toyota picnic

nougou

tervehdys. Onko jollakin kokemuksia toyota picnic:istä. Satunnaisesti olisi tarvis useammalle kuin 5:lle penkille ja etsiskelyissä tuli tuollainen picnic -99 vastaan.

Onko kalliit varaosat? Millainen kulutus 2-litraisella moottorilla? Paha ruostumaan?

Kiitos etukäteen jos joku osaa kertoa tuosta
mallista jotakin.

3

3049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lievä kokemus

      En tiedä mitä oikeat kulutuslukemat ovat, ajokokemusta ei ole paljoa, mutta ei ollut mikään bensapihi yksilö. Kannattaa ainakin tutustua muihin 7-paikkaisiin ensin, farmareistakin löytyy nykypäivänä ja muista tila-autoista.

      Varaosat eivät olleet halvimmasta päästä, tai näin minulle kerrottiin. Kannattaa soittaa Toyota huoltoon ja kysäistä sieltä vaikka perushuollon hintaa niin asia selviää. Ei Piknikkiä juuri tilastoissa näy, mutta eihän niitä käsittääkseni Suomessa olekaan siinä missä muita tojo-malleja.

    • kaitap

      joo mulla oli tälläinen toyota 2.2D, neljä vuotta, kaikestaan ajettu 300000 km, osien hinnoista ei tietoa koska tähänmennessä ei vielä tarvittu varaosia,ei ruostu helposti, diesel kuluttaa noin 7-8l/100km, erittäin miellyttävä auto, ei lastentauteja.

    • Eki-57

      Minulla on Toyota Picnic 1999 ja olen ollut siihen tyytyväinen,sillä on ajettu 211 tkm,siihen oli 2007 laitettu jarrut,kytkin, iskarit eteen,ilmastointi kunostettu,tulpat ym pientä,nyt olen ajellut sillä n.32 tkm,enkä ole kuin 5000 km välein öljyt vaihdattanut,muuta vikaa en ole löytänyt koko aikana kuin vas.mittarivalo syttyy ja sammuu itsestään,apumiehen penkinlämmitin ei toimi,kaikki muu on toiminut hyvin.Auto on yllättävän hyvä ajaa pehmeä ja ketterä,todella kovassa sivutuulessa pitää olla tarkkana tuulen puuskat ottavat laajaan pintaan aika hyvin kiinni.Autoon on hyvä mennä istumaan kun istuin korkeus on normaali autoa korkeamalla,takan eli kaksi viimeistä penkkiä ei ole tarkoitettu isokokoisille vaan pienimille,mutta taas keskimmäinen rivi siihen mahtuu isompikin.Istuimet kun poistaa niin autosta tulee ns.pakettiauto ja kamaa mahtuu.Yksi huono puoli on 14 tuuman vanteissa ongelma esiintyy takavanteissa siis normaali peltivanne,koska jarrurumpu on niin iso niin vanne kerää hiekkatiellä ajettaessa kuraa,hiekkaa,muuta paskaa ja on huono pitää puhtaana,kesän myötä alkaa takarenkaat ravistamaan,mutta 16 tuuman vanne pitää paskan loitolla ja on helpompi putsata!
      Jos ko.auto on kunnossa se liikkuu tosi pirteesti,ja bensaa kuluu 7 - 11 litraa, diisselistä ei tietoo,sekalaisessa ajossa,tosin kaasujalan raskaus vaikuttaa siihen,mikä minulla on taas aika raskas!
      Kannattaa kokeilla niitä vaan on niin vähän myynnissä mutta 1999 mallin hinta on siinä 200 tkm ajetussa 7000-9000€ rippuu mitä sille on tehty remontteja onko ilmastointi vai ei!
      Ko autossa on myös takatila lämmitin joka on erillinen ja sen toiminnasta kannattaa varmistua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      465
      2959
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2716
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      276
      1734
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1304
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1245
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1081
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      999
    9. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      998
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      995
    Aihe