Olen suuntaamassa Afrikkaan jota varten tarvitsen keltakuumerokotteen. Saanko tän kunnalliselta puolelta (terveyskeskuslääkäriltä), vai annetaanko ainoastaan yksityisellä puolella? Polion joudun myös uusimaan, ja senhän saan terkkariltakin.
Mikä on muuten keltakuumerokotteen hinta? Medivireeltä sanoivat että "jotain parikymppiä". Ja mikä on se tehosterokotteen antoväli? Reissaan joulukuussa, jos nyt syyskuussa otan ekan rokotteen, ehdinkö ottaa tehosteen ennen reissua?
Kiitooosh!
Keltakuumerokotus
8
13520
Vastaukset
- Meillä päin
Minä ainakin sain keltakuumerokotteen terveyskeskuslääkäriltä, kun ensin kävin hakemassa rokotteen apteekista. Hintaa en muista, kun aikaa on jo muutama vuosi. Ja ei kai keltakuumerokotuksessa tehosterokotetta ole.
- -------------------------
ei kuulu terv.keskuksessa annettaviin, se kun ei kuulu perusrokote-ohjelmaan. Itse hain yksityiseltä sektorilta.
Muistathan malarialääkityksenkin!- terveyskeskuksessa
Itse sain kyllä terveyskeskuksesta reseptin ja piikkin,aineen hain apteekista.Hintaa en muista. Muista pyytää myös rokotetodistus,jos eivät itse huomaa,sitä voit joutua näyttämään Afrikan matkalla.
- Miukkis1975
Mä otin just itse asioista selvää, kun olen lähdössä afrikkaan maaliskuussa ja haluan nyt jo hoitaa pois alta kaaikki rokotteet ym.
Asustan Hesassa ja tällä ei saa terveysasemalla keltakuume rokotetta eikä malarialääke reseptiä. Ne on haettava yksityiseltä. Matkailuklinikalla keltakuume rokote on noin 20€ poliklinikka maksu joka on kai jotakin 25€. Keltakuumerokotetta ei pistetä kuin se yksi. Ja niinkuin joku kirjoitti tuolla. Muista pyytää todistus,että olet saanut rokotteen.
A&B Hebatiitti rokoteen saa niin terveysasemalla, että lääkäri kirjoittaa sulle reseptin ja käyt itse ostamassa rokotteen ja Th pistää sen sulle. Tämä rokote pistetään 3 eri kertaa. Eli eka piikki siitä 1kk toinen ja kolmas 6kk päästä. Jo kahden rokoteen jälkeen sulla on suoja!
Mukavaa matkaa!:O) - rokote.
Me olemme nyt lähdössä toisen kerran Afrikkaan, viime vuonna otettiin kaikki tarvittavat rokotteet, ja kaikki receptit saatiin terveyskeskuksesta, haettiin apteekista, ja sairaanhoitaja pisti ne meille tk:ssa. Helppo homma.Muista myös Malaria estolääkitys, meillä oli Lariam, siitä voi tulla sivuvaikutuksia,(niin kuin kaikista lääkkeistä) mutta me kaikki neljä siedettiin se hyvin.
Mihin päin Afrikkaa olette lähdössä?
Mukavaa matkaa. - Toomii
Tk:sta sanoivat, että itse rokote maksaa alle kympin, mutta rokotustodistus onkin sitten jo à 27€! Tässä viisihenkisen perheen loman lisälaskua laskeskelen... hmm
- voipi
pistää keltakuume rokotteen.
luin just oliko se rokote.fi sivulta.
laki muuttunut.
rokote maksoi 17 euroa ja todistus olisi maksanut n,25 euroa kpl,kallista.
mutta ei tarvittu maksaa.
meille 2 henk maksoi 300 euroa lääkkeet gambiaan.
soitto tk niin selviää. - Näin Espoossa
voipi kirjoitti:
pistää keltakuume rokotteen.
luin just oliko se rokote.fi sivulta.
laki muuttunut.
rokote maksoi 17 euroa ja todistus olisi maksanut n,25 euroa kpl,kallista.
mutta ei tarvittu maksaa.
meille 2 henk maksoi 300 euroa lääkkeet gambiaan.
soitto tk niin selviää.Itse vaan marssin terkkarin puheille ja ilmoitin kohdemaat. Se katto koneelta mitä kaikkia lääkkeitä tartten ja kirjotti kaikkiin reseptit ( malaria). Kävin apteekista hakemassa kaikki ja terveydenhoitaja pisti kaikki ja kirjoitti rokotustodistukset. Terveydenhoitajan palvelut olivat ilmaisia ja itse maksoin vain rokotteet.
Helppoa & Hyvää!
Näin Espoossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2191332Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341019Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89950
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848