kuinka paljon metsäojaa perkaa 14-17t telakoneella tunnissa ja mitä perkauksesta maksetaan metriltä
aloittelia kysyy
11
6442
Vastaukset
- kaivelija
vaikea sanoa. riippuu ojan koosta, maan laadusta,
kuskista, koneesta ja monesta muusta asiasta.- kaivaa
120 m perkausojaa tunnissa ja maksetaan 0,21e metri alv .....pohjanmaa
- talkoiksi
kaivaa kirjoitti:
120 m perkausojaa tunnissa ja maksetaan 0,21e metri alv .....pohjanmaa
noilla metreillä ja hinnoilla laskutat 25€/ tunti! ihan jees talkoo hommis =) tarjoaako isäntä kaljat kans? :D
Kaivaa, siis perkaa reilusti yli sata metriä tunnissa, hyvää maata pitää olla jos 200metriin pääsee, ja alkuperäisen ojan olla melkoisen hyvä..
Taitaapi olla hinnat siinä 34 sentin nurkilla, en kyllä ole aikoihin tarjousta tehnyt. metsäkeskukselle. Uuden ojan kaivuusta maksaavat enemmän.
Jos teet tarjouksen, tulet huomaamaan että vastaan tulee melkoista vesakkoa ja kivikoitakin, jossa päivä saldo tulee jäämään melkoisen huonoksi..
Kauha vaikuttaa muuten yllättävän paljon. Kauha jossa on jatketty kärki on hyvä, sillä ylttää korjaamaan hiemn kauempaa jos jää kyhmy, kannot lähtee helposti kyytiin ja pysyvät kauhassa.
Kauhalla pystyy myös kaivamaan hieman kärjellään esim suolla, jolloin saa syvempää ojaa.
Lisäksi kauhan sivut pitää olla ottavat jotta kauhaa saa vietyä tarvittaessa hieman sivuttain.- hinta
Keväällä perkasin metsäojaa suomaastossa noin 150m tunnissa.Hinta silloin 0,42 ALV.
- kaivaja vm.56
kaivumäärä keskimäärin on n.100m tunnissa. Taksa on kilpailulla pilattuna 35cent./m sisältäen koneen siirrot. Suunnittelusta maksetaan enemmän kuin kaivuusta. Vääryys pitäisi saada korjattua jotenkin.
- 110m
mitäs hinnat on näin herran vuonna 2012?
ei alta 50cent metri kait kukaan hullu kaiva?
mut ihan tosi,millaisia tarjouksia olette saaneet läpi ja minne?- cat312lc
kyllä se vaan niin on , jos laitat tarjoukseen 0.5€/m. niin ei tarvi kaivaa metriäkään.
- Hoiutui
cat312lc kirjoitti:
kyllä se vaan niin on , jos laitat tarjoukseen 0.5€/m. niin ei tarvi kaivaa metriäkään.
Vuonna 09 maksoivat metsäkeskuksella 40-49 senttiä urakoitsijoille. On sentään jonkun perkeleen verran noussu taksat varsinkin löpö. Kyl pitäs jo 0,50 olla vähintään et olis järkee.
- ojaa peraten
Hoiutui kirjoitti:
Vuonna 09 maksoivat metsäkeskuksella 40-49 senttiä urakoitsijoille. On sentään jonkun perkeleen verran noussu taksat varsinkin löpö. Kyl pitäs jo 0,50 olla vähintään et olis järkee.
50-60 cent. väliin mertrille ollu jo muutaman vuoden. Altaat yms. sitte tuntityönä.
Jos viittis lähtee vähän eteläisempään Suomeen sais 10-20 centtiä lisää metrille.
- artegora
minulla olis n.10km metsäojan perkausta ota yhteys 0400565743
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760