Minkäläiset pääsykokeet on ollut sairaanhoitopuolelle? Osaisi vähän valmistautua, kun nyt syksyn haussa olisi tarkoitus hakea.
Sairaanhoitajat!
kilinkolinen
71369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ryhmätilanne, psykologin haastattelu ja psykologiset testit.
Haastattelu ja ryhmätilanne on varmaan melkein kaikissa, mutta sitten koulusta riippuen voi olla psykologiset testit tai esimerkiksi aineiston pohjalta tehtävä essee.
Poikkeuksena Stadia, mihin pitää lukea pääsykoekirja. Ja olikohan joku muukin missä oli sama systeemi.
Kirjallisena essee tehtävä, ryhmätilanne ja opettajan haastattelu.
Ei ollu mikään haastava
okt. Psykologiset ja persoona testit. Psykologin ja opettajan haastattelu. ei sinne oikein voi valmistautua.
..ja kertaa se perus matikka, jos ei muutenkin jo hyvin muistissa tai vahvoilla.
jako-, kerto-, prosenttilaskut ainakin osattava.
Kannattaako lukea jo etukäteen vaikka ihmisen anatomiaa yms.? Onkohan armeijan lääkintämieskussista mitään hyötyä (lisäpisteitä?).
lukemista ei ole hyötyä, koska itse anatomiaa siellä ei kysellä. Jatkoa ajatellen siitä on luonnollisesti hyötyä :) Perusmatikka on hyvä olla hanskassa. Pääsykokeissa matemaattista taitoa mitataan peruslaskutoimituksilla esim. rajallisessa ajassa on laskettava eritasoisia laskutoimituksia.
Nykyään ei työkokemuksesta anneta pisteitä hoitoalalle hakeuduttaessa. Kuitenkin esim. haastattelutilanteessa työkokemuksesta ja kursseista voi mainita ja sehän osoittaa ja tukee sitä ajatusta, että olet kiinnostunut alasta.