on että kaahaillaan tuhatta ja sataa, mutta voihan pyörällä ajaa nätistikin? vai voiko?

    Kyse ei ole niinkään tehoista kuin
    ajon hallittavuudesta.
    Ei 6-sataset ole tehokkaita,vaan alakierroksilla
    suorastaan laiskoja.Niistä saa ilon irti
    vasta yli 10000r/min,joten niillä ei ole mukava
    ajaa "nätisti"
    Mikäli maltat pysyä alakierroksilla voit huoletta
    ostaa gsxr 600,mutta se ihmisen mieli...

    Äänestä

  • JIIÄL kirjoitti:

    Ei kai gsx-r liian tehokas oo alottelijalle. Ite ostin ekan pyörän ja se oli suzuki gsx 1400. ääretömän helppo vehje ajaa eikä viä ainakaan oo lähteny lapasesta vaikka kyllä sekin kuulemma kulkevan

    huonohko eka pyöräkksi.valitse joku vääntävämpi kampe ,ei tarvi huudattaa että pääsee liikkeelle.ite aloitin gsx 1100,vaikka raskas pyörä,helppo ajaa.

    Äänestä

  • jormasss kirjoitti:

    huonohko eka pyöräkksi.valitse joku vääntävämpi kampe ,ei tarvi huudattaa että pääsee liikkeelle.ite aloitin gsx 1100,vaikka raskas pyörä,helppo ajaa.

    tarkoitin tuota 600 :sta 1.4 on ihan huippu

    Äänestä

  • jormassss kirjoitti:

    tarkoitin tuota 600 :sta 1.4 on ihan huippu

    Aivan...1400 on ihan huippu. ja tosiaan ei vääntö ihan heti lopu kesken....loisto vehe.

    Äänestä

Aloita pienellä pyörällä.Kerää vakuutusbonukset taskuun ja sitten siirryt isompiin.Samalla suurin hekuma tasaantuu,ja huomaat onko tää sun juttus.

Itse aloitin ts 125 suzukilla.Pikkuenduro oli mukava sorateillä.Muutaman viissatasen kanssa vierähti parikymmentä vuotta.Nyt on parikesää ollu ajossa gsx 1400.Sopii Äijälle jolla ei ole näyttämisen tarvetta,mutta ei sovi "keravan kolleille".Kollit luulee jotta mirrit innostuu vauhdista ja vaarallisista tilanteista.Kannattais joskus itse kokeilla millasta on keikkua kyykkypyörän olemattomalla jopparilla ja kuskina JOE-BAR TEAMiin pyrkivä kaveri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seinäjokelainen kirjoitti:

Moro!

Haaveissa ois saada Suzuki CSX-R. 600 riittää mulle hyvin. Mitä eroa on R,F ja G-malleissa? Pyöristä en tiedä vielä mitään, mutta enköhän opi tässä ajan kanssa. Mitä pitää osata katsoa kun pyörää ostaa? kannattaako hakea saksasta? Mitä tyyppivikoja? kertokaa nyt tietonne..

kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu