..luuydinsyöpää sairastavia (myelooma) jotka ovat vielä työssä, tai menossa töihin.
Millaisia tuntemuksia?
Millaisia tuntemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..jo sata kävijää ja ei ole kohtalotoveria löytynyt. Toisella (syöpä) keskustelupalstalla juuri joku kirjoitti, että tämä syöpä harvinainen alle 60v. Joten näillä eväillä eteenpäin.
Onkos muita harvinaisia syöpä juttuja nuoremmilla?
Itselläni todettiin harvinainen polysytemia vera, esiintyvyys 2/100 000, että aika yksin olen minäkin. Olen sinua nuorempi nelikymppinen nainen.
Niin sinun sairautesi vielä harvinaisempi. Meitä diagnosoidaan vuosittain noin 250. Olen viiskymppinen ja todella tämäkin on harvinainen alle 60:llä niinkuin jo totesin. Miten sinun sairautesi todettiin?
Tässä taudissa luuydin tuottaa liikaa sekä verisoluja että verihiutaleita. Poikkeava verenkuva ja luuydinnäyte vahvistivat diagnoosin sekä uusi tutkimus, jonka avulla etsittiin tiettyä geenipoikkeamaa.
Olin todella väsynyt, hikoileva, näköhäiriöinen ja todella pahoinvoiva, kun hakeuduin tutkimuksiin.
Hyvät huomenet! kävin lukemassa illalla tuon sairauden nimem perusteella. Yritetään jaksaa eteenpäin taudin harvinaisuuksista huolimatta.
Nuo ennusteet näissä hematologisissa syövissä on mitä sattuu.
Koko ajan tieto kasvaa ja hoidot paranee. Fraaseja joita joka päivä joku viisas laskettelee.
Mutta kuitenkin hyvää päivän jatkoa sinulle Punakka ja kaikille muillekin
hoidot etenee,ja tutkitaan uusia hoitomenetelmiä.Yhä useampi selviää syövästä,tai saa ainekin jatkoaikaa.Hyvää päivän jatkoa:)
Kiitos kannustuksesta. Eletään päivä kerrallaan ja täytyy uskoa, että hoidot etenevät ja kehittyvät. Mukavaa illan jatkoa.